Foto-Stock.hxcng
Foto-Stock.hxcng
Foto-Stock.hxcng

Fizāļi vēl zaļi. Kā nogatavināt? 0

“Uz lauka augošie ēdamie fizāļi vēl ir zaļi. Kā tos ātrāk nogatavināt?” A. Jēkabsone Rīgā

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Fizāļus parasti novāc izlases veidā, kad maziem tomātiņiem līdzīgie augļi kļuvuši dzeltenzaļi un kauslapas sāk plaisāt. Šo brīdi nedrīkst nokavēt, jo pārgatavojušās odziņas nobirst. Ja izdodas noplūkt vēl pirms kauslapu plaisāšanas, augļi labāk glabājas: aptuveni +5 °C temperatūrā un 80 % gaisa mitrumā pat 3 – 4 mēnešus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Augļus plānā kārtiņā saliek kastītēs ar labu ventilāciju. Ja ražas ienākšanās laikā ir ilgstošas lietavas, tos pēc novākšanas apžāvē un atbrīvo no pergamentam līdzīgā kauslapu apvalciņa, citādi tie bojājas. Fizāļu vākšana turpinās līdz salnām. Pilnīgi nenobriedušos augļus, ja vien tie nav sala bojāti, arī var nolikt glabāšanai, un tie pamazām nogatavojas.

Dārzeņu fizāļi (Physalis ixocarpa) pie mums ir visražīgākie. Tie var būt gan maza auguma (30 – 40 cm gari), gan izaugt līdz 1,5 m krūmā. Šķirnēm atšķiras ienākšanās laiks. Augļi sver 30 – 90 g, tie ir plakani, ovāli, apaļi, stipri riboti līdz pilnīgi gludi, krāsa mēdz būt zaļa, balta, dzeltena vai tumši violeta. Izmanto svaigus salātos, kā arī marinēšanai.

Ātrražības un mazprasīguma ziņā tikai nedaudz atpaliek zemeņu fizāļi (Physalis pubescens). Labas šķirnes ir, piemēram, agrīnā ‘Toma Verde’ (augļi lieli, plakanīgi apaļi, zaļi, parasti izmanto marinēšanai vai cepšanai), ‘Konditer’ (augļi 40 – 50 g, zaļgandzelteni, sulīgi, saldi, ar īpatnēju piegaršu).

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.