“Padusē paņemt un ienest dzīvoklī!” Arvien populārāki kļūst cita stila pārvietošanās līdzekļi 2
Atis Jansons, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Ceļu satiksmes noteikumos (CSN) noteikts regulējums elektroskrejriteņiem.
Aizvien populārāki kļūst arī pavisam cita stila pārvietošanās līdzekļi. Desmitiem reižu lētāki par četrriteņiem, toties tik kompakti, ka, padusē paņemtu, to var dzīvoklī ienest, plaši pieejami īstermiņa nomā. Vārdu sakot – forši.
Bet bez kļūmes gadījumā aizsargājošas tērauda čaulas, bez resnām riepām un niknām bremzēm. Bīstami. Tādēļ valdība apstiprinājusi grozījumus Ceļu satiksmes noteikumos (CSN), kuros noteikts regulējums elektroskrejriteņiem.
Saskaņā ar jauno CSN regulējumu ar elektroskrejriteņiem drīkst pārvietoties pa ietvēm, veloceļiem, atsevišķās vietās pa sabiedriskā transporta joslu (ja tas atļauts riteņbraucējiem) un arī pa brauktuvi (atsevišķās vietās).
Vienlaikus regulējumā ir noteikts, kas elektroskrejriteņa vadītājam ir jāzina un jāievēro, izmantojot katru no iepriekš minētajām pārvietošanās iespējām. Te daži piemēri.
Ja ar elektroskrejriteni pārvietojas pa ietvi, ir jādod priekšroka gājējiem un ir jāizvēlas ātrums, kas nepārsniedz gājēju pārvietošanās ātrumu.
Ar elektroskrejriteni var pārvietoties tikai pa tām brauktuvēm, kur atļautais braukšanas ātrums nepārsniedz 50 km/h.
Jāievēro, ka ar elektroskrejriteni jābrauc vienā rindā un pēc iespējas tuvāk brauktuves labajai malai. Tāpat ir jāievēro, ka pirms gājēju pārejām un sabiedriskā transporta pieturām ir jāsamazina ātrums.
Elektroskrejritenim ir jābūt labā tehniskā stāvoklī, aprīkotam ar bremzēm, braukšanas laikā priekšpusē ir jādeg baltas gaismas lukturim, aizmugurē – sarkanas krāsas lukturim. Ja iespējams, vadītājam jābūt tērptam gaismu atstarojošā vestē.
Ar elektroskrejriteni aizliegts braukt, neturot stūri, vest pasažieri, braukt, turoties pie cita transportlīdzekļa, un pārvadāt kravu, kas apdraud citus.
Elektroskrejriteņu maksimālais ātrums nedrīkst pārsniegt 25 kilometrus stundā, un ar to drīkst pārvietoties tikai viens cilvēks vecumā no 14 gadiem.
Nepilngadīgai personai, lai pārvietotos ar elektroskrejriteni, ir nepieciešamas riteņbraucēja tiesības. Savukārt par pārkāpumiem elektroskrejriteņu vadītājiem tiek piemēroti tādi paši administratīvie sodi kā riteņbraucējiem.