Baltezera baznīcas gailis restauratora Ģirta Bērziņa rokās.
Baltezera baznīcas gailis restauratora Ģirta Bērziņa rokās.
Publicitātes foto

FOTO. Baltezera baznīcas tornī pēc restaurācijas atgriezīsies gailis 0

Pūpolsvētdienā pirms Lieldienām, 14. aprīlī pēc dievkalpojuma ap plkst. 13 Baltezera baznīcā notiks svinīga baznīcas torņa gaiļa iesvētīšana, kurā uzstāsies komponists Mārtiņš Brauns, mūziķi Aivars Gudrais un Zane Gudrā, kā arī piedalīsies gaiļa restauratori un Ādažu un Carnikavas novadu domes vadība.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Rietumu civilizācija atrodas uz sabrukuma robežas: eksperts brīdina par gaidāmo krīzi
Lasīt citas ziņas

Atjaunoto un no jauna apzeltīto gaili būs iespējams apskatīt tuvumā un arī pie tā nofotografēties, jo pēc tam gailis dosies atpakaļ baznīcas tornī.

“Kāpēc jums tornī vista?”

“Gaiļa restaurācijas darbi tika uzsākti 2018. gada jūlijā un ilga pusgadu, jo torņa saimnieks bija pavisam bēdīgā izskatā,” pauda Marta Romanova-Jēkabsone, Ādažu ev.lut. draudzes komunikācijas vadītāja.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Aukstie ziemas un rudens vēji bija sapostījuši gaiļa seksti, asti un griešanās mehānismu. Putni izmantoja gaiļa muguru kā atpūtas vietu starp pārlidojumiem. Draudzes mācītājs stāstīja, ka vasarā kādi Itālijas tūristi baznīcas apskates laikā vaicājuši – “kāpēc jums tornī vista?” un mācītājam bija jāskaidro, ka tas tomēr ir gailis,” stāsta Marta Romanova-Jēkabsone.

“Sarunā ar arhitektiem Inesi Dambi un Juri Dambi par Baltezera baznīcas vērtību saglabāšanu noskaidrojām, ka gaiļa atjaunošanai varam lūgt līdzekļus no Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes fonda “Mantojums”. Ļoti īsā laikā tika iesniegti visi vajadzīgie dokumenti un tāme, un drīzumā atbalsts 10 000 eiro apjomā tika saņemts,” stāsta gaiļa rekonstrukcijas projektu vadītāji Sandra un Juris Tauriņi.

Gaili un lodi uzticēja atjaunot Brīvdabas muzejā strādājošajam metāla māksliniekam Ģirtam Bērziņam, kuram jau ir liela pieredze citu baznīcas gaiļu atjaunošanā Latvijā.

Simbols gaismas uzvarai pār tumsu

Pēc mākslinieka domām esošais gailis ir veidots 20. gadsimta beigās (1980.-1990. gadi), strādājot kalējiem Pēterim Koroļam vai Voldemāram Rustiķim.

Gailis un lode veidots no vara loksnēm un misiņa. Sākumā detaļas attīrīja līdz tīram metālam, iztaisnoja saliektās daļas, aizlodēja plaisas gaiļa korpusā un saremontēja gaiļa asti. Tālāk zeltītāja Sandra Priežčiekure virsmai uzklāja zelta lapiņas (980 zelta prove).

Pēc atjaunojamā gaiļa nocelšanas no torņa, tika atvērta kapsula ar tajā paslēpto vēstījumu nākamām paaudzēm, ko bija rakstījuši draudzes locekļi pirms 25 gadiem, 1994. gada 26. augustā.

Tajā bija stāstīts par baznīcas vēsturi cauri laikiem un par tās likteni padomju laikos, kad tā tika izmantota kā kolhoza noliktava, kāpostu skābētava, metālkalēju darbnīca, telefona centrāle līdz tās atjaunošanai.

Kapsulā bija arī tā laiku avīze un nauda. Iepriekšējais vēstījums turpmāk glabāsies draudzes arhīvā, tas būs apskatāms arī gaiļa iesvētes pasākumā un daļu no tā publicēs arī draudzes Facebook lapā.

Šobrīd ir sagatavots jauns vēstījums, kas tiks ievietots kapsulā un atgriezīsies Baltezera baznīcas gaiļa lodē.

Jaunajā vēstījumā būs papildināta baznīcas vēsture, draudzes dzīves apraksts, stāsts arī par Carnikavas baznīcas nelaimi un sapņiem to uzcelt no jauna.

Savus vēlējumus vēstījumam devuši arī Latvijas evaņģēliski luteriskās baznīcas (LELB) arhibīskaps Jānis Vanags, LELB Ikšķiles iecirkņa prāvests Dzintars Laugalis, kā arī tagadējais Ādažu draudzes mācītājs Ivars Jēkabsons.

Reklāma
Reklāma

“Gailis kristīgā tradīcijā ir simbols gaismas uzvarai pār tumsu un aicinājums uz grēku nožēlu un garīgu nomodu. Par godu gaiļa atjaunošanai draudze izveidoja kartiņu ar svētdienas skolas audzēkņa Toma Tauriņa (14 gadi) zīmējumu, kurš Baltezera baznīcas gaili ir attēlojis uz varavīksnes krāsās mirdzošas Kristus gaismas fona,” skaidro mācītājs Ivars Jēkabsons.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.