Foto – AFP

Folklenda salās turpinās referendums par piederību Britānijai 0

Folklenda salās šodien turpinās divu dienu referendums par šo Atlantijas okeāna dienviddaļā esošo salu piederību Britānijai.

Reklāma
Reklāma
Iespēja sākt jaunu dzīvi: 7 valstis, kuras maksā milzu naudu, lai tikai kāds pārceltos dzīvot uz tām. Starp tām Itālija, Spānija…
“Es negribu būt tas, kurš ar savu klātbūtni iedrošina sitējus!” Aidis Tomsons par atvadīšanos no saviem 20 000 lasītāju 2
Mājas
Kam patiesībā paredzēti veļas mašīnas atvilktnes 3 nodalījumi, zina vien retais
Lasīt citas ziņas

Balsošanas pirmā diena bija svētdien. Uz Folklenda salām pretendē arī Argentīna, kas tās dēvē par Malvinu salām, un Folklenda salu valdība norādījusi, ka ar referendumu vēlas izbeigt teritoriālo strīdu par šīm salām starp Britāniju un Argentīnu. Gaidāms, ka pārliecinošs vairākums salu iedzīvotāju, kas ir galvenokārt britu izcelsmes, nobalsos par Folklenda salu palikšanu Britānijas sastāvā. Tomēr Argentīna paziņojusi, ka referenduma rezultātus neatzīs, jo uzskata salas par savu teritoriju, ko okupējusi Britānija, bet salu iedzīvotājus – par kolonistiem, kam nav tiesību uz pašnoteikšanos. No 2563 salu iedzīvotājiem balsstiesības ir 1672 cilvēkiem. Lai balsotu, ir jābūt Britānijas pilsonim, kas salās nodzīvojis vismaz gadu. Folklenda salās izvietoti vairāk nekā 1000 britu karavīru un Britānijas armijas līgumdarbinieku netiek uzskatīti par salu iedzīvotājiem. Referenduma  dalībniekiem jāatbild uz jautājumu: “Vai vēlaties, lai Folklenda  salas saglabā savu pašreizējo politisko statusu kā Apvienotās Karalistes aizjūras teritorija?”

“Rezultāts skaidrā, demokrātiskā un neapstrīdamā veidā parādīs, kā Folklenda  salu iedzīvotāji vēlas dzīvot savu dzīvi,” norādīts salu valdības iepriekš izplatītajā paziņojumā. Biļetenā ir iekļauta preambula, kurā paskaidrots, ka “pašreizējais Folklenda salu politiskais statuss ir Apvienotās Karalistes aizjūras teritorija. Salām ir pašnoteikšanās tiesības, bet Britānija ir atbildīga par tādiem jautājumiem kā aizsardzība un ārlietas”. “Folklenda salu konstitūcija nosaka, ka Folklendasalu iedzīvotājiem ir pašnoteikšanās tiesības, ko viņi var jebkurā brīdī izmantot,” uzsvērts referenduma jautājuma preambulā, piebilstot, ka, “ņemot vērā Argentīnas aicinājumus uz sarunām par Folklenda  salu suverenitāti, referendums  tiek rīkots, lai konsultētos ar iedzīvotājiem par viņu domām saistībā ar Folklenda  salu politisko statusu”. “Ja vairākums savu balsi atdos pret pašreizējā statusa saglabāšanu, Folklenda salu valdība veiks visus konsultāciju un sagatavošanās darbus turpmākam referendumam par alternatīvām iespējām,” norādīts preambulā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Folklenda  salas atrodas Atlantijas okeānā apmēram 450 kilometru no Argentīnas un aptuveni 13 tūkstošus kilometru no Britu salām. Argentīnas un Britānijas attiecības ir saasinājušās, kopš Argentīna 2010. gadā paziņoja, ka Britānija pārkāpusi starptautiskās tiesības, sākot naftas iegulu izpēti Folklenda salu šelfā. Folklenda  salu  arhipelāga teritorija ir 12 tūkstoši kvadrātkilometru. Salās ir apmēram 2500 iedzīvotāju, vairākums – britu izcelsmes.

1982. gadā tolaik militārās huntas pārvaldītās Argentīnas karaspēks okupēja   Folklenda salas, taču Britānija nosūtīja savu kara floti un salasatkaroja. Šajā karā gāja bojā 649 Argentīnas un 255 Britānijas karavīri. Folklenda salas ir Britānijas pakļautībā kopš 1833. gada, un briti tās epizodiski ir pārvaldījuši arī pirms tam. 50 līdz 60 procentus Folklenda salu iekšzemes kopprodukta veido zvejniecība, bet otrajā vietā ir tūrisms – ar kruīzu kuģiem salās ik gadu ierodas apmēram 60 tūkstoši tūristu. Salās tiek audzētas arī vairāk nekā 480 tūkstoši aitu, no kurām iegūst vilnu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.