FM pārliecināta, ka 2018.gadā panākts būtisks progress ēnu ekonomikas apkarošanā 0
2018.gadā, valsts iestādēm sadarbojoties ar nozarēm, panākts būtisks progress ēnu ekonomikas apkarošanā, trešdien Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisiju norādīja Finanšu ministrijas (FM) Ēnu ekonomikas ierobežošanas koordinācijas departamenta direktors Edijs Ceipe.
Pēc FM pārstāvja sniegtās informācijas, plānā ietverti 63 pasākumi, no kuriem trīs ir izslēgti. Izpildīti ir 35 plāna pasākumi, bet izpildes procesā ir 22 pasākumi, savukārt viena pasākuma izpilde vēl nav sākta.
Pateicoties ēnu ekonomikas apkarošanas pasākumiem, 2018.gadā būvniecības nozares ieņēmumi auguši par 50%, sociālo iemaksu apmērs gada laikā audzis par 24,5%, nomaksātais iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) audzis par 16%, bet atmaksātā pievienotas vērtība nodokļa (PVN) apmērs sarucis par 50%.
Arī apsardzes nozarē pērn palielinājušies nodokļu ieņēmumi – sociālās iemaksas veiktas par 18,2% vairāk nekā 2017.gadā, nomaksātais IIN audzis par 7,4%, bet PVN nomaksa augusi par 13,7%. Nozares kopējie ieņēmumi 2018.gadā auguši par 13,2%.
2018.gadā būtiski auguši arī taksometru nozares nodokļu maksājumi. Sociālās iemaksas augušas par 108,3%, nomaksātais IIN audzis par 40,7%, bet PVN – par 72,6%. Savukārt nozares kopējie ieņēmumi auguši par 46,5%.
Ceipe arī informēja par 2019.gadā plānotajiem ēnu ekonomikas apkarošanas pasākumiem. Būvniecības nozarē paredzēts paplašināti ieviest prasības elektroniskās darba laika uzskaites sistēmai būvniecības nozarē, kā arī paredzēt sodu par elektroniskās darba laika uzskaites prasību neievērošanu.
Apsardzes nozarē plānots izveidot nozares darbības reģistru un tiks vērtēta iespēja ieviest darba laika uzskaiti. Taksometru nozarē iecerēts ieviest valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veikšanu, proti, maksājumu 130 eiro apmērā uzskaitot par katru transportlīdzekli mēnesī pārvadātājiem, kas veic pasažieru komercpārvadājumus ar vieglo automobili, līdzvērtīgi kā taksometru pārvadājumiem.
Tāpat iecerēti pasākumi ēnu ekonomikas apkarošanai veselības aprūpes jomā. Plānots izveidot vienotās veselības nozares elektroniskās informācijas sistēmas un Valsts ieņēmumu dienesta (VID) informācijas sistēmas savstarpējo integrāciju datu apmaiņai. Savukārt Veselības inspekcija, VID un Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs sadarbosies risku identificēšanai un kontroles veikšanai ārstniecības iestādēs.