FOTO. Kā pirms 40 gadiem pirmo reizi uz skatuves kāpa padomju apstākļiem brīvdomīgais un nosacīti huligāniskais “Pērkons” 11
Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Pirms 40 gadiem Mazajā ģildē notika Latvijas jaunāko laiku kultūrvēsturē leģendārākās un skandalozākās rokgrupas “Pērkons” pirmā oficiālā uzstāšanās. Tas bija Māra Melgalva dzejas vakara pasākums.
“Pērkons” jau pirms tam bija muzicējis Mākslas akadēmijas karnevālā ap gadu miju, taču šis bija notikums, kam, ievērojot cenzūras diktēto stīvumu, kādas rindas atļāvās veltīt pat padomju prese.
Kritiķi biežāk pieminēja Melngalva sniegumu, taču faktiski nācās grūti izšķirt, kas publiku sajūsmināja vairāk – oriģinālā dzeja vai Padomju Latvijas estrādes tradīcijas graujošais Jura Kulakova “Pērkons”. Visdrīzāk, abi kopā.
Jāatzīmē, ka viens otrs muzikants jau bija publikai pazīstams. Tā basģitārists un solists Juris Sējāns, soloģitārists Leons Sējāns un bundzinieks Dainis Strazdiņš bija patapināti no tautā iemīļotā “Menueta”.
Bet Jānis Lūsēns pie klavierēm nāca no “Zodiaka”. “Atraisītība, izpildījuma prieks bija raksturīgs ansambļa solistu levas Akurāteres un Raimonda Bartašēvica izpildījumam,” sprieda “Rīgas Balss”, piebilstot, ka grupas uzstāšanās dzejas vakaram piešķīrusi “savdabību”.
Koncerts atbalsojās arī Rietumu latviešu jaunatnes aprindās, kur, iespējams, bija nonācis kāds ieraksts.
Interesanti, ka rietumnieku ieskatā “Pērkons” esot šo to pārņēmis no trimdas grupiņām. Bez šaubām, padomju apstākļiem brīvdomīgais un nosacīti huligāniskais “Pērkons” bija atnācis nedaudz par agru savam laikam.
Grupai jau 1983. gadā aizliedza uzstāties. Krišana nežēlastībā kļuva vēl lielāka pēc leģendārā 1985. gada koncerta Ogres estrādē, kad mājupceļā uz Rīgu mūzikas uzlādētie pusaudži izdemolēja divus vilciena vagonus.