No paletēm izgatavotas lietas

FOTO. Idejas, kā no paletēm pagatavot vajadzīgas lietas. Kurzemnieks Matīss tās gatavo brīvajā laikā no skolotāja darba 0

Kurzemnieks Matīss Mickus ir atradis vaļasprieku, kas ir lieliska atslodze no skolotāja darba. Viņš no koka paletēm, jūras izskalotiem kokiem un kokmateriālu atgriezumiem meistaro mēbeles, interjera priekšmetus un saimniecībā noderīgas lietas.

Reklāma
Reklāma

Pirmais mēģinājums

Veselam
Dzērieni, kas pazemina holesterīna līmeni – pareizo dzērienu izvēle var būtiski to ietekmēt
RAKSTA REDAKTORS
“Atļautais ātrums ir 110 km/h, bet kāds pa otro joslu “velkas” uz 90 km/h” – instruktors skaidro, vai šādā gadījumā atļauts apsteigt pa labo pusi 13
RAKSTA REDAKTORS
“Man ir 6 gadus veca meitiņa, bet tikai vakar pamanīju, ka viņa nav manā apgādībā” – māmiņa sašutusi par kārtību, kāda ir VID EDS sistēmā
Lasīt citas ziņas

Koks kā izejmateriāls Matīsu interesējis kopš skolas gadiem, kad tā apstrādi apguvis darbmācības stundās. Interese saglabājusies arī vēlāk, bet pilsētas dzīvoklī nav bijis ne vietas, kur darboties ar koku, ne vajadzīgo darbarīku. Situācija mainījusies, kad Matīsa vecāki sākuši saimniekot dzimtas mājās Engurē. Tur vietas galdniecības darbiem netrūkstot, arī darbarīki tēva krājumā bijuši.

“Mammai tuvojās dzimšanas diena, nodomāju, ka varētu viņai uzdāvināt dārza mēbeļu komplektu, ko pats uztaisītu no koka paletēm. Interneta vidē biju redzējis video, kā to dara, tāpēc priekšstats bija,” pirms četriem gadiem notikušo atceras Liepājas Jāņa Čakstes vidusskolas sporta skolotājs Matīss Mickus.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Darbojoties ar paletēm, pārliecinājos, ka no tām var daudz ko uzmeistarot, sākot ar mēbelēm un beidzot ar gaismekļiem. Tāpēc tās sazāģēt un izmantot iekuram šķiet lietderīga materiāla izniekošana.”

Toreiz pēc paletēm devies uz Tukumu, kur pie kāda būvniecības, interjera un dārza preču lielveikala stāvējusi palešu grēda. Vaicājis šā lielveikala darbiniekiem, vai drīkst tās paņemt. Jā, drīkstot. “Tad paletes varēja dabūt bez maksas, no tām gribēja atbrīvoties, jo aizņem daudz vietas. Nu šie laiki ir beigušies, lielveikali paletes vairs neatdod par brīvu,” ar pieredzi dalās Matīss un piebilst, ka tagad pie šā izejmateriāla tiek, sekojot sludinājumiem interneta vietnēs.

Izdošanās iedvesmo

Pēc dārza mēbelēm nākamais Matīsa darinājums no koka paletēm bijusi gulta.

To taisījis pamatīgu – ar četrām mantu uzglabāšanas kastēm, ko var pastumt zem gultas, un plauktu abās gultas pusēs, kur nolikt grāmatu, kafijas krūzi vai ko citu, lai būtu pa rokai.

“Ja taisītu tikai gultas rāmi, uz kura likt matraci, pietiktu ar astoņām paletēm, bet es izmantoju četrpadsmit,” norāda Matīss.

Izvēloties paletes, pievērš uzmanību to kvalitātei – vai ir saplaisājušas, sākušas trūdēt, vai ir citi bojājumi, kādi rodas, paletēm atrodoties zem klajas debess, kur nav pasargātas ne no lietus, ne sniega. “Tās lielākoties ir no priedes, egles, retāk no bērza. Ir arī nestandarta paletes, kas ir dažādu izmēru, un eiropaletes, kam vienāds izmērs,” skaidro kokamatnieks.

