FOTO. 4 dizaineres padomi: kā pārveidot bērnistabu par istabu pusaudzim 0
Pusaudžu istabas iekārtojums ir viens no lielākajiem interjera dizaina izaicinājumiem – telpai ir vienlaikus jākļūst par saimnieka spilgtās personības spoguli un jāspēj pildīt ļoti daudzas funkcijas, jo jaunieši guļ, mācās, glabā mantas, atpūšas un pavada laiku ar draugiem vienā istabā. IKEA interjera dizainere Ieva dalās ieteikumos, kā pārveidot bērnistabu, kad bērns jau sasniedzis pusaudža vecumu.
“Pusaudžiem viņu istaba ir daudz vairāk nekā tikai telpa gulēšanai. Šajā vecumā pieņemas spēkā vēlēšanās būt neatkarīgam un nostiprinās identitāte. Mūsu pētījumā tika noskaidrots, ka 66 % Latvijas iedzīvotāju ir svarīgi, lai būtu iespēja ieiet citā telpā un aizvērt durvis, lai pabūtu vienatnē, un pusaudžiem tas ir vēl svarīgāk,” saka IKEA interjera dizainere Ieva Buka. Viņa uzsver, ka telpas izmēram ir daudz mazāka nozīme nekā apziņai, ka tas ir kaut kas savs, kur var brīvi izpausties.
Istabas iekārtojumam ir jābūt viegli pārveidojamam, pielāgojamam un daudzfunkcionālam, jo pusaudžu vēlmes un vajadzības mēdz bieži mainīties. Prātīgi ir izvēlēties minimālistiska dizaina, taču ergonomiskas mēbeles, piemēram, pagarināmu gultu, rakstāmgaldu un rakstāmgalda krēslu ar regulējamu augstumu, viegli saliekamus skapīšus, ko var papildināt ar plauktiem un kas kalpos vairākus gadus un neizskatīsies bērnišķīgi.
Ņemot par piemēru pārvērtības pusaudža istabā, interjera dizainere pastāsta, par ko jādomā, plānojot telpu: “Es sākumā sadalīju istabu zonās atbilstoši dažādām aktivitātēm, jo šādi telpu var padarīt šķietami plašāku. Dažādās zonas var nodalīt tīri vizuāli, ar kādu gleznu vai sienu krāsojumu. Mācību zonā izmantotas gaišākas krāsas, jo tur gaisma ir svarīgākā, atpūtas zonā dominē tumšāki toņi, bet tur, kur glabājas mantas, iemirdzas košāka palete, parādot, ka šajā telpā dzīvo spilgta personība.”
1. Interjeram jārada iespēja veltīt laiku sev
Dizainere izvēlējusies gultu, ko iespējams dažādi pārveidot, lai tā būtu ērta gan īsai snaudai pa dienu, gan spirdzinošam miegam naktī, gan gadījumiem, ja pārnakšņo draugi. Gultasveļa var mainīt visu istabas noskaņu, un, ja pusaudzis var pats izvēlēties savējo, tā ir iespēja bez lieliem tēriņiem parādīt savu gaumi un individualitāti. Gaismu aizturoši aizkari un žalūzijas līdz ar citiem tekstilizstrādājumiem padara telpu mājīgāku, bet paklājs un spilveni mīkstina askētiski stūrainās mēbeļu aprises. Pat neliela istaba var būt ļoti mājīga.
Ja vienā istabā dzīvo vairāki pusaudži, telpu vajadzētu vismaz simboliski sadalīt, piemēram, ar skapjiem vai ar aizkariem. Pat gultas baldahīns var radīt sajūtu par privāto telpu. Lai nerastos strīdi, var izmantot krāsas, nokrāsojot dažādās krāsās sienas un izvēloties dažādu krāsu mēbeles.
2. Stilīgi un kārtīgi
Pusaudzim ir jādod iespēja izpausties, un tādu var viegli radīt, veidojot plauktu un skapju kombinācijas, lai istabas saimnieks pats var izvēlēties, ko no savām mantām paslēpt un ko eksponēt. Ietilpīgās atvilktnēs var salikt daudz drēbju, bet pilnībā to potenciālu ļaus izmantot dažādi organizatori, kas palīdz uzturēt kārtību, piemēram STUK kastes ar nodalījumiem.
Noteikti ir pienācīgi jānovērtē, cik vietas var iegūt, glabājot mantas pie sienas līdz pat griestiem. Pusaudžu auguma garums jau atļauj aizsniegt arī augstākus plauktus, tāpēc augsts skapis ir laba izvēle. Interesanta doma ir arī drēbju stanga, uz kuras var eksponēt mīļākos apģērba gabalus, bet pašam savs spogulis no rītiem dos iespēju mierīgi saposties dienai, turklāt, ja telpa ir neliela, to arī vizuāli paplašinās.
3. Mācībām un vaļaspriekiem
“Rakstāmgalds nav domāts tikai skolas darbiem, to var pielāgot arī vaļaspriekam. Šajā istabā esmu izmantojusi divus galdus ar regulējamu augstumu un ērtu krēslu. Galdi ir novietoti pie loga, lai strādājot varētu baudīt jauku skatu, lai maksimāli izmantotu dienasgaismu un lai datora ekrānā neatspīdētu gaisma no loga,” pastāsta Ieva. Lai galda virsmu varētu vieglāk uzturēt kārtīgu, noteikti var izmantot blakus esošās sienas, piemēram, izveidojot lielu ziņojumu dēli vai SKÅDIS perforēto dēli ar plauktiņiem, traukiem un āķiem, kur glabāt ikdienā nepieciešamo. Skolas lietas ir ērti glabāt atvilktnēs zem galda un sienas plauktos, un ar dažādiem organizatoriem un kastēm katrai lietai var atrast savu vietu.
Vispārējais apgaismojums pie griestiem noteikti jāpapildina ar apgaismojumu darbam, ko var pavērst tieši turp, kur strādā. Vairumam pusaudžu ikdiena ir dažādas tehnoloģijas, tāpēc jāparūpējas par vietu ierīcēm un lādētājiem. Noskaņai noteikti var lietot LED lampiņu virtenes un stilīgas LED sloksnes. Dizainere norāda, ka pusaudži parasti labprāt uzņem ciemos draugus, tāpēc noder viegli pārvietojamas sēdmēbeles, ērts paklājs un papildu spilveni.
4. Istaba, kas vienmēr mainās
Lai pusaudža intereses, hobiji un aizraušanās kļūst par vadmotīvu istabas iekārtojumā! Pusaudžu istabā droši var ļauties eksperimentiem. Visvieglāk to izdarīt ar košām krāsām, asimetrisku sienu krāsojumu, izteiksmīgiem tumšajiem toņiem un skatienu piesaistošiem grafiskiem rakstiem. Lai tas neprasītu lielus ieguldījumus, IKEA interjera dizainere iesaka izvēlēties lielākās mēbeles tā, lai tās būtu daudzfunkcionālas un pielāgojamas, lai tās nebūtu drīz jāmaina. Bērnam augot un mainoties, istabai ir jāmainās līdzi, un jāmēģina atrast veids, kā vēlāk to izdarīt ar vienkāršiem līdzekļiem, pamainot sīkākus priekšmetus, nevis pārkrāsojot visu istabu.