FOTO. Kas notiek Māras dīķī, vai tas pamazām aizaug!? Nē, tur tiek ieviests ilgtspējīgs un inovatīvs vides projekts 38
Iespējams, kāds vērīgāks Māras dīķa apkārtnes apmeklētājs jau pamanījis trīs dažāda izmēra peldošus objektus Māras dīķī, netālu no Mārupes ielas. “Rīgas dārzu un parku” aprūpētajās teritorijās turpina ienākt ilgtspējīgi un inovatīvi risinājumi, tā vēstīts viņu kontā vietnē Facebook.
Šīs ir peldošās salas – gan skaistumam, gan aktīvs bioloģiskais filtrs ūdens attīrīšanai. “Esam priecīgi, ka praktiski esam īstenojuši Starptautiskajā pilsētplānošanas pasākumā MadCity Riga-2022 radīto ideju par šādiem mūsdienīgiem elementiem pilsētvidē!” saka uzņēmums.
Tās papildina Māras dīķi ar skaistām un augiem bagātām saliņām (augi pilnībā gan būs sazēluši tikai pēc kāda laika) un vienlaikus dabiski attīra dīķa ūdeni.
To nodrošina gan īpaši izvēlētie augi, gan arī speciālais peldobjektu materiāls. Māras dīķa gadījumā ūdens “kustināšana” jeb attīrīšana ir īpaši svarīga, jo ūdenstilpē ir vāji tekošs ūdens, te mīt daudz ūdens putnu, sakrīt lapas.
noturīgs pret UV starojumu un salas “darbojas” arī ziemā. To virsma pārklāta ar īpašu augu un jau to iesakņojušos sakņu sistēmu “paklāju”.
Šādas salas ir arī dabiska mājvieta putniem, vardēm un citām dzīvām radībām, savukārt sakņu sistēma – zivīm, jo tām par barību kalpo augu saknēs dzīvojošās sīkbūtnes. Jau pirmajās dienās esam manījuši, ka jaunās saliņas mēģina iepazīt Māras dīķī mītošās pīles un gulbji.
Saliņu virskārtā iestādītas ūdens ceļmallapas jeb ceļtekas (‘Alisma plantago – aquatica’), purva kliņģerītes (‘Caltha palustris’), dīķa grīšļi (‘Carex acutiformis’), īrisi (‘Iris pseudacorus’), ūdens piparmētras (‘Mentha aquatica’), ūdens neaizmirstules (‘Myosotis scorpiodes’) u.c. augi. To ilgtspējīgas darbības efektivitāte ir zinātniski pierādīta un pārbaudīta.
Tādējādi nodrošināta gan salu stabilitāte, gan neliela to kustība pa ūdens virsmu