Turpinot Matīss izstāsta, kāda bijusi darbu secība, taisot gultu. “Vispirms no paletēm izvilku naglas, tad izjaucu un dēļus noslīpēju, lai, lietojot mēbeli, neierautu skabargu. Pēc tam ar skrūvēm sastiprināju gultas karkasu, galvgali veidojot T burta formā, – galvgaļa pagarinājums uz abiem sāniem kalpo kā plauktiņi. Kad mēbele bija gatava, to nolakoju.”

Reklāma
Reklāma

Matīss strādā ar galdnieka rokas instrumentiem: figūrzāģi, skrūvpistoli, slīpmašīnu, rokas frēzi, dažādu izmēru urbjiem.

Sienas pulksteņi no dabas materiāliem

“Skolotāja darbs ir spriedzes pilns, netrūkst dažādu izaicinājumu. Kad darbojos ar koku, varu izvēdināt galvu, kā arī gūstu gandarījumu, redzot, ko pats savām rokām esmu radījis,” par savu vaļasprieku lakoniski izsakās Matīss. Tagad viņš tam var nodoties pats savā darbnīcā – telpā, ko īrē no kāda galdnieka. “Viņam kā profesionālim varu paprasīt padomu, kad tas nepieciešams, kā arī tieku pie kokmateriālu atgriezumiem.”

No šiem atgriezumiem top gan virtuves dēlīši, gan paliktņi zem krūzēm, gan ietvarplaukti mikroviļņu krāsnij, gan citas saimniecībā noderīgas lietas. Bet Matīsa lielā aizraušanās ir sienas pulksteņi, kurus viņš meistaro pat no dedzināta koka un no jūras izskalotiem, ūdens nopulētiem kokiem. “Lai iegūtu dedzinātu koku, rīkojos šādi: izzāģēju divus vienāda izmēra apļus, tos salīmēju vai saskavoju un uzmetu uz grila, lai deg tik ilgi, līdz izveidojas oglīte. Tad uzleju ūdeni, lai atdziest, un nokasu pelnu kārtiņu. Pēc tam dedzinātajam kokam uzklāju četras lakas kārtas, jo šāds koks ļoti uzsūc laku.”

Kad pulksteņa pamatne gatava, tajā ievieto laikrāža mehānismu un rādītājus.

Oriģināli gaismekļi

Matīsa darinātajām galda un sienas lampām ir ļoti askētisks dizains. “Vienkāršām formām piemīt savs šarms,” uzskata kokamatnieks.

Gaismekļu karkass pārsvarā top no kokmateriālu atgriezumiem un paletēm, kā arī galda lampas kājai esot izmantojis no jūras izskalotus zarus. “Par to, ka varētu savos darbos integrēt jūras ūdens nopulētus kokus, biju domājis jau iepriekš, taču līdz šim nesanāca atrast tādu, kas būtu pa prātam. Bet šovasar tas beidzot izdevās. Dodoties ar sievu un dēlu pastaigā gar jūru, ieraudzīju izskalotu zaru, kas šķita piemērots galda lampas kājai. Zaru vajadzēja tikai pārzāģēt uz pusēm, noslīpēt ar maigu smilšpapīru, nolakot, tad izurbt caurumu, kur ievietot patronu un vadu,” par atradumu priecājas Matīss.

Spuldzes un patronas Matīss iegādājas ārvalstu internetveikalos, jo tur šo preci iespējams iegādāties divreiz lētāk, kā arī lietām ir interesantāks dizains, esot pieejamas arī retrostila patronas.

Matīss atzīst – viņam ļoti patīk koka pārtapšanas process un arī tas, ka reiz izmantotam kokmateriālam var dot otru dzīvi, nevajadzīgu lietu padarīt par vajadzīgu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.