Gata Šļūkas zīmējums

FKTK aicina uzņēmumus pašus novērst “Lemberga sankciju” radītos šķēršļus 0

Saistībā ar Latvijas finanšu iestāžu rīcību, kas izriet no Latvijas normatīvajiem aktiem un ir veicama, pamatojoties uz ASV Ārvalstu aktīvu kontroles biroja (OFAC) sankciju sarakstā iekļautajām Latvijas personām, Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) Latvijas finanšu iestādēm operatīvi un pastāvīgi nodrošina visu nepieciešamo atbalstu pastiprinātas intensitātes režīmā.

Reklāma
Reklāma

Nodrošina metodisko atbalstu

Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Lasīt citas ziņas

“Neraugoties uz intensīvu mūsu un finanšu iestāžu komunikācijas procesu, FKTK nevar un nedrīkst pieņemt lēmumus finanšu institūciju vietā, bankām šie lēmumi ir jāpieņem pašām.

Bankām ir zināms normatīvo aktu ietvars, tiek sniegts FKTK metodiskais atbalsts, līdz ar to atliek izvērtēt situāciju un pieņemt atbilstošus lēmumus, par to informējot savus klientus,” akcentē FKTK priekšsēdētāja Santa Purgaile

CITI ŠOBRĪD LASA

Viņa skaidro: “Sankciju normatīvais regulējums un tā piemērošana bankām nav nekas jauns, taču viennozīmīgi tas, ka OFAC sankciju sarakstā iekļauta Latvijas persona un institūcijas, rada jaunus apstākļus un ir gadījumi, kad situācijas izvērtējums un lēmumu pieņemšanas process ir sarežģīts.

Tāpat būtiski nodrošināt banku komunikāciju ar klientiem, skaidrojot banku pieņemto lēmumu tiesiskos aspektus.”

Ar ko jārēķinās uzņēmumiem

FKTK arī vērš uzņēmumu īpašnieku uzmanību uz to, ka gadījumos, kad bankas konstatēs uzņēmējdarbības saikni ar Aivaru Lembergu, Ventspils attīstības aģentūru, Biznesa attīstības asociāciju vai Latvijas Tranzīta biznesa asociāciju, uzņēmumiem jārēķinās ar banku pastiprinātu interesi, papildu darījumu izpēti un rīcību, kas var būtiski ietekmēt uzņēmuma darbību.

“Vienlaikus aicinu pašiem uzņēmējiem, pārzinot savu uzņēmējdarbības vēsturi un specifiku, preventīvi risināt jautājumus, kas sankciju kontekstā var radīt šķēršļus sadarbībai ar finanšu iestādēm,” uzsver S.Purgaile.

Uzziņa:

Jau ziņots, ka OFAC 2019.gada 9.decembrī, balstoties uz tā dēvēto Magņitska likumu, par korupciju noteica sankcijas Lembergam un četrām ar viņu saistītām juridiskām personām – Ventspils brīvostas pārvaldei, Ventspils attīstības aģentūrai, Biznesa attīstības asociācijai un Latvijas Tranzīta biznesa asociācijai.

Reaģējot uz Ventspils brīvostas iekļaušanu sankciju sarakstā, Saeima grozīja likumus, lai Ventspils brīvostu un arī Rīgas brīvostu nodotu valsts pārziņā, bet 17.decembrī valdība atbalstīja Satiksmes ministrijas rosinājumu dibināt jaunu kompāniju – AS “Ventas osta”, kas nodrošinās Ventspilī esošās ostas teritorijas pārvaldīšanu un apsaimniekošanu.

Reklāma
Reklāma

Savukārt 18.decembra vakarā OFAC paziņoja par sankciju atcelšanu pret Ventspils brīvostu un Ventspils brīvostas pārvaldi. Ventspils brīvostai noteiktās sankcijas tika atceltas pēc tam, kad Lembergs atkāpās no brīvostas valdes un Latvijas valdība veica darbības, lai pārtrauktu Lemberga ietekmi ostā, izriet no ASV Finanšu ministrijas paziņojuma presei.

Pēc satiksmes ministra Tāļa Linkaita (JKP) iepriekš vēstītā, pret Lembergu vērstās ASV sankcijas skārušas arī uzņēmumus, kuru pārraudzību Lemberga krimināllietas izskatīšanas laikā prokuratūra un tiesa uzticējusi Šveices advokātam Rūdolfam Meroni.

Kopš 2008.gada joprojām ir spēkā mantas arests Lemberga un viņa dēla Anrija Lemberga 19,52% patiesā labuma guvēja tiesībām AS “Ventbunkers”, 20,16% patiesā labuma guvēja tiesībām AS “Ventspils tirdzniecības osta” un vismaz 30,08% patiesā labuma guvēja tiesībām AS “Kālija parks”. Šīs mantas glabāšanu valsts Ģenerālprokuratūras personā uzdevusi Meroni.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.