Foto: Ieva Leiniša/LETA

FOTO: “Ieguvums ir fundamentāls”. Austrumu slimnīcā prezentē iekārtas, kas būtiski uzlabos vēža diagnostiku 0

Pirmdien, 14. janvārī, Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā tika prezentēti 3 jaunākās paaudzes datortomogrāfi, kas tika uzstādīti pērnā gada nogalē, informē RAKUS.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

To kopējā vērtība ir 2,5 miljoni eiro. Iepriekšējās iekārtas bija nokalpojušas, vecākā lietošanā bija jau 15 gadus.

Tādējādi valsts lielākajā slimnīcā un vadošajā onkoloģisko slimību ārstniecības iestādē tiek būtiski uzlabota vēža un citu sarežģītu slimību diagnostika.

CITI ŠOBRĪD LASA

„Ieguvums ir fundamentāls – tiek nomainīta vecā tehnoloģija, kas bija 8 un 16 slāņu datortomogrāfija, pret 128 un 256 slāņu datortomogrāfiem. Jāuzsver, ka ne tikai šajos skaitļos ir būtība, bet gan tajā, ka lielākajā valsts slimnīcā tagad tiks nodrošināta mūsdienīga pieeja pacientu drošībai un izmeklējumu efektivitātei un augstāka diagnostiskā kvalitāte. Tās ir arī lielākas iespējas minimālā laikā nokļūt līdz precīzai diagnostikai sarežģītu patoloģiju gadījumos – infarkta, insulta, vēža diagnostikā – un līdz ar to arī ātri uzsākt efektīvu mūsdienīgu ārstēšanu,” norāda slimnīcas valdes priekšsēdētājs Imants Paeglītis.

Datortomogrāfijas metodes pamatā ir plāna slāņa rentgenostarojuma rezultātā iegūts attēls, kuru pēc tam var apstrādāt un veidot dažādas rekonstrukcijas brīvi izvēlētās plaknēs, kā arī 3D attēlus.

Jo plānāks slānis, jo attēli ir precīzāki, līdz ar to arī diagnostika.

„Pacientiem ir vairākas labas ziņas. Pirmā ir tā, ka jaunās iekārtas ļaus samazināt izmeklējuma laikā saņemto starojuma devu no 20 līdz pat 50 procentiem, nezaudējot attēlu kvalitāti, bet tieši otrādi – iegūstot labāku attēlu ar zemāku starojuma devu,” norāda Diagnostiskās radioloģijas centra vadītāja Māra Epermane.

„Otra labā ziņa ir tā, ka jaunās tehnoloģijas ļauj samazināt pacientiem ievadīto kontrastvielas daudzumu, jo iekārtas ir nesalīdzināmi ātrākas, un vienā spuldzes griezienā, kas ir 0,65 un mazāk sekundes, var uzreiz iegūt vairāk informāciju, vairāk attēlu „šķēlīšu”, no kurām veidot pārskatāmus, precīzus pat nelielu asinsvadu, patoloģisku veidojumu, asins plūsmas rekonstrukciju attēlus. Tas ļaus operējošiem ķirurgiem precīzāk plānot operācijas apjomu un noteikt ārstēšanas rezultātu vai mainīt tās taktiku, piemēram, redzot, ka veidojums ir dinamikā samazinājies.”

Arī personālam – radiograferiem un radiologiem – jaunās iekārtas un specializētās darbavietas atvieglos darbu, kas nozīmē to, ka izmeklējumi kļūs vēl pieejamāki.

Reklāma
Reklāma

„Jau mēnesi mēs strādājam ar divām jaunajām iekārtām un redzam, ka mūsu ilgi lolotie sapņi par ērtākiem darba apstākļiem un programmām, kas palīdz noteikt diagnozi, piepildās,” uzsver Māra Epermane.

Jaunā iekārta, kas uzstādīta stacionārā „Latvijas Onkoloģijas centrs”, ir īpaši piemērota onkoloģisko slimību diagnostikai.

Ar to būs iespējams veikt arī tēmēto biopsiju, proti, ar speciālas adatas palīdzību paņemt no veidojuma vai aizdomīga rajona audu gabaliņu mikroskopiskai izmeklēšanai.

Līdz šim Rīgas Austrumu slimnīcā šādas iespējas vispār nav bijušas, bet tas ir ļoti būtiski, piemēram, pie veidojumiem kaulos, kad ultrasonogrāfijas kontrolē šo manipulāciju veikt nav iespējams.

Datortomogrāfijas iekārta, kura stacionārā „Gaiļezers” nomainīja novecojušo 8 slāņu iekārtu, pašlaik vienā spuldzes apgriezienā iegūst 256 attēlus.

Ar šo iekārtu, pateicoties jaunām attēlu apstrādes programmām, plānots veikt asinsvadu izmeklējumus jeb angiogrāfijas.

Papildus radiologi ir ieguvuši 6 jaunas darbavietas ar specializētu programmatūru attēlu rekonstrukcijām asinsvadu, orgānu asins plūsmu, kā arī veidojumu salīdzināšanai dinamikā, kas ir īpaši nozīmīgi insultu, asins izplūdumu gadījumos galvas smadzenēs, kā arī vēža dinamiskai novērošanai.

Datortomogrāfija kļūs pieejamāka arī pacientiem ar metāliskiem implantiem, jo tiek izmantota specializēta programma, kas novērš implanta radīto attēla kropļojumu, kas veidojas piemēram pēc abu gūžas locītavu endoprotezēšanas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.