FOTO. Idejas un padomi, no kādiem augiem izveidot skaistāko ziedošo dzīvžogu 1
Ingrīda Neusa-Luca / Praktiskais Latvietis
Kā veiksmīgāk apstādīt caurredzamu žogu ar ilgi ziedošiem augiem? Jautā Daina M. Konsultē stādaudzētavas “Crataegus” īpašniece Dace Dinsberga.
Pirms ziedoša augu stādījuma izveides jāizvēlas, vai tas sastāvēs no vienas augu sugas vai dažādām, kas paildzina ziedēšanas laiku. Svarīgi arī novērtēt žoga atrašanās vietu un augsnes apstākļus. Lielākā daļa ziedošu augu labāk jutīsies un krāšņāk sevi parādīs saulainā vietā vai pusēnā.
Talsu novada stādaudzētavas Crataegus īpašniece Dace Dinsberga uzsver, ka ziemciešu un vasaras puķu stādīšana dzīvžoga vietā nebūs īsti piemērota, jo tās sakuplo salīdzinoši vēlu un ziedēšanas periods nav ilgs. Vislabāk kombinēt dekoratīvo aizsargstādījumu gan ar krūmiem, gan ziemcietēm, tā ainavu padarot mainīgi daudzveidīgu.
Kātainā vīteņhortenzija (Hydrangea petiolaris)
Pieticīga un labi aug gan rietumu un ziemeļu, gan austrumu un dienvidu pusē. Zied ilgāk par mēnesi zaļganbaltiem ziediem, kas vakarā burvīgi smaržo. Ziedkopas saglabā savu dekorativitāti arī pēc noziedēšanas. Tomēr jāņem vērā, ka augs pirmos gadus aug samērā lēni, bet, kad kārtīgi iesakņojies, attīstība notiek daudz straujāk. Uzzied aptuveni pēc pieciem gadiem. Stādot starp augiem vēlams ievērot 5 metru attālumu.
Svarīgi novērtēt žoga materiālu un stingrību, lai tas būtu pietiekami izturīgs. Vieglas konstrukcijas un koka žogi vīteņhortenzijai vai kādiem citiem daudzgadīgiem vīteņaugiem nebūs piemēroti.
Irbeņlapu fizokarps (Physocarpus opulifolius)
Ātraudzīgs un augsnes izvēlē pieticīgs. Jāstāda saulainā vai daļēji noēnotā vietā, ievērojot ap metra attālumu starp atsevišķiem augiem, lai izveidotu pēc iespējas blīvāku dzīvžogu. Zied jūnijā, jūlijā. Pieejams plašs šķirņu klāsts ar atšķirīgu lapojuma toni: šķirnei ‘Diabolo’ brūngansarkans, ‘Red Baron’ bordo sarkans, bet ‘Nugget’ koši zaļš lapojums.
Parastais ligustrs (Ligustrum vulgare)
Augsnes ziņā neizvēlīgs, pacieš nelielu noēnojumu, sausumizturīgs. Zied jūnijā, jūlijā sīkiem, baltiem ziediņiem. Ogas indīgas.
Parastā klinšrozīte (Potentilla fruticosa)
Ilgi un bagātīgi ziedošs augs. Vidēji ātraudzīgs, labi aug saulainā vai viegli noēnotā vietā. Šķirnei ‘Goldfinger’ lieli dzelteni, ‘Kupinpa’ rozā pildīti, bet ‘Red Ace’ oranžsarkani ziedi. Augumā līdz vienam metram izaug ‘Maanely’s’, ‘Pink Queen’ un ‘Goldfinger’.
Skarainā hortenzija (Hydrangea paniculata)
Labi aug saulē vai pusēnā barības vielām bagātā, vidēji mitrā, irdenā, vāji skābā dārza augsnē. Zied no jūlija līdz salnām. Ieteicamais stādīšanas attālums ir 1–1,2 metri. Žoga nosegšanai izvēlas 1,5–2 m augstas šķirnes, piemēram, ‘Limelight’, ‘Cov’, ‘Pink Lady’, ‘Kyushu’ un ‘Silver Dollar’. Īpaši pievilcīgu ainu rada hortenziju dzīvžogs, kas veidots no dažādām šķirnēm. Var variēt ar dažādām krāsām un ziedēšanas laikiem.
Skaraino hortenziju šķirņu ziedēšanas laika pakāpeniskums:
– ‘Wims Red’, ‘Sweet Summer’ un ‘Polar Bear’;
– ‘Early Sensation’, ‘Pinkachu’ un ‘Vanilla Fraise’ (‘Renhy’).
Brīvi augošu ziedošu dzīvžogu priekšrocības
– nepieciešams mazāks skaits augu
– vieglāk kopt, retāk jāapgriež
– var izvēlēties augus ar pievilcīgu lapotnes krāsu rudenī
Trūkumi
– aizņem daudz vietas, platumā vismaz 1–2 metri
– ziemā vairāk caurredzami
Padoms
Ja platība atļauj, ziedēšanas laiku var paildzināt, kombinējot dažādu sugu augus, kas zied atšķirīgā laikā, piemēram, no lapainajiem krūmiem abēlija, Vanhuta spireja, burvīgā kolkvīcija, filadelfs un spārnotais segliņš, kas rudenī krāsojas košās krāsās.