Skrūve, kas gadījusies pa rokai bērnam un tikusi norīta.
Skrūve, kas gadījusies pa rokai bērnam un tikusi norīta.
Foto: BKUS

FOTO. Ieskaties! Ko spēj norīt mazs bērns un kādas tam ir sekas 0

Bērns pirmajos dzīves gados pasauli iepazīst ne tikai ar dzirdi, redzi, smaržu un tausti, bet arī ar garšas kārpiņām – viss, kas ir bērna rokās, visbiežāk nonāk arī mutē. Svešķermeņu nonākšana gremošanas traktā vai elpceļos ir viens no biežākajiem zīdaiņu gūto smago traumu iemesliem Latvijā, turklāt par to atbildība jāuzņemas bērnu vecākiem.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Pēc Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) statistikas datiem no 2019. gada janvāra līdz novembrim, ieskaitot, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā (BKUS) nonākuši 1 155 bērni, kuru traumu iemesls bijis norīts vai iesprūdis svešķermenis, no tiem 76 bērniem bija nepieciešama hospitalizācija.

Jāņem vērā, ka minētā statistika ietver tikai tos gadījumus, kad vecāki vērsušies tieši BKUS pēc palīdzības, kas nozīmē, ka kopējā Latvijas statistika ir vēl biedējošāka.

CITI ŠOBRĪD LASA

Spēļmantiņas, magnēti, naglas un skrūves, baterijas, monētas – visus šos priekšmetus BKUS ārsti ir izņēmuši no mazuļu gremošanas orgāniem endoskopijas vai ķirurģiskas operācijas laikā, kas atstājis dažāda smaguma sekas uz bērnu veselību visa mūža garumā.

Piemērs nr.1

Bērns spēlējies ar vecumam neatbilstošu rotaļlietu un pakāpeniski norijis vairākus magnētus. Ja ar nelieliem laika intervāliem tiek norīt vairāki magnēti, tad tie ir tik spēcīgi, ka savelkas savā starpā kopā un kustoties veido berzi, un izberž caurumus kuņģī un zarnās. Jāveic operācija un bojātie zarnu gabaliņi jāgriež ārā. Bērns zaudē daļu no zarnu trakta.

Sekas: Ilgstošs pēcoperācijas periods, liels diskomforts, ierobežota fiziskā aktivitāte, spēcīgas sāpes.

Piemērs nr. 2

Litija baterija, ko norijis bērns.
Ja laikus iespējams ar endoskopijas metodi izņemt no barības vada, bērnam ir ilgstoša ārstēšana ķirurģijas nodaļā, jo sākotnēji nav iespējams adekvāti uzņemt šķidrumu un ēdienu, lielas sāpes. Visbiežāk ir jāveic atkārtotas endoskopijas, lai pēc sadzīšanas sašaurināto barības vadu padarītu funkcionēt spējīgu un spējīgu uzņemt vecumam adekvātu ēdienu.

Sekas: Baterija barības vadā sākusi šķīst, tā no barības vada izņemta endoskopijas laikā

Piemērs nr. 3
Bērns norijis skrūvi.

Ilgstoši atrodoties kuņģī, skrūve to bojā un rada iekaisumu. Jāveic endoskopiskais izmeklējums narkozē, lai no tā atbrīvotos.

Sekas: Skrūve bojā kuņģī, rada iekaisumu. Veikts endoskopiskais izmeklējums, skrūve izņemta.

Piemērs nr.4

Monēta, ko norijis bērns.
Visbiežāk izvilktais svešķermenis. Monētas ir lielas diametrā, iesprūst barības vadā, rada lielu diskomfortu un izbīli, bērns nevar norīt ēdienu.

Sekas: Veikts endoskopiskais izmeklējums narkozē, lai no monētas atbrīvos.

Reklāma
Reklāma

Piemērs nr.5

Spēļmantiņa, ko norijis bērns.
Bērna vecāki vērsušies pie pulmonologa (plaušu ārsta), jo vairāk nekā divus mēnešus bērnam periodiski bija klepus. Tikai papildu izmeklējumos konstatēts svešķermenis barības vadā, izņemts endoskopijas laikā. Pēc izņemšanas nepieciešamas vairākas nedēļas, lai barības vads pilnībā atjaunotu savu funkciju un beigtos simptomi.

Sekas: Tas barības vadā atradās vismaz pusgadu, izņemts endoskopijas laikā.

Piemērs nr.6

Bērns norijis tāfeles naglu.
Pēc struktūras nagla ir tāda, kas viegli iekļūst elpceļos (bronhos). Jebkurš svešķermenis, kas nonāk elpceļos, ir nopietns apdraudējums bērna dzīvībai, jo bērna elpceļu diametrs ir mazs. Tehniski ļoti sarežģīti izņemams priekšmets.

Sekas: Izņemta sarežģītas endoskopijas laikā.

Piemērs nr.7

Ziemassvētku lampiņas diode, ko norijis bērns.

Sekas: No barības vada izņemta endoskopijas laikā. Pēc izņemšanas saglabājas lielas sāpes, grūtības uzņemt barību un šķidrumu.

Priekšmeti, ko norij mazi bērni

Padomi, kā izvairīties no tā?

• Neatstāj bērna redzeslokā sīkus (diametrā līdz 3cm) priekšmetus;
• izvēlies bērna vecumam atbilstošas rotaļlietas (bez sīkām, atdalāmām detaļām);
• nepieļauj, ka mazulis piekļūst vecāko brāļu un māsu konstruktoru klucīšiem un citām sīkām detaļām un rotaļlietām;
• regulāri pārbaudi mājās esošo rotaļlietu tehnisko stāvokli – vai, piemēram, plīša lācīša deguns jau nav gandrīz atdalījies;
• regulāri uzkop grīdas, pārbaudot, vai nav kaut kas bīstams nokritis vai paripojis zem mēbelēm;
• aizejot ciemos, pārliecinies, ka arī tur tiek ievēroti tie paši drošības noteikumi;
• atstājot mazuli kāda cita uzraudzībā, pārliecinies par attiecīgās vides drošību un instruē arī pieaugušos par jautājumiem, kas attiecas uz mazuļa drošību.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.