Flokši ir atkal modē. Kādas ir jaunākās šķirnes un kur tās var iegādāties? 0
Kādas ir jaunākās skaraino flokšu šķirnes, kur tās varēs iegādāties? Vai kāda firma piedāvā flokšu jaunstādus? Kāds ir minimālais pasūtījuma daudzums? RUDĪTE
Ar skaraino flokšu selekciju nodarbojas Nīderlandē, Vācijā, Krievijā, Igaunijā un Latvijā. Kā stāsta Nacionālā botāniskā dārza vadošā dārzkopības speciāliste Marija Semerova, radīti vairāki simti jaunu šķirņu košās, acīs krītošās krāsās, kas atšķirībā no senajām franču šķirnēm ir izturīgākas pret īsto miltrasu. Kuplās skarās sakārtotie ziedi ir balti, rožaini līdz tumši sārti, gaiši violeti līdz purpurvioleti, vairākām šķirnēm zieda centrā ir gaišāka vai tumšāka actiņa. Pagaidām vēl nav iegūti flokši ar dzelteniem ziediem. Jāpiebilst, ka raibo, svītraino krāsu šķirnēm noturība ir mazāka, laika gaitā tās parasti zaudē vecākaugu izcilās īpašības.
Nereti no vietējiem dārzkopjiem dzirdēts apgalvojums, ka jaunās šķirnes nav ilgmūžīgas. Skaidrojums vienkāršs: ārzemnieces nav piemērotas mūsu mainīgajiem klimata apstākļiem. Flokšiem visvairāk kaitē atkušņi. Turklāt pēdējos gados ir ilgstošs rudens, silts laiks saglabājas gandrīz līdz jaunajam gadam, tāpēc flokši izlien no zemes, bet vēlāk cieš vai pat izsalst kailsalā. Lai ceri neietu bojā atkušņu un sala mijiedarbības dēļ, stādījumi pirms ziemas noteikti jāpiesedz.
Daudz izturīgāki ir vietējās selekcijas skarainie flokši, ko radījusi Smiltenes novada Grundzāles pagasta “Lejasbrūžu” saimniece, selekcionāre un kolekcionāre Ērika Trifanova. Viņas kolekcijā patlaban ir vairāk nekā 160 skaraino flokšu šķirņu, kas lielākoties ir pašas veidotas. Augiem ir diezgan gari (ap 1 m) stublāji un bagātīgas ziedkopas baltā līdz tumši violetā krāsā. Ziedēšanas laikā flokšu dārzs ir atvērts apmeklētājiem. Agrās šķirnes te sāk ziedēt pēc Jāņiem, pārējās plaukst līdz augusta vidum. Šajā laikā pie selekcionāres iespējams iegādāties ziemciešu stādus, kas iegūti. dalot cerus.
Patlaban modē ir gan zemas, gan augstas šķirnes ar diezgan sīkiem ziediem, bet ar lielu, krāšņu ziedkopu. No lielā šķirņu klāsta Nacionālā botāniskā dārza speciāliste izceļ vairākas ļoti skaistas šķirnes: ‘Sarastro’ (spilgti violeti ziedi ar tumšu actiņu; 0,9 m augsts krūms), ‘Junior Dance’ (oranžsārti ziedi ar baltu centru un purpursārtu actiņu, zied ļoti bagātīgi; 0,75 m augsta), ‘Cardinal’ (violetsarkani ziedi sakārtoti vidēji lielā, blīvā skarā; 1,3 m augsta), ‘Betty-Marguerite’ (piesātināti sarkani ziedi, 0,7–1 m augsta), ‘Uspech’ (lieli violeti ziedi ar baltu zvaigžņveida centru; 0,7–0,8 m augsta). Šo flokšu šķirņu stādus tirgos Nacionālajā botāniskajā dārzā nākamajā sezonā.
Firmas “Volmary” skaraino flokšu jaunstādus var pasūtīt SIA “Onava”. Kasetē ir 84 gabali.
JAUNUMS
Interesantas ir nīderlandiešu firmas “A. Verschoor Horticulture” selekcionētās jaunās skaraino flokšu šķirnes: ‘Helena’ (lielas ziedkopas, aveņkrāsas ziedi, veido kompaktu ceru), ‘Julia’ (balti ziedi ar violetu centru, sakārtoti blīvās, apaļās ziedkopās; līdz 0,6 m augsts krūms), ‘Zenobia’ (gofrēti maigi rozā ziedi; 0,5–0,7 m augsta).
PADOMI
Kas vajadzīgs flokšiem
* Flokšiem vislabāk patīk saulaina vieta. Ēnā puķes zied pieticīgi.
* Nepieciešama irdena, trūdvielām bagāta, vienmērīgi mitra un ūdenscaurlaidīga augsne. Smilšainā ieteicams iestrādāt sadalījušos kūtsmēslus, kūdru vai kompostu.
* Stāda vietā, kur piekļūst vējš. Neder aizvējš, jo tad stādījumi nevēdinās, inficējas ar dažādām slimībām.
* Flokšus izvieto 40–50 cm attālumā citu no cita. Sabiezināts stādījums veicina slimības.
* Augu saknes atrodas tuvu augsnes virskārtai, ir jutīgas pret iežūšanu, tāpēc sausā laikā nobrūnē apakšējās lapas. Lai no tā izvairītos, augsni mulčē ar komposta un neitralizētas, bagātinātas kūdras maisījumu.
* Gatavojot augus ziemošanai, rudenī stublāji jānolauž un kopā ar lapām jāsavāc un jāsadedzina. Nav ieteicams lakstus griezt ar nazi vai šķērēm, jo tā var pārnest vīrusu slimības. Zaļziedainība ir viens no izplatītākajiem vīrusiem, kad flokšiem veidojas kropli, sīki, zaļgani ziedi.
* Ja flokšiem pavasarī neparādās jaunie dzinumi, nevajag uzreiz steigties izrakt cerus. Reizēm no dusošajiem pumpuriem uz augu saknēm jūnijā, jūlijā var parādīties jaunie dzinumi.
* Ja floksis vienuviet audzis 4–5 gadus, to derētu pārstādīt, jo tik vecam ceram centrs jau ir pārkoksnējies un var izsalt.
* Ja uz stublāju apakšējām lapām parādās balti plankumi, augi jāapstrādā ar fungicīdu Topas 100 (2. reģistrācijas klases līdzeklis). Pret īsto miltrasu augu apputināšana ar malto sēru nav efektīva.