Fizāļi aug kā traki. Kā tos pareizi kopt? 0
Otro gadu audzēju ēdamos fizāļus. Tie stipri zarojas, un saprotu, ka trakā augšana jāpiebremzē, bet kā to pareizi darīt? LAIMA MADONAS NOVADĀ
Ēdamie fizāļi var būt gan maza auguma (30–40 cm gari), gan lieli krūmi. Šķirnēm atšķiras ienākšanās laiks. Augļi ir plakani, ovāli vai apaļi.
– Lai iegūtu agrīnāku ražu, fizāļus audzēju tikai siltumnīcā kopā ar pipariem. Gados, kad ir silti pavasari un gari rudeņi, augļi var ienākties arī atklātā laukā. Taču mūsu saimniecība atrodas Vidzemē, kur veģetācija sākas vēlāk un augsne iesilst lēnāk, tāpēc izdevīgāk audzēt zem seguma, kur tie sāk ražot jau augusta sākumā. Iestādīti gruntī, 50 cm attālumā cits no cita, fizāļi izaug pusotra metra augstumā, – stāsta Skujenes pagasta dārzniecības “Deko Dobe” vadītāja Gunda Kazerovska. – Augi aizņem diezgan lielu platību, tādēļ, lai ekonomētu vietu siltumnīcā, vienu gadu eksperimentēju un iestādīju astoņu litru podos ar kūtsmēsliem bagātinātā augsnē. Secināju, ka fizāļiem tajos tomēr bija par maz vietas un trūka barības vielu, tāpēc augi bija mazāki, nīkulīgāki, ātri izžuva.
Fizāļi aug strauji, tāpēc nereti tos veido līdzīgi kā siltumnīcā tomātus. Uzsien ar auklu pie augšējās stieples. Izlauž pa kādai pazarītei, lai būtu labi apgaismoti. Arī garumu (augstumu) var regulēt. Jo garāks augs, jo lielāka raža; jo ātrāk galotņo (nokniebj dzinumu galotnītes), jo ātrāk ienākas raža. Fizāļi ir diezgan ēdelīgi – tos laista un mēslo tāpat kā tomātus