Publicitātes attēls: Reinis Oliņš

Fizioterapeita palīdzību meklē jau agrā vecumā. Vai mūsdienu bērni kļūst vājāki? 0

Smaga skolas soma, noliekta galva, skatoties telefona ekrānā, vienveidīga poza, sēžot skolas solā, un par maz fizisko aktivitāšu – šie ir iemesli, kāpēc mūsdienās fizioterapeita palīdzību meklē jau agrā vecumā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Kādu fizisko aktivitāšu pietrūkst mūsdienu bērniem, kādi būtu risinājumi – viedoklī dalās fiziskās sagatavotības treneris, “Rimi Bērniem” eksperts Kārlis Birmanis.

Arvien biežāk fizioterapeita palīdzību un rekomendācijas saņem jau skolas vecuma bērni. Lai arī apmeklējumu iemesli ir dažādi (sāpošas ceļu locītavas, muguras sāpes, plakanā pēda), pārsvarā to cēlonis visbiežāk ir nepietiekami attīstītas fiziskās īpašības.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pat skolēniem, kuri apmeklē sporta treniņus, ir nepieciešamas fiziskās aktivitātes ikdienā – pārvietošanās soļojot, kāpjot, skrienot, lecot un rāpojot.

Ir daļa bērnu, kuru ikdienā šīs aktivitātes ir nepietiekami vai nav vispār.

18. maijā gaidāmā Rimi Bērnu diena, vecākiem ir laba izdevība, kopā ar bērniem pavadīt laiku sportiski – skrienot Ģimenes skrējienu.
Šajā dienā bērni tiks iedvesmoti kustēties – skrienot dažāda garuma distances, pārbaudot spējas virvju trasē “Turies”, kā arī izmēģinot citas sportiskās aktivitātēs – taekvondo, zumba, “cheerdance”, bokss, steps un “crossfit”.

Vispārēja fiziskā sagatavotība

Apmeklējot kāda konkrēta sporta veida treniņus, bērnam jāveic specializēti vingrojumi, mazāk pievēršot uzmanību vispārējai fiziskai sagatavotībai.

Trenējoties specifiskiem mērķiem, ķermenis adaptējas veikt konkrētus uzdevumus, bet tas bieži izraisa asimetrisku stāju.

Savukārt fiziskās sagatavotības treniņos (arī vieglatlētikā) vienlīdz tiek attīstītas visas fiziskās īpašības – ātrums, izturība, veiklība (to skaitā līdzsvars un koordinācija), lokanība un spēks (kad pusaudžu vecuma posms to atļauj).

Tāpēc aicinu vecākus pievērst uzmanību vai sporta spēļu treniņi tiek pietiekami papildināti vispārējās fiziskās sagatavotības nodarbībām, saka K.Birmanis.

Lokanības treniņi

Jāņem vērā, ka, iestājoties pubertātes vecumam, bērns sāk straujāk augt, līdz ar to nepieciešams attīstīt arī lokanību un izvairīties no ilgām statiskām pozīcijām.

Reklāma
Reklāma

Nepietiekama lokanība rada samazinātu kustību amplitūdu, locītavas tiek izmantotas tikai daļējā kustību amplitūdā un rada stīvumu, diskomfortu.

Rezultātā veidojas slikta stāja, izmainīta gaita un var rasties muskuļu disbalanss (kāda muskuļu grupa tiek pārslogota, cita strādā nepilnīgi).

Augšstilba muskuļu disbalanss, tāpat kā slikti attīstīta pēdas muskulatūra, ir biežākais iemesls ceļu locītavu sāpēm.

Kas veido sliktu stāju

Ja bērns nav spējīgs nostāvēt uz stabilas virsmas uz vienas kājas, tas liecina ne tikai par sliktu līdzsvara izjūtu, bet arī par vāju pēdas muskulatūru.

Turklāt smago skolas somu nešana uz pleciem diemžēl traucē veidot staltāku stāju. Lai noturētu līdzsvaru ar mainīto smaguma centru, bērns, pretojoties lencēm, kas velk atpakaļ, izvirza plecus uz priekšu, tā muguras augšdaļu veidojot vēl apaļāku.

