Foto – Santa Atte

FOTO: Dūraiņi ar pīni un atlokāmu galu. Uzadām! 0

Domāju, ka ziema būs maiga un iztikšu ar pirkstaiņiem, taču, kad termometra stabiņš noslīdēja līdz -20 °C atzīmei, sapratu, ka vajadzēs dūraiņus. Tos gribētu ar atlokāmiem pirkstu galiem.

Reklāma
Reklāma

Materiāli

Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

100 g vidēji rupjas dzijas (50 g = 100 m) un piecas adāmadatas Nr. 2.

Darba gaita

Uz četrām adāmadatām uzmet 48 valdziņus – 12 valdziņus uz katras.

CITI ŠOBRĪD LASA

1.–20. rinda. Valnītim 20 rindas ada sviķelī (1 labiski, 1 kreiliski). Ja gribas garāku valnīti, lai rokām būtu vēl siltāk, var adīt 40 rindas.

21. rinda. Pirmos 24 valdziņus uzliek uz vienas adāmadatas, lai dūraiņu virspuses vidū veidotu pīni. Tātad uz vienas adāmadatas ir 24 valdziņi, bet uz pārējām divām – 12 valdziņi uz katras (šīs divas adāmadatas veidos dūraiņu iekšpusi).

21. rindu ada šādi: 8 valdziņi labiski, 1 valdziņš kreiliski, 6 valdziņi labiski, 1 valdziņš kreiliski, 8 valdziņi labiski; valdziņus uz trešās adāmadatas ada tikai labiski. Šādi noada četras rindas, bet piektajā rindā veido pīnes krustu no vidējiem 6 labiskajiem valdziņiem, kas atrodas uz adāmadatas ar 24 valdziņiem. Pīni sakrusto katrā sestajā rindā – līdz īkšķa veidošanai trīs reizes.

36. rinda. Veido īkšķa vietu. To dara uz adāmadatām, uz kurām ir 12 valdziņi. Adatu ar 24 valdziņiem (ar pīnes rakstu) izada un uz nākamās (otrās) adatas veido īkšķa vietu labās rokas dūrainim. Pirmo valdziņu ada labiski, tad ņem citas krāsas palīgdziju un nākamos 7 valdziņus izada ar to. Tad šos izadītos valdziņus atliek atpakaļ uz kreisās puses adatas un ada tiem pāri ar pamatdziju labiski (rodas vieta, kur vēlāk adīt īkšķi). Izada adatu līdz galam un turpina adīt uz riņķi tāpat kā līdz šim vēl 18 rindas, neaizmirstot par pīnēm. Kreisās rokas dūrainim īkšķa vietu veido uz trešās adatas – pirmos 4 valdziņus izada labiski, tad ņem citas krāsas palīgdziju un nākamos 7 valdziņus izada ar to. Izadītos valdziņus atliek atpakaļ uz kreisās puses adatas un ada tiem pāri ar pamatdziju labiski. Izada pēdējo valdziņu un turpina adīt uz riņķi 18 rindas (neaizmirstot par pīnēm). Izveidoti 6 pīnes krusti.

Reklāma
Reklāma

54. rinda. Kad izveidoti 8 pīnes krusti (garākai plaukstai – 9), pabeidz riņķi līdz galam un nākamajā rindā sāk adīt atlokāmo daļu. Sešas rindas uz pirmās adatas ada kā iepriekš, bet otrās un trešās adatas valdziņus ada sviķelī (1 labiski, 1 kreiliski) un, adot sesto rindu, labiski norauc arī otrās un trešās adatas valdziņus. Paliek pirmā adata ar 24 valdziņiem. To izada un, ņemot palīgā divas adatas, uzmet no jauna norauktos 24 valdziņus, kurus sadala uz divām adatām (12 valdziņus uz katras). Turpina adīt vēl 12 rindas uz riņķi tāpat kā līdz šim.

66. rinda. Noraukšana notiek pirmās adatas (24 valdziņi) sākumā un beigās, trešās adatas sākumā un ceturtās adatas beigās, turklāt, lai nerastos lieli pārstaipi un robi, saada nevis 2 pirmos vai 2 pēdējos, bet gan 2 pirmspēdējos valdziņus.

Tātad pirmo valdziņu izada, otro un trešo valdziņu saada labiski griezti, nākamos 18 valdziņus ada pēc raksta, 22. un 23. saada, bet 24. valdziņu izada labiski.

Otrās adatas pirmo valdziņu izada, otro un trešo valdziņu saada labiski griezti, bet pārējos līdz galam izada labiski.

Trešās adatas pirmos 9 valdziņus ada labiski, 10. un 11. valdziņu saada, bet 12. valdziņu izada labiski. Tā turpina, līdz katrā rindā paliek 4 valdziņi. Tiem cauri izvelk dziju, stingri savelk un kreisajā pusē nostiprina, ievelkot dzijas galus adījumā.

Īkšķa veidošana

Caur mitru divkārt salocītu marli viegli nogludina īkšķa vietu, kas tika izadīta citā krāsā, lai valdziņi neizirtu. Uzmanīgi izvelk krāsaino palīgdziju, uzņem vaļējos 14 valdziņus un katrā galā uzņem vēl pa 1 valdziņam (lai veidotos caurumi). Valdziņus sadala uz trim adatām. Ada labiskajā rakstā līdz īkšķa naga pusei (16–20 rindas). Īkšķa noraukumam katrā rindā saada katras adatas pēdējos divus valdziņus, līdz uz adatām paliek 3 valdziņi. Tiem cauri izvelk dziju, stingri savelk un kreisajā pusē nostiprina, ievelkot dzijas galus.

Atlokāmās daļas veidošana

Cimda iekšpusē no atvēruma augšējās malas (no uzmetuma valdziņiem) uzņem 24 valdziņus. Ada sešas rindas sviķelī un pēdējā rindā visus valdziņus norauc. Izveidojas cimda atlokāmās daļas aizdares augšējais valnītis. Tā sānus piešuj pie cimda malas. Tai vidū ar tamboradatu uztamborē cilpu pogas aizdarei. Iešuj pogu pēc izvēles.

Kad dūraiņi gatavi, adījumā ievelk visus dzijas galus un izstrādājumu ar rokām izskalo siltā ūdenī, kam pievienots adījumiem domātais mazgājamais vai skalojamais līdzeklis, izgriež centrifūgā un liek horizontāli izžūt.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.