Atklāj RTU studentu veidoto pirmo lielizmēra 3D betona drukāto vides objektu Baltijā

FOTO. Atklāj RTU studentu veidoto pirmo lielizmēra 3D betona drukāto vides objektu Baltijā – kosmonautu “LabLabu” 36

Šodien, 12.decembrī, atklāja Baltijā pirmo 3D betona vides objektu – vairāk nekā divus metrus augstu inovāciju kosmonautu “LabLabu”, ko projektēja un izgatavoja Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) studenti.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Skulptūra tapa RTU Būvniecības inženierzinātņu fakultātes 3D betona drukāšanas zinātniskajā laboratorijā. 3D drukai paredzēto betona maisījumu izstrādāja būvmaisījumu ražotājs “Sakret”. Maisījums pilnveidots sadarbībā ar RTU zinātniekiem, laboratorijas apstākļos testējot tā stiprību un salizturību.

Skulptūra ļaušot testēt materiālu un tehnoloģiju arī reālos apstākļos.
CITI ŠOBRĪD LASA

Zinātniskās laboratorijas vadītājs Māris Šinka pauda, ka objekta izveide apliecinot – kopš laboratorijas izveides 2021.gada pavasarī Latvijā attīstījusies ne tikai tehnoloģijas un materiāli, bet arī veidojas zinātība un komanda ar dažādām kompetencēm, kas nepieciešamas, lai veidotu arvien lielākas detaļas un nozīmīgākus 3D betona objektus.

Savukārt RTU Arhitektūras fakultātes doktorantūras students Matijs Babris atzīmēja, ka skulpturāli elementi esot labs veids, ar ko sākt 3D betona iepazīšanu – tie uzskatāmi parāda tehnoloģijas iespējas izdrukāt salīdzoši sarežģītas ģeometriskas formas ar mazu materiāla patēriņu un videi draudzīgi.

Skulptūras izveidē sadarbojās RTU Arhitektūras, Mašīnzinību, transporta un aeronautikas un Būvniecības inženierzinātņu fakultātes studenti, apvienojot studijās iegūtās kompetences un tehnoloģiskās iespējas, ko nodrošina Baltijā vienīgā 3D betona drukāšanas zinātniskā laboratorija.

Viņiem palīdzēja Lauris Krauze no Latvijas Mākslas akadēmijas, izstrādājot skulptūras dizainu, un piesaistītie eksperti no pētniecības un inovāciju platformas “Morberga studija”, kuri konsultēja par konstrukcijas dalījumu un montāžu. Tika piesaistīts arī būvinženieris Artūrs Veiss no “AB Claussen Latvia”.

Vides objekta atklāšana notika 12.decembrī, plkst.10 Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) studentu pilsētiņā pie Būvniecības inženierzinātņu fakultātes, Ķīpsalas ielā 6A.

Skaties foto galeriju!

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.