FOTO: Atvērta Andras Manfeldes Kuldīgas pasaka “Ceriņslotas zīmējumi” 0
GUNTA APSE
Ceturtdien Kuldīgas Mākslas namā bērniem, skolotājiem un vecākiem klātesot, tika atvērta rakstnieces Andras Manfeldes grāmata “Ceriņslotas zīmējumi”. Tā ir Kuldīgas pasaka bērniem un vecākiem, tāpēc grāmatas iznākšana un rakstnieces viesošanās bija īpaši gaidīta šajā pilsētā.
Kuldīgas Galvenās bibliotēkas Bērnu literatūras centrs uz atvēršanas svētku pasākumu bija aicinājuši Viļa Plūdoņa Kuldīgas vidusskolas piekto klašu audzēkņus, kas aktīvi iesaistījušies “Bērnu un jauniešu žūrijā” un ar lielu prieku vēlējās satikt grāmatas autori Andru Manfeldi, dzirdēt viņas idejas un uzdot jautājumus.
Grāmata iznākusi rakstnieces Andras Manfeldes pilsētu pasaku sērijā. Pagājušajā gadā šajā sērijā tika izdota pasaka Ventspilij, gaidāmas arī citām Latvijas pilsētām veltītas grāmatas, taču
“Esmu kuldīdzniece – esmu te dzimusi, augusi, dzīvojusi līdz 20 gadu vecumam un gājusi mākslas skolā astoņus gadus,” atvēršanas svētkos stāstīja rakstniece.
Grāmata vēsta par divām mazām un draiskām kuldīdzniecēm – kārtīgo Annu ar gaišām bizītēm un spuraino, rudmataino Katrīnu. Abas meitenes labprāt gribētu tādu pilsētu, kurā nebūtu vecomes Krumkusijas, negantā čigānonkuļa Nemo, piktās sētnieces Zentas un kurā mammas būt priecīgas, bet tēti nemeklētu laimi tālā sapņu zemē.
“Es nezinu kā jums, bet man Kuldīga vienmēr likusies nedaudz noburta pilsēta, nedaudz kā pasakā,” sanākušajiem bērniem stāstīja autore. “It īpaši vakaros, kad sešos vakarā aiztaisa ciet visus veikalus, pilsēta kļūst nedaudz spocīga.”
Tomēr galvenā doma, kuru rakstniece ar šo grāmatu vēlējusies pavēstīt gan bērniem, gan pieaugušajiem ir tas, ka uz tumša fona visas dzīves krāsas izskatās ļoti košas – tāpat kā mākslinieka darbā, kurš glezno Kuldīgā un kuru mazās meitenes sastop savos klejojumos.
“Jāatzīst, ka, dzīvojot Kuldīgā, man gāja ļoti smagi. Manas dzīves krāsas iesākumā bija ļoti melnas, bet tagad tās ir gana krāsainas un es varu novērtēt, cik skaistas ir ikdienas lietas,” grāmatas atvēršanas svētkos atzina Andra Manfelde.
Grāmatu ilustrējusi pati Andra Manfelde, kas kopš agras bērnības vēlējusies kļūt par mākslinieci un tāda jūtas joprojām, jo “mākslinieks patiesībā ir tas, kas rada – vienalga kādā veidā – vai uzglezno, vai izveido vai uzraksta.”
Rakstniece atklāja, ka pasakā redzamie zīmējumi ir zīmēti dabā pirms daudziem gadiem, kad Andra Manfelde vēl mācījās Rīgas dizaina un mākslas vidusskolā, un sēdēja uz ielām, zīmējot dažādas vietas Kuldīgā. Tagad tie papildināti, pateicoties mūsdienu tehnoloģiju iespējām.