FOTO. ASV un Turcijas konflikts nozīmētu neparedzamas sekas visai Rietumu pasaulei 0
Svētdienas vakarā Turciju un Sīriju sasniedza dusmīgi ASV prezidenta Trampa “tvīti”: “mēs sagrausim Turcijas ekonomiku, ja tā uzbruks kurdiem” un “mēs nevēlamies, ka kurdi provocē Turciju”.
Un vēl viena Trampa atziņa: “Krievija, Irāna un Sīrija ir lielāki ieguvēji no ASV ilgtermiņa politikas, kas iznīcina Islāma valsti. Mēs paši arī esam ieguvēji, bet nu laiks doties mājās. Beigsim nebeidzamos karus!”
Pirms dažiem gadiem, Sīrijas konflikta pašā karstumā, likās, ka ieguvēji no šī haosa būs valsts ziemeļos dzīvojošie kurdi. Latvijas Avīze pat publicēja komentāru, veltītu iespējamajam “Kurdistānas saullēktam”.
Kurdiem patiešām izdevās nostiprināties Sīrijas ziemeļos. Bet ir viens “bet” – kurdu panākumus kaldināja ne vien pašu kurdu varonība, bet arī Sīrijā izvietoto 2000 ASV karavīru klātbūtne.
Tā tas bija līdz pagājušā gada 19. decembrim, kad Tramps pēkšņi paziņoja par ASV karavīru atvilkšanu no Sīrijas. Prezidenta lēmums izraisīja neizpratni ASV sabiedrotajos un nopietnu satraukumu Sīrijas kurdos. ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo centās dzēst uguni, skaidrojot – ASV garantēšot, lai turki neuzbruktu kurdiem.
Un tomēr – ja ASV aizies, kurdi paliks vieni paši pret Turciju, Sīrijas prezidenta Asada armiju un Islāma valsts pārpalikumiem.
Tagad Tramps brīdinājis gan turkus, gan aicinājis kurdus “neprovocēt Turciju”. Jājautā tikai, ko turki uzskatīs par “provokāciju”. Ja tiešām sāksies karš un Turcija uzsāks militāro operāciju Sīrijas ziemeļos, kā tad rīkosies ASV? Un ko nozīmē draudi “sagraut Turcijas ekonomiku”? Turcija ir ļoti svarīga Rietumu sabiedrotā, tās vieta un loma ir kritiski svarīga NATO drošības arhitektūrā.
Lielā ieguvēja būtu Krievija.
Kurdi ir viena no lielākajām tautām pasaulē, kurai joprojām nav savas valsts. Viņu ir vismaz 30 miljoni, no kuriem visvairāk dzīvo Turcijā – apmēram 16 miljoni, galvenokārt valsts dienvidaustrumu provincēs, kas robežojas ar Sīriju, Irāku un Irānu. Tāpat kā latviešu, arī kurdu valoda pieder pie indoeiropiešu valodu saimes un daudz vairāk atšķiras no turku un arābu valodām nekā, piemēram, latviešu no krievu.
Šo rindu autors ir ceļojis kurdu apdzīvotajās Turcijas provincēs. Tā ir skaista, kalnaina un visai skarba zeme ar senu un diemžēl arī visai traģisku vēsturi, par ko atgādina dažviet redzamās armēņu baznīcu drupas. Lielākais Armēnijas ezers saucas “Sevan”, lielākais Turcijas ezers, kura krastos vēl pirms 105 gadiem mierā un saticībā blakus dzīvoja kurdi, armēņi un turki – vienkārši “Van”.