Foto – LETA

FOTO: Atklāj Dziesmu un deju svētku lietišķās mākslas izstādi “Radītprieks” 2

Izstāžu zālē “Rīgas mākslas telpa” piektdien atklāta XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI deju svētkiem veltīta lietišķās mākslas izstāde “Radītprieks”, aģentūru LETA informēja svētku sabiedrisko attiecību vadītāja Inga Vasiļjeva.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Izstādē piedalās vairāk nekā 1100 meistaru, kas darbojas 125 tautas lietišķās mākslas kolektīvos. Tajā vienkopus būs aplūkojami audēju, rokdarbnieku, pinēju, rotkaļu, kokgriezēju un keramiķu darbi. Ekspozīcija aicinās skatītāju tautas lietišķās mākslas žanrus uzlūkot kā kompleksa dzīvesveida un zināšanu sistēmas dažādas šķautnes.

“Zināšanas ir viens no centrālajiem izstādes motīviem. Visās tautas lietišķās mākslas jomās ir nepieciešama precizitāte, ko mūsdienu skatītājs ne vienmēr novērtē. Lai izgatavotu izcilu kokli, piena krūzi vai segu, meistaram labi jāpazīst dabas materiāli, jāredz to iespējas. Tās ir zināšanas, kas izkoptas paaužu paaudzēs un ir nododamas tālāk. Jaunrade veidojas kā organiska tradīcijas sastāvdaļa – tā balstās nevis tradīcijas noliegumā, bet gan papildināšanā un interpretācijā. Tautas mākslas meistaram jābūt radošam zināmu noteikumu ietvaros. Izstāde “Radītprieks” cenšas izcelt un parādīt palielinājumā šīs dimensijas, kas cilvēkam, kurš tautas mākslu lieto, nevis rada, var paslīdēt garām nepamanītas,” ekspozīciju aprakstīja Vasiļjeva.

CITI ŠOBRĪD LASA

Izstādes laikā taps tautas mākslas meistaru veltījums Latvijas valsts simtajā jubilejā, pavisam ikdienišķs sadzīves priekšmets – grīdas celiņš. To Tautas lietišķās mākslas studijas “Rīdze” vadītāja un audēja Māra Maniņa virsvadībā veidos vairāki desmiti audēju no dažādiem Latvijas novadiem. Tas tiks darināts tradicionālajā un Latvijā plaši izmantotajā rožceliņa aušanas tehnikā. Katrs audējs valsts simtgades celiņā ieaudīs savu krāsu, joslu, rakstu – savu vēlējumu Latvijai.

Ekspozīcijas dizainu veidojusi “Dd studio” radošā komanda – Jānis Mitrēvics, Miks Mitrēvics, Dāvids Mitrēvics, Ilze Zigerte un Artis Svece. Izstāde top Latvijas Nacionālajam kultūras centram sadarbībā ar Rīgas pašvaldības Kultūras iestāžu apvienību, un tā būs skatāma līdz 26.augustam. Dziesmu un deju svētku laikā dalībnieki, uzrādot savas dalībnieka kartes, varēs apmeklēt izstādi bez maksas.
Kā ziņots, XXVI Vispārējie latviešu Dziesmu un XVI Deju svētki notiks no šā gada 30.jūnija līdz 8.jūlijam.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.