Fizāļi dārzā. Tas ir tik vienkārši! Audzēšanas padomus sniedz pieredzējusi audzētāja 2
Kā audzēt ogu fizāļus, lai tie pagūtu nogatavoties uz lauka? AUSTRA Saldū
Pieredze ogu fizāļu audzēšanā vairāku gadu garumā ir Priekuļu novada mājražotājai, Slow Food biedrības biedrei Ilgai Cābulei. Viņa savā dārzā audzē bioloģiski tīrus šos nakteņu dzimtas dārzeņus un realizē tos Rīgas restorānos, Straupes tirdziņā pārstrādātā veidā (ievārījumos, kompotos), kā arī svaigus. Audzētāja sēklas ogu fizāļiem ik gadu iegūst pati, jo veikalos piedāvātās nāk no Eiropas valstīm (šķirnēm ir garš veģetācijas periods, tās pie mums neizaug). Eksperimentālos nolūkos priekuliete izmēģinājusi vairākas fizāļu šķirnes, lai noskaidrotu, kurām mūsu apstākļos patīk. Secināja, ka Latvijai piemērotākās ir krievu selekcionētās šķirnes ‘Izjumnij’, ‘Ananasnij’, kas ražo dzeltenas, garšīgas, saldas odziņas.
Agrākas ražas ieguvei dārzkope ogu fizāļus audzē ar dēstu. Sējot marta beigās, raža ienākas jūlija beigās, līdz pat salnām, kamēr augi nosalst. Sēklas sēj kastītē ar bagātinātu kūdras substrātu (sēklas nedaudz apsedz ar substrātu). Diedzē +20…+22 °C temperatūrā. Aprīļa vidū dīgstus izpiķē 8×8 cm podos. Pastāvīgā vietā stāda 50 cm attālumā citu no cita, uz melnā agrotīkla, lai augiem būtu siltāks, arī auglīši tad būs tīrāki. Izstādot laukā, auga lielums nav tik svarīgs; galvenais – lai nav vairs salnu, jo fizāļi ir ļoti siltumprasīgi.
Fizāļiem piemērota auglīga, irdena, labi aerēta augsne. Skāba augsne iepriekš jākaļķo. Labākie priekšaugi ir zirņi, kāposti, ķirbji, pupiņas, rudzu zaļmēslojums. Nevar fizāļus stādīt pēc savas dzimtas pārstāvjiem, jāievēro vismaz trīs gadu intervāls. Savā dārzā Ilga Cābule minerālmēslus nelieto; vien veģetācijas periodā augus vienu reizi piebaro ar nātru vircu (puslitru atšķaida 10 l ūdens).
Augi izaug ap 50 cm augsti, tos nevajag nedz veidot, nedz arī piestiprināt pie atbalsta mietiņa. No krūma var iegūt vidēji puskilogramu ogu. Jo karstāka vasara, jo ilgāk ogu fizāļi ražo. Vēsos laika apstākļos krūmi vēlu sāk ražot, turklāt liela daļa ogu plaisā, bojājas, birst, tādēļ tās var izmantot vienīgi pārstrādei.
Audzētāja uzsver, ka fizāļu pluss ir izturība pret kaitēkļiem un slimībām, mazprasība audzēšanas apstākļu ziņā, augstā vērtība (odziņas satur daudz C vitamīna, B grupas vitamīnus, dzintarskābi, kas uzlabo imunitāti un aizkavē novecošanos).
Maija beigās Ilga Cābule Straupes lauku labumu tirdziņā tirgos ogu fizāļu stādus par 1 eiro. Iestādot tos dārzā, var turpmāk paši iegūt sēklas dēstu audzēšanai. Sēklu ieguvei ogas sažāvē un saberž, atdalot sēklas.