Karaļa Čārlza III kronēšana

FOTO. Karaliska greznība! Cik britu nodokļu maksātājiem izmaksā karaļa Čārlza kronēšana? 163

Šodien visi skatieni tiks vērsti uz Vestminsteras abatiju, kur notiks karaļa Čārza III vēsturiskā kronēšana, kas Apvienotajai Karalistei izmaksās ievērojamu naudas summu. “DailyMail” ir veicis aptuvenas izmaksu aplēses.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas
Kronēšanas izmaksas pagaidām tiek slēptas, un, visticamāk, kopējā summa tiks atklāta pēc šodienas kronēšanas ceremonijas. Tomēr saskaņā ar dažām aplēsēm greznā ceremonija izmaksās no 50 līdz 100 miljoniem sterliņu mārciņu (63 miljoniem līdz 126 miljoniem dolāru) papildus liela mēroga drošības operācijas izmaksām.

Digitālo, kultūras, plašsaziņas līdzekļu un sporta departaments BBC sacījis, ka “nevar sniegt informāciju par izmaksām vai finansējuma sadalījumu” līdz pasākuma beigām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Bekingemas pils pārstāvji iepriekš paziņoja, ka patiesie skaitļi par kronēšanas izmaksām tiks publicēti noteiktajā laikā. Taču pārstāvis sacīja, ka šāds valsts pasākums izraisa milzīgu globālu interesi, kas vairāk nekā atmaksā ar to saistītos izdevumus.
Čārzla III ceremonija ir samazināta līdz 2300 viesiem, salīdzinot ar vairāk nekā 8000 cilvēku, kas apmeklēja karalienes Elizabetes II kronēšanu 1953. gadā.

Bekingemas pils ir arī paziņojusi, ka pasākuma organizēšanā ticis domāts par efektivitāti, piemēram, plānota daudzu ceremoniju elementu atkārtota izmantošana, nevis jaunu elementu izveide vai iegāde.

“Mūsdienu naudā 1953. gada kronēšana izmaksāja aptuveni 50 miljonus mārciņu, bet aplēses par karaļa Čārlza kronēšanu ir divreiz lielākas, piemēram, drošības dēļ, kas toreiz nebija tik liela problēma. Taču televīzijas translācijas visā pasaulē, piesaistītie tūristi laika gaitā atmaksājas – tie vairāk nekā segs izmaksas, un tas būs milzīgs stimuls tūrismam, “The Sun teicis kāds labi informēts avots, kurš arī piebildis, ka uz kronēšanas nedēļu visas viesnīcas tuvākajā apkaimē jau sen bijušas rezervētas.

Zināms arī, ka, tā kā ceremonija ir valsts pasākums, rēķinu apmaksās valdība, izmantojot nodokļu maksātāju naudu un Bekingemas pils finanses, izmantojot arīprivātos makus. Tiesa gan, nesen veikta aptauja liecina, ka daudzi Lielbritānijas iedzīvotāji nevēlas, lai kronēšanu finansētu nodokļu maksātāji. Aprīlī veiktā YouGov aptauja liecina, ka 51% respondentu uzskata, ka Čārlza un Kamillas kronēšanas ceremonija nebūtu jāapmaksā valdībai.

Karalis Čārlzs III un karaliene Kamilla sestdien no Bekingemas pils balkona sveica sanākušos cilvēkus, noslēdzot kronēšanas dienas publiskos pasākumus.

Karaļpārim uz pils balkona līdzās iznāca troņmantnieks Velsas princis Viljams ar sievu Katrīnu un trim bērniem.

Tāpat uz balkona bija arī Čārlza māsa princese Anna un brālis princis Edvards ar ģimeni.

Neskatoties uz lietu un drēgnumu, tūkstošiem cilvēku bija pulcējušies pie Bekingemas pils, lai sveiktu karali un karalieni.

Uz balkona neiznāca karaļa jaunākais dēls Saseksas hercogs Harijs, kurš bez sievas Meganas un bērniem uz kronēšanu Vestminsteras abatijā ieradās no Losandželosas. Izskanējis, ka drīz pēc svinīgās ceremonijas noslēguma Harijs, kura attiecības ar ģimeni pēdējos gados ir ļoti saspīlētas, devās uz lidostu, lai atgrieztos ASV, kur viņa dēlam Arčijam tiek svinēta ceturtā dzimšanas diena.

Reklāma
Reklāma

Tāpat uz balkona kopā ar ģimeni nebija Čārlza III brāļa Jorkas hercoga Endrū, kurš saistībā ar skandālu par seksuālām attiecībām ar 17 gadus vecu meiteni ir zaudējis militāros titulus un vietu monarhijas oficiālajā hierarhijā.

Lai gan sākotnēji britu armija bija paredzējusi karali sveikt ar 60 lidmašīnu parādi, slikto laikapstākļu dēļ parāde tika krietni samazināta.

Karaliskā ģimene uz balkona bija nepilnas desmit minūtes un tad devās atpakaļ pilī. Tomēr pēc mirkļa, skanot ovācijām, karalis un karaliene atgriezās, lai vēlreiz sveiktu sanākušos.

Pēc publisko pasākumu noslēguma fotogrāfa Hugo Bērnanda vadībā taps oficiālie karaļa, karalienes un pārējās ģimenes portreti, kam sekos pusdienas ar karalisko ģimeni.

Kronēšanas priekšvakarā karaļpāris organizēja plašu pieņemšanu citu monarhiju, ārvalstu politisko un kultūras aprindu pārstāvjiem.

Jau vēstīts, sestdien Vestminsteras abatijā notika 70 gadu laikā pirmā britu monarha kronēšana.

Svētdien Lielbritānijā gaidāmas dažādas apkaimju ielu ballītes jeb “Lielās kronēšanas pusdienas”, bet plkst.20 Vindzoras pilī ap 10 000 viesu vēros Kronēšanas koncertu, kurā piedalīsies Keitija Perija, Laionels Ričijs, “Take That”, Andrea Bočelli un citi mākslinieki.

Pirmdien Lielbritānijā izsludināta brīvdiena, kurā karaliskā ģimene ir aicinājusi britus piedalīties brīvprātīgo darbā savā kopienā.

74 gadus vecais Čārlzs par Lielbritānijas karali kļuva pagājušā gada 8.septembrī, kad nomira viņa māte karaliene Elizabete II, kas valdīja 70 gadus.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.