FOTO. 200 šķirnes! Botāniskajā dārzā Salaspilī sācies krāšņo peoniju ziedēšanas laiks: brīvdienās notiks stādu gadatirgus 0
Sestdien, 17.jūnijā, no plkst. 8.00 līdz 14.00 Nacionālajā botāniskajā dārzā (NBD), Salaspilī, Miera ielā 1, notiks ikgadējais Zāļu dienas stādu gadatirgus. Tā laikā NBD svinīgi tiks atklāta renovētā Pārtikas, aromātisko un ārstniecības augu ekspozīcija.
Apmeklētājiem būs iespēja praktiski līdzdarboties dažādās radošajās darbnīcās, kā arī noklausīties izzinošus stāstījumus “Salds kā zirnis,” “Fitoterapija: vēsture un mūsdienu pieredze” un “Jāņu zāles receptēs un tradīcijās”. Gadatirgus laikā apgāds Madis iepazīstinās arī ar savu jaunāko izdevumu grāmatu – „No saknēm uz galotnēm”. Tās autori ir biologs, pieredzējušais dendrologs, koku eksperts un NBD ekspozīciju kurators Andrejs Svilāns un folkloriste, filozofe Māra Mellēna.
Zāļu dienas stādu tirgus tradicionāli norit vasaras saulgriežu zīmē, kad pļavas ir pilnziedā un īstais laiks ievākt augus kā dziedniecībai, tā garšvielu, smaržvielu un krāsvielu ieguvei.
Tāpēc likumsakarīgi, ka tieši Zāļu dienas ietvaros NBD savus apmeklētājus iepazīstinās ar renovēto Pārtikas, aromātisko un ārstniecības augu ekspozīciju. Renovācija ilga četrus gadus, un tās laikā ievērojami paplašināta ekspozīcijas funkcionalitāte un pieejamība apmeklētājiem, izveidota mūsdienīga informatīvā un izglītojošā infrastruktūra, nodrošinot nacionālas nozīmes augu kolekcijas ilgtspējību un sniedzot botāniskā dārza apmeklētājiem iespēju to iepazīt.
Pulksten 11:00 apmeklētāji aicināti noklausīties lekciju “Salds kā zirnis jeb kā Latvijas mantotie saldie zirņi nokļuva NBD”. Stāstījuma ietvaros būs iespēja uzzināt, kā radās Latvijas mantoto saldo zirņu kolekcija, zirņu audzēšanas, novākšanas un uzglabašanas knifiņus, un noskaidrot, kā cukurs uzkrājas un pārvēršas cukurzirņos un saldajos zirņos. Lektores – mantoto zirņu kolekcijas kuratore Sandras Stabinge un Agroresursu un ekonomikas institūta pētniece Ainas Kokare.
Plkst. 11.00 notiks arī grāmatas „No saknēm uz galotnēm” atvēršanas svētki. Autori Andrejs Svilāns un Māra Mellēna klātesošos iepazīstinās ar grāmatas tapšanu un savu pieredzi ar kokiem. Pasākumā aicināti piedalīties arī cilvēki, kuru uzvārdā ir koka vārds. Par savu saistību ar kokaugu, kas ir viņa uzvārdā, nopietni un pa jokam dalīsies Ozoli, Bērzi, Kārkli, Vītoli, Rozes un daudzi citi. Vijolniece, koklētāja, folkloras kopas „Laiksne” dalībniece un folkloras kopas „Kokle” vadītāja Dina Liepa arī muzicēs, jo sācies taču liepu ziedēšanas laiks!
Plkst. 12.00 apmeklētāji aicināti iepazīties ar zemnieku saimniecības “Avotiņi” īpašnieku Jāni Ulmi, kas savā saimniecībā audzē vairāk nekā 300 ārstniecības augus. J.Ulme izgatavo arī 25 veidu pulverizētos augus un pasākuma ietvaros apmeklētājus iepazīstinās ar stāstījumu “Fitoterapija: vēsture un mūsdienu pieredze”.
Plkst. 13.00 zāļu sieva Līga Reitere aicina uz praktisku darbošanos “Jāņu zāles receptēs un tradīcijās”, kuras ietvaros uzzināsiet par ziedu vainagiem un kroņiem, to darināšanas daudzveidību. Lekcijas ietvaros L.Reitere padalīsies ar padomiem par savvaļas aptieku savās mājās un ārstnieciskiem augiem rituālos un tradīcijās. Pasākuma izskaņā būs iespēja piedzīvot maģisku vainagu dancināšanu.
Labvēlīgos laikapstākļos lekcijas būs iespējams noklausīties Pārtikas, aromātisko un ārstniecības augu kolekcijas ekspozīcijā, lietus gadījumā – Oranžērijas semināru zālē.
Šobrīd NBD viena pēc otras plaukst pienziedu peonijas krāšņās šķirnes. NBD kolekcijā ir ap 200 peoniju šķirnes un 6 sugas. Peonijas dažkārt tiek pieskaitītas “sliņķu kultūrām”, jo labos apstākļos var netraucēti augt un ziedēt desmitiem gadu. Pateicoties jaunām, interesantām šķirnēm, peonijas pašlaik piedzīvo renesansi – jaunu popularitātes vilni. Šogad, karstuma ietekmē, peoniju ziedēšana ir sākusies agrāk, kā citus gadus, tāpēc aicinām apmeklētājus apvienot iepirkšanos tirdziņā ar peoniju apskati.
Ieeja gadatirgū: jāiegādājas āra ekspozīciju ieejas biļete botāniskajā dārzā.