FOTO. Iespaidīgi! Papes pusē izdevies iemūžināt komētu 7
Jau vēstījām, ka līdz mēneša beigām daudzviet pasaulē debesīs būs labi redzama spožā Čučiņšanas-ATLAS komēta, un Latvijā tā būs novērojama ar neapbruņotu aci vakaros no plkst.19 zemu pie horizonta rietumu, vēlāk dienvidrietumu pusē, informēja Latvijas Astronomijas biedrība (LAB).
Vakardien, 14.oktobrī, komētu izdevies noķert Papes pusē. Sociālo mediju platformā “X”, bildes autors – lietotājs ar vārdu @orkaans, publicēja kadru rakstot: “Šoreiz ar skaidru laiku paveicās Rietumkrastā… Tiesa, prieki bija īsi – mākoņi un Mēness. Aste gan ir gara. Komēta #C2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS.”
Ar fotogrāfiju tālāk dalījies arī laika ziņu moderators Martins Bergšteins.
“Iespaidīga fotogrāfija ar Čučiņšanas-ATLAS komētu no Papes puses. Spriežot pēc fotogrāfijas, komētas aste fotogrāfijā aptuveni 13-15° garumā, kas ir aptuveni 25 Mēness diski.
Rīt, parīt un aizparīt debesis skaidrosies – jāskatās vakarā, aptuveni 40-50 minūtes pēc saulrieta, uz to pašu pusi kur rietēja Saule. Kļūs pamanāma ar aci. Jābūt gan projām no gaismas piesārņojuma, klajā vietā.”
Šoreiz ar skaidru laiku paveicās Rietumkrastā…
Tiesa, prieki bija īsi – mākoņi un Mēness
Aste gan ir gara.
Komēta #C2023 A3 Tsuchinshan-ATLASPape.
14. X. 2024 pic.twitter.com/4YRHD5GiXG— Ivo Dinsbergs (@orkaans) October 14, 2024
Iespaidīga fotogrāfija ar Čučiņšanas-ATLAS komētu no Papes puses. Spriežot pēc fotogrāfijas, komētas aste fotogrāfijā aptuveni 13-15° garumā, kas ir aptuveni 25 Mēness diski.
Rīt, parīt un aizparīt debesis skaidrosies – jāskatās vakarā, aptuveni 40-50 minūtes pēc saulrieta, uz… https://t.co/hOH039G2J0— Martins Bergšteins (@MeteoLatvia) October 14, 2024
Čučiņšanas-ATLAS (Tsuchinshan-ATLAS, C/2023 A3) komētu atklāja 2023.gada 9.janvārī Purpura kalnu jeb Čučiņšanas observatorijā Ķīnā un neatkarīgi 22.februārī ar ATLAS robotteleskopu Dienvidāfrikā. 2024.gada 27.septembrī komēta atradās vistuvāk Saulei (58 miljoni kilometru), Saules siltuma ietekmē komēta kļuva spožāka un tās aste pagarinājās. 12.oktobrī komēta atradīsies vistuvāk Zemei (70 miljonu kilometru attālumā), tad sāksies novērojumiem piemērotākais laiks. Oktobra beigās komēta jau būs attālinājusies no Zemes un Saules, tās spožums samazināsies.