Saeimā aktualizē jautājumu par banku iespējām aktīvāk kreditēt 0
Pēc Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) sniegtās informācijas Saeimas deputāti otrdien vienojās pievērsties jautājumam par banku iespējām aktīvāk kreditēt.
Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas Finanšu sektora uzraudzības apakškomisija otrdien uzklausīja informāciju par aktualitātēm banku sektorā.
FKTK pārstāvji deputātus informēja, ka bankas aktīvi raugās uz jauniem biznesa virzieniem, no kuriem viens ir kredītu izsniegšana vietējiem un Eiropas klientiem.
Statistika lecina, ka kreditēšanas apmēri atpaliek no plānotajiem.
Finanšu nozares asociācijas pārstāvis atzina, ka ir sarucis mazo un vidējo uzņēmumu, gan mājsaimniecību kredītportfelis, lai gan pieprasījums pēc jauniem kredītiem ir liels.
Nozares ieskatā, kreditēšanas jautājums ir jārisina plaši.
FKTK pārstāvji piebilda, ka kreditēšanas problēmas nav saistītas ar banku vēlmi piešķirt līdzekļus, bet gan kredītņēmēju biznesa plāniem, noieta tirgiem un konkurētspēju, kas nav kredītdevēju kompetences jautājumi, bet gan kredīta ņēmēju.
Pēc diskusijām deputāti vienojās, ka nepieciešams aktivizēt diskusijas par kreditēšanas veicināšanu, bet konkrēti lēmumi netika pieņemti.
LETA jau vēstīja, ka Latvijas banku izsniegto kredītu apmērs šogad pirmajā pusgadā, pēc Finanšu nozares asociācijas datiem, pieaudzis par 2,1% jeb 282,1 miljonu eiro un šogad jūnija beigās bija 13,849 miljardi eiro, tostarp kredītportfelis palielinājies septiņām bankām.
Visvairāk kredītos šogad jūnija beigās bija izsniegusi “Swedbank” – 3,466 miljardus eiro, kas ir par 3,3% jeb 111,614 miljoniem eiro vairāk nekā 2018.gada beigās. Vienlaikus “Luminor Bank” filiāles Latvijā kredītportfeļa apmērs 2019.gada pirmajā pusgadā samazinājies par 4,9% jeb 170,887 miljoniem eiro – līdz 3,294 miljardiem eiro, bet “SEB bankas” kredītportfelis palielinājies par 1,4% jeb 42,72 miljoniem eiro un bija 3,025 miljardu eiro apmērā.
Kredītportfeļa apmērs šogad pirmajos sešos mēnešos pieaudzis jau minētajām “Swedbank” un “SEB bankai”, kā arī bankai “Citadele” – par 28,5%, “OP Corporate Bank” filiālei Latvijā – par 32,1%, “BlueOrange Bank” – par 8,6%, “Signet Bank” – par 5,6% un “Expobank” – par 48,1%.
Savukārt kredītportfeļa apmērs salīdzinājumā ar 2018.gada beigām samazinājies jau minētajai “Luminor Bank” filiālei Latvijā, kā arī “PNB bankai”, kuras darbība kopš augusta vidus ir apturēta, – par 3,2%, “Danske Bank” Latvijas filiālei – par 40,8%, “Meridian Trade Bank” – par 5,2%, “Reģionālajai investīciju bankai” – par 7,2%, “PrivatBank” – par 1%, “Baltic International Bank” – par 14,2%, “LPB Bank” – 3,2% un “Rigensis Bank” – par 29,6%.