Turklāt, ja smago mugursomu skolēns nes, vienlaikus galvu nodūris viedierīces ekrānā, ir vēl lielāks risks iegūt sliktu stāju.

Vecāki kā piemērs

Mans ieteikums – veikt atbilstošas aktivitātes, kas nostiprina fizisko sagatavotību. Ja ik dienu ir jānes smaga mugursoma un no tā nevar izvairīties, nepieciešams biežāk atrasties pretējās pozīcijās – piemēram, peldēt uz muguras, vingrot guļus uz vēdera un četrrāpus (to var darīt arī rotaļājoties un pildot veiklības uzdevumus).

Pat tik vienkārša aktivitāte kā veikt 12 000 soļu dienā daļai mūsdienu bērnu var uzlabot fizisko formu. Bērni seko pieaugušo piemēram, tāpēc aicinu vecākus būt aktīviem, un bērns vēlēsies līdzināties. Dariet to kopā!

Izmanto iespēju

Tet Rīgas maratona divu dienu programmu arī šogad atklās Rimi Bērnu diena, jau tradicionāli piedāvājot skriešanas piedzīvojumu un aktivitātes izbaudīt arī pašiem mazākajiem skrējējiem un ģimenēm, informē pasākuma rīkotāji.

Reģistrēties lielākajam bērnu sporta pasākumam iespējams līdz dalībnieku skaita limita jeb 13 000 dalībnieku sasniegšanai, izvēloties saviem spēkiem piemērotāko distanci – “Mazie”, 200 m, 400 m, Sprinta Karali un Karalieni vai 4,2 km garo Ģimeņu skrējienu.

Pasākumā piedalīsies arī Latvijas gada vieglatlēti Sindija Bukša un Jānis Leitis. Pirmos starta numurus Rimi Bērnu dienai iespējams izņemt vienā no 9 Rimi veikaliem jau šodien.

Rimi Bērnu diena, kas 18. maijā norisināsies 11. novembra krastmalā, plkst. 10.00 atklās Ģimeņu skrējiens ar 4,2 km garu trasi pašā Rīgas centrā.

Trases maršruts sestdienas rītā no krastmalas vedīs pāri Vanšu tiltam, pa Meierovica bulvāri, garām Brīvības piemineklim un uz finiša taisni cauri Vecrīgai.

Ģimeņu skrējienā aicināti piedalīties visa vecuma bērni bez vecuma ierobežojuma kopā ar ģimeni, radiem vai draugiem.

Rimi Bērnu dienas Ģimeņu skrējienā tiks veikta arī laika kontrole un pēc skrējiena visiem dalībniekiem būs pieejamas ne tikai finišētāju medaļas un somiņas ar spēcinošiem našķiem, bet mājas lapā būs pieejams arī diploms ar rezultātu.

Tūlīt pēc Ģimeņu skrējiena starti tiks doti Rimi Bērnu dienas mazajām trasītēm un aktivitātēm. No plkst. 11.00 uz kārtīgu izskriešanos un sportiskām aktivitātēm tiek aicināti jaunie skrējēji līdz 12 gadu vecumam. Šogad skriešanas trasītes 11. novembra krastmalā plānotas 200 m un 400 m garumā, bet paši mazākie bērni līdz 3 gadu vecumam ir aicināti uz šķēršļu trasīti “Mazie”.

2019. gada Rimi Bērnu dienas īpašais jaunums ir jauna distance ar oficiāliem numuriem un laika atzīmi – “Sprinta karalis un karaliene” – šeit 60 m sprinta skrējienā noteiksim šī gada “Sprinta karali un karalieni” katrā vecuma grupā.

Plkst. 13.00 uz vienu īpašu stundu 200 m un 400 m trasītes pārtaps par 60 m sprinta arēnu, kurā sevi pierādīt varēs ātrākie no ātrākajiem, savukārt skatītāji varēs ērti iekārtoties finiša tribīnēs, kuras atradīsies notikuma centrā tieši pie finiša.

Jaunās distances uzvarētājus apbalvos un ar saviem padomiem skriešanā dalīsies arī Latvijas gada vieglatlēti Sindija Bukša (Latvijas rekordiste 60 m skrējienā) un Jānis Leitis (Latvijas rekordists 400 m skrējienā).

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.