Publicitātes foto

Fokusā – amatniecības tradīciju saglabāšana 0

Piektdien, 3. oktobrī, Jelgavā tiks prezentēti Zemgales Plānošanas reģiona sagatavotie video materiāli par Latvijas amatniecību un amatniekiem, bet 21. oktobrī Rīgā, jaunajā Nacionālās bibliotēkas ēkā norisināsies Eiropas amatniecības konference “Amatu prasmes ilgtspējīgas ekonomikas veidošanai”, liecina ieraksts Zemgales Plānošanas reģiona portālā zemgale.lv.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Lokālpatriotiskie video materiāli – “Latvija darina”, “Latvija garšo”, “Latvija skan” un “Latvija veido” – uzņemti šovasar, lai vairotu amatniecības nozares un radīto produktu atpazīstamību un popularitāti. Turklāt, lai par Latvijas amatnieku darinājumiem vairāk uzzinātu arī ārzemju patērētāji, visi videoklipi pieejami ne vien latviešu, bet arī angļu valodā.

Savukārt, lai dalītos pieredzē, uzsvērtu tautas kultūrvēstures saglabāšanu un akcentētu amatniecības nozīmi reģionu ekonomikas stiprināšanā, 21. oktobrī LNB norisināsies Eiropas amatniecības konference “Amatu prasmes ilgtspējīgas ekonomikas veidošanai”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Visas Eiropas reģioni var lepoties ar senām amatniecības tradīcijām, kas izceļ katra senā centra identitāti un līdzi nes pagātnes liecības – savdabīgu kodu, kas atgādina par pagātni. Amatniecība ir nācijas piederības sajūtas veidotāja, un unikālie raksti vai ornamenti veido lokālpatriotismu, ar līdzīgo elementu palīdzību vienlaikus vienojot visus eiropiešus.

Īstenojot projektu “Regio-Crafts”, apzinātas mūsdienīgākās metodes amatniecības stiprināšanai 21. gadsimtā, atrasti teicami piemēri prasmju tālāknodošanā, kā arī izvērtētas aktuālākās problēmas, ar kurām saskaras nozare. Piemēram, Nīderlandē, kur ir senas kuģubūves tradīcijas, jaunieši tiek piesaistīti amatniecībai, izmantojot 3D printeru tehnoloģijas, savukārt Bulgārijā senās tradīcijas iemāca etnogrāfiskā muzeja “bērnu zonā”.

Tādēļ konferencē tiks gan prezentētas dažādās idejas, gan veidota diskusija starp Eiropas un nacionāla līmeņa institūcijām, amatniecības centriem, izglītības iestādēm, mazās un vidējās uzņēmējdarbības pārstāvjiem un tūrisma nozares ekspertiem, kas kopīgi spriedīs, kā saglabāt un attīstīt senās amatu prasmes.

“Valda uzskats – ja amatniecība ir izdzīvojusi tūkstošiem gadu, tad tā neizmirs arī mūsdienās, tomēr jau šodien var aizvien skaidrāk novērot, ka prasmīgu amatnieku paliek mazāk, bet jaunieši pievēršas citām nozarēm, amatniecībai paliekot vien entuziastu līmenī,” stāsta konferences rīkotāja, Zemgales Plānošanas reģiona projektu vadītāja Dace Strautkalne. Viņa norāda, ka projekta “Regio-Crafts” laikā ir atrasti daudzi piemēri Eiropā, kas varētu lauzt šo ritējumu un celt amatnieka kā profesijas prestižu.

Projekta “Regio-Crafts” galvenais mērķis ir stiprināt amatniecības nozīmi Eiropas Savienībā un veicināt sektora attīstību katrā projekta partnerreģionā, tādējādi arī paaugstinot tā lomu ekonomikā. Projekts tiek īstenots INTERREG IV C programmā, tā kopējais budžets ir 1 145 262.62 eiro, kur 85% ir Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansējums.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.