FOTO. Kā karaliene Elizabete II viesojās pie Vairas Vīķes-Freibergas un laipni sasveicinājās ar latviešiem 25
Lielbritānijas karaliene Elizabete II 2006. gadā viesojās pie tā laika Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga un vēsturiskos kadros iemūžināts kā viņa pie Brīvības pieminekļa sasveicinās ar tautu.
Jau ziņots, ka 96 gadu vecumā mirusi Lielbritānijas karaliene Elizabete II, ceturtdien paziņojusi Bekingemas pils.
Pēc viņas nāves troni mantojis Elizabetes II vecākais dēls Čārlzs, kurš automātiski kļuvis par Lielbritānijas jauno karali.
Elizabete II mirusi šo pēcpusdien Balmoralas muižā Skotijā, kur viņa pavadīja vasaru.
Jau vēstīts, ka pēc karalienes ārstu paustajām bažām par viņas veselību karalienes tuvākie ģimenes locekļi šodien devās uz Balmoralas muižu.
Bekingemas pils pavēstīja, ka karalis un viņa sieva šonakt paliks Balmoralas muižā un rīt atgriezīsies Londonā.
Balmoralas muižā pašreiz atrodas arī pārējie Elizabetes II bērni un princis Viljams.
Elizabete II tronī atradās 70 gadus.
Elizabete II kļuva par karalieni 25 gadu vecumā pēc viņas tēva nāves 1952.gada 6.februārī. Viņas kronēšana notika 1953.gada 2.jūnijā.
2015.gada septembrī Elizabete II kļuva par visilgāk valdījušo britu monarhu, pārspējot karalieni Viktoriju. Todien viņa kļuva arī par visilgāk valdījušo sievieti monarhu pasaules vēsturē.
Elizabetes II ir arī vecākā no visām karalienēm, kādas bijušas, un visvecākā no visiem britu monarhiem, kādi valdījuši.
Izplatoties ziņai par Elizabetes II nāvi, pasaules līderi steiguši apliecināt cieņu aizgājušajai monarhei un izteikt līdzjūtību karaliskajai ģimenei un visai Lielbritānijai.
“Mēs sirdīs un domās esam kopā ar karalienes ģimenes locekļiem (un) Apvienotās Karalistes tautu,” dažas minūtes pēc paziņojuma par karalienes nāvi pavēstīja Baltais nams.
Arī ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs apliecināja cieņu karalienei.
“Kā Apvienotās Karalistes visilgāk dzīvojošā un visilgāk valdošā valsts galva, karaliene Elizabete II visā pasaulē tika plaši apbrīnota par savu grāciju, cieņu un uzticību. Viņa bija mierinoša klātbūtne gadu desmitiem ilgo plašo pārmaiņu laikā,” norādīja Gutērrešs.
Īrijas prezidents Maikls Higinss izteica līdzjūtību britiem un nodēvēja Elizabeti II par “ievērojamu Īrijas draugu”, kurai bija “liela ietekme uz mūsu abu tautu savstarpējās sapratnes saitēm”.
Indijas premjerministrs Narendra Modi pavēstīja, ka viņu sāpinājušas ziņas par karalienes nāvi. Modi tviterī norādīja, ka Elizabete II “personificēja cieņu un pieklājību sabiedriskajā dzīvē”.
Itālijas premjerministrs Mario Dragi sacīja, ka karaliene reprezentējusi līdzsvaru un gudrību.
“Viņa garantēja stabilitāti krīzes brīžos un uzturēja dzīvu tradīciju vērtību sabiedrībā (..). Viņas kalpošanas gars, viņas centība (..), dziļā cieņa, ar kādu viņa ieņēma amatu tik ilgu laiku, ir bijis pastāvīgs apbrīnas avots paaudzēm,” paziņoja Dragi.
Līdzjūtības un cieņas apliecinājumi karaliskajai ģimenei un Lielbritānijai turpina pienākt no visas pasaules. Arī Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis, kura valsts pašreiz cīnās pret Krievijas iebrukumu, ukraiņu tautas vārdā izteicis līdzjūtību karaliskajai ģimenei.