Flīžu ritmi… Tendences flīžu modē 0
Flīžu ģimene ir plaša un daudzveidīga. Visupirms izšķir iekštelpām un ārtelpām paredzētās – āra flīzēm jābūt tik blīvām, lai tajās nevarētu iesūkties mitrums, kamēr telpās var būt porainākas. Vēl pirms to iegādes jāatceras, ka sienas flīzes nevar izmantot grīdām. Arī lielumā un virsmas faktūrā ir lielas variācijas.
Uzskata – jo lielāka telpa, jo lielākam jābūt flīžu izmēram. Flīzes turklāt var būt keramiskas, akmens, kā arī gatavotas no kombinētiem sastāviem.
Klasiskās keramikas flīzes gatavo no baltā vai sarkanā māla, kam pievieno kvarca smiltis un citus materiālus. Vienreiz apdedzinātās paredzētas iekštelpām (no itāļu – monocottura), tās var būt matētas vai glancētas. Klinkera flīzes izmanto grīdām interjeros un ārtelpās. To blīvā struktūra nodrošina augstu mehānisko un nodiluma izturību, tās ir salizturīgas. Dabiskā akmens flīzes izzāģē no akmens masas (granīta un marmora, retāk dolomīta), arī tās piemērotas telpās un ārā. Akmens masas flīzes iegūst, sapresējot baltos mālus ar krāsainiem minerāliem un sasmalcinātiem iežiem. Ražošanas laikā flīze iegūst blīvu struktūru, kas nodrošina izturību pret ķīmisku ietekmi, triecieniem, berzi un temperatūras svārstībām.
Pilnās akmens masas flīzes piemērotas grīdām ar pastiprinātu noslodzi, jo nodilumi virsmā mazāk pamanāmi. Glazētās flīzes var būt matētas, glancētas vai strukturētas. Tās piemērotas interjeriem ar vidēju slodzi, jo jāuzmanās sabojāt virsmas glazūru.
Divreiz presētās akmens masas flīzes gatavo, otrreizējā presēšanā pievienojot dažādu krāsu minerālus. Par flīžu trūkumu uzskata, ka uz to virsmas labi redzami mehāniski bojājumi, jo flīzes pamatnei ir atšķirīgs krāsu tonis.
Mākslīgā akmens jeb aglomerāta flīzes ir moderno tehnoloģiju un dabisko materiālu apvienojums. Tās ražo no epoksīda sveķiem, krāsu pigmenta, akmens vai stikla smalces. Kā grīdas segumu aglomerātu iesaka telpām, kur paredzama neliela slodze. Toties marmora smalces aglomerāts ir noturīgāks nekā tīrs marmors, tomēr tas tāpat uzsūc mitrumu, porainība padara tās grūtāk kopjamas nekā tradicionālās flīzes. Stikla smalces aglomerāta plātnes dizaina ziņā ir daudzveidīgākas, tām ir spilgtāki krāsu toņi. Piemēram, “Cristalino” flīžu spilgtos toņus panāk, izmantojot pārstrādātu stiklu kopā ar poliestera sveķiem. Graudaino struktūru piešķir aventurīns. “Rock solid” materiāls sastāv no pārstrādāta kvarca granulām un granīta, īpašos akcentus piešķir sīki spoguļa vai pērļu fragmenti. “Prezioso” sastāv no pārstrādāta postindustriālā krāsainā stikla granulām, kas tiek iegūtas stikla mozaīkas ražošanas procesā. “Touch” plāksnes sastāv no otrreiz pārstrādāta stikla granulām, savienotām ar sveķiem. Arī mozaīkflīzes ražo no stikla un daudzkrāsainas akmens masas, tās ir tradicionāli kvadrātveida vai figurālas, mazu ziedu vai aplīšu veidā. Ar mozaīkflīzēm ērti noklāt nelielus laukumus vai izliektas virsmas, kolonnas un arkas.
Ļoti oriģinālas ir dabiskās ādas flīzes, kas rada siltu, intīmu gaisotni un piemērotas izsmalcinātos interjeros. Tās ir izturīgas, neslīd, ūdens un traipu noturīgas, turklāt viegli kopjamas.
Izsenis populārs bijis sintētisks vinila ruļļveida grīdas segums, kas ir kājām patīkami silts, antibakteriāls un piemērots alerģiskiem cilvēkiem, turklāt nopērkams lielā toņu daudzveidībā. Pēdējā laikā populārs kļuvis šā seguma mūsdienu pēctecis – vinila austās paklājflīzes, kam ir bagātīgi krāsu un faktūru risinājumi. Flīzes ražo 50×50 cm izmērā, to formāts ļauj iegūt mazus atgriezumus (tikai ap 5%), pie grīdas materiālu stiprina ar abpusējo līmlenti. Paklājflīžu plusi ir elegance, komforts, izturība un vienkārša kopšana.