Flīzes uz grīdas 0
Grīdas flīzes visbiežāk pieskaņo sienas klājumam, izvēloties piemērotus toņus, vai arī izvēlas klasiskos izmēros un nokrāsās, lai tās būtu aktuālas vairākas sezonas pēc kārtas. Galvenais kritērijs tomēr ir un paliek izturība un kvalitāte.
Pēdējā sezonā grīdas flīžu kolekcijas galvenokārt akcentēja flīžu faktūru, piedāvājot tādas flīzes, kas pirmajā acu uzmetienā atgādina koku, betonu, ādu vai pat tekstilu. Šī tendence joprojām saglabājas. Košas krāsas vairāk vērojamas sanitārajiem mezgliem domātās kolekcijās.
Kvalitatīvas un atbilstošas. Flīžu kvalitāte ir atbilstoša trīs šķirām: pirmā šķira – viskvalitatīvākās flīzes (ar standartam atbilstošu virsmu, vienāda izmēra, taisnām malām utt.), otrā šķira – vidējas kvalitātes flīzes ar 25 % pieļaujamu defektu normu vienai flīžu sērijai), trešā šķira – lētas un brāķētas flīzes. Tomēr tas nenozīmē, ka vienmēr jāiegādājas tikai pirmās šķiras flīzes, lai tās labi kalpotu. Grīdas flīzēm svarīgi ir vairāki nosacījumi – materiāls, slodzes izturība, nodilumizturība un pretslīdes faktors. Ja visi faktori būs atbilstoši konkrētajai telpai, grīdas segums kalpos ilgi.
Materiāls un slodzes izturība. Pēc izejmateriāla un izgatavošanas īpatnībām tirgū pieejamās flīzes iedala keramikas, akmens masas un mozaīkveida flīzēs. No keramikas flīzēm grīdām piemērotas vienreiz apdedzinātās (monocottura) flīzes vai klinkers (ķieģeļflīzes). Divreiz apdedzinātās flīzes (bicottura) piemērotas tikai sienu apdarei, jo, otrreiz apdedzinot, flīze zaudē izturību, kļūst trauslāka. No akmens masas flīžu klāsta grīdām var izmantot jebkuras – gan pilnās akmens masas (tonētas masā, mazāk ievērojami skrāpējumi, piemērotas palielinātai slodzei), gan divreiz presētās akmens masas (laba nodilumizturība, piemērotas lielai slodzei, redzami skrāpējumi, jo flīžu pamatnei atšķirīgs tonis), gan glazētās akmens masas flīzes (bieži ar savdabīgu dizainu, vidējām slodzēm). Mozaīkas flīzes visbiežāk izmanto sienu, dažādu nišu un liektu virsmu apdarei, grīdām var lietot tikai akmens mozaīku.
Nodilumizturība. Sanitārajos mezglos šim faktoram nebūs pārāk liela nozīme, bet priekšnamos, hallēs un noliktavās gan. Par flīzes nodilumizturību var spriest pēc Eiropas standarta marķējuma PEI. Attiecīgi pievienotie cipari nosaka, kādām telpām flīze piemērota PEI1 – minimāla slodze, PEI2 – dzīvojamās telpas ar vidēju slodzi un tikai ar mājas apaviem, PEI3 – visas dzīvojamās telpas, viesu nami, PEI 4 un 5 – vidēji intensīvas un intensīvas slodzes dzīvojamās un sabiedriskās telpas.
Pretslīdes faktors. Telpās ar tiešu ūdens tuvumu – sanitārajos mezglos, baseina telpās, ģērbtuvēs svarīgi ņemt vērā slīpuma mērķējumu, kas nosaka maksimālo flīžu ieklāšanas slīpumu, lai tās būtu drošas. A – slīpums ne lielāks par 12%, B – līdz 18% liels slīpums, C – līdz 24% liels slīpums.