FOTO: Filcējam krelles! Darināšana soli pa solim 0
Lai pagatavotu oriģinālas dāvanas, nav jābūt ne prasmīgam rokdarbniekam, ne apveltītam ar mākslinieka talantu – tas ir pa spēkam ikvienam! Šoreiz – neliels ieskats filcēšanas tehnikā.
Filcēšanai ir divas metodes – sausā un slapjā, šoreiz rādām, kā top interesantas krelles slapjajā tehnikā. Soli pa solim savā pieredzē dalās rokdarbniece Aija Kalviša. Krelles iespējams pagatavot pāris vakaros – varētu jau iespēt vienā, bet bumbiņām diennakti ir jāžūst.
Nepieciešams: trīs krāsu vilnas šķiedras, lentītes aizdarei, pērlītes, diegs un adata, ziepes, šķēres, filcēšanas adata – tai uz asmens ir mazi ērkšķīši, kuri, caurdurot vilnu, noķer tās daļu. Tā, durstot uz augšu un leju, vilna safilcējas.
Darba gaita
1. Vilnas šķiedru sadala vienādos gabaliņos. Svarīgi, lai tie būtu vienādā svarā, jo citādi nesanāk vienāda lieluma bumbiņas. Ja veido dažādu krāsu mistrainas bumbiņas, tām piemeklē saderīgus toņus.
2. Vienā galā uzmet mezglu.
Ap šo mezglu veido bumbiņu, vienmērīgi aptinot vilnas šķiedras.
4. Ar filcēšanas adatu sadursta bumbiņu, nemitīgi to grozot un tā veidojot skaistu formu (apaļas vai iegarenas bumbiņas). Uzmanīgi, jo adata ir ļoti asa!
Tā izskatās vienmērīgi sadurstītas bumbiņas.
6. Pagatavo tik siltu ziepjūdeni, cik rokas var izturēt. Jo ūdens karstāks, jo ātrāk bumbiņa saveļas un šķiedra labāk sakļaujas. Iemērc ziepjūdenī bumbiņu un ar rokām maigi viļā, līdz iegūta viendabīga forma (līdzīgi, kā to dara ar plastilīnu).
7. Velšanu turpina uz bambusa šķiedras paliktņa (var izmantot arī tos, kuros tin suši). Var velt uz burbuļplēves, jo īpaši tā noderīga smalkiem darbiem.
8. Jāparedz, ka filcējot bumbiņas izmērs samazinās par 15 – 25%.
9. Kad bumbiņa gatava, to uzmanīgi izskalo un noliek uz diennakti žūt istabas temperatūrā. Ja neizskalo, sārms, kas ir ziepēs, var to sabojāt. Pēc tam var vērt, bumbiņai viegli izdurot cauri ar parasto adatu. Labāk izmantot nevis makšķerauklu, bet gan parasto kokvilnas diegu, tad bumbiņas tā nestaigā.
10. Starp bumbiņām kārto pieskaņotas krāsas pērlītes.
11. Krellēm skaisti nostrādā galus – var piešūt pieskaņotas krāsas lentītes vai iegādāties speciālu aizdarīti. Diegu nostiprina bumbiņas vidū.
12. Vietu, kur piešūtas lentītes, nomaskē ar pērlītēm – izskatās ļoti dekoratīvi! Lentītes var nogriezt dažādos garumos, tad sasienot izskatās interesantāk.
UZZIŅA
• Veikalos nopērkama rupjāka un smalkāka vilnas šķiedra. No Latvijas aitām lielākoties iegūst rupjāku, tā vairāk piemērota lieliem darbiem, piemēram, čībām, rotaļlietām, bumbiņām, termosu un kafijas kannu sildītājiem un citiem. Merīnaitu vilnas šķiedra ir smalkāka un noderīga tieši rotām, to visbiežāk ieved no Vācijas.