Krāsainās dārza krellītes - puķzirņi

FOTO. Dārznieku triki, lai puķzirņi ziedētu visu vasaru 1

Inita Šteiberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

“Man patīk puķzirnīši, bet nezinu, ko darīt, jo dārzā tie zied pavisam īsu laiku. Vai sēt atkārtoti?” – jautā Vija Dobelē.

Audzē no stāda

Puķzirņus nevajag sēt atkārtoti, bet gan ļaut tiem pēc iespējas ilgāk augt, kuplot un ziedēt. Lai ziedi uzziedētu jau vasaras sākumā – jūnijā, tos agri iesēj podiņā un audzē ar dēstu. Kam nav siltumnīcas, audzē uz palodzes.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Manā puķzirņu siltumnīcā augi jau pastiepušies sprīdi gari. Kad uzspīd saule, nākas vēdināt, lai pārāk strauji neizstīdz. Es sēju agri, jo mani puķzirņi paredzēti sēklu ieguvei. Taču arī mazdārziņa saimnieki, kas vēlas skaistus ziedus dobē, nedrīkst daudz kavēties – marta vidus, beigas ir īstais laiks sēt puķzirņus dēstiem,” skaidro puķkopis, selekcionārs Mārtiņš Maltenieks no stādaudzētavas Mazā dārzniecība.

Pēc salnām – aptuveni maija beigās – dēstus izstāda ārā. Puķzirnīši, kā visi zirņi, spēj paciest arī vēsākus laika periodus, taču tikai tad, ja tie sēti dobē un paši lēnām pieraduši pie skarbākiem apstākļiem. No siltumnīcas iznestais stādiņš salnu var nepārdzīvot. Pirms izstādīšanas dobē puķzirņu dēstus lēnām norūda. Vairākas dienas augu iznes ārā no siltumnīcas, vakaros nes iekšā siltumā. Pa dienu novieto paēnā, nevis tiešos saules staros.

Puķzirņus var sēt arī tieši dobē – to dara aprīlī. Taču šim sēšanas veidam ir risks, jo sēklas vēsā un mitrā laikā var sapūt augsnē. Tas īpaši aktuāli gleznajiem lielziedu puķzirņiem. Turklāt jārēķinās, ka dobē sētie puķzirņi sāks ziedēt tikai vasaras otrajā pusē, jūlija beigās.

Puķzirnīšu stādus sargā no gliemežiem un pelēm.

Griež ziedus

Taču arī agra sēšana nelīdzēs, ja tiks pieļauta galvenā kļūda – taupīts katrs zieds. Puķzirnis, kā jau visi augi, ir ieprogrammēts radīt bērnus. Kad pienākums padarīts, tas sāk atmirt. Ja ziedus negriež, tie pārtop sēklu pākstīs, un augs jaunus ziedus un dzinumus veido gausi.

Tāpēc daļu augu var atstāt sēklu ieguvei un ļaut ziedēt netraucēti. Taču parādes dobei, kas būs dārza rota, vecākos ziedus regulāri nogriež. Droši var griezt kuplus pušķus un likt vāzēs. Ziedu griešana stimulēs augu ziedēt vēl kuplāk cerībā, ka tomēr izdosies tikt pie sēklām.

Puķzirņiem vajadzīga arī bagātīga laistīšana. Svarīgi liet ūdeni uz saknēm, nevis lapām, jo tas var veicināt puvju un dažādu citu slimību attīstību.

Lai augi augtu kupli un ziedētu ilgi, tiem dobē vajag trūdvielām bagātu augsni. Papildmēslojumam vislabāk der ūdenī šķīstošais universālais mēslojums, kuru augi varēs tūdaļ izmantot – atšķirībā no granulētā, ko uzkaisa uz augsnes. Mēslo ik pēc 10–15 dienām.

Reklāma
Reklāma

Uzziņa

Līdz stādīšanas brīdim dārzā puķzirņus audzē podiņā 6–8 nedēļas.

Ideja

Puķzirnīšu sēklas ir dārgas. Tāpēc izdevīgi tos sēt dēstiem podos – tā var labāk uzmanīt katru augu.

Foto: no privātā arhīva

Lai puķzirņu cers kuplotu, to galotņo. Galotnīti nokniebj, kad puķzirnītis ir ap 10 cm garš, virs otrā vai trešā lapiņu pāra.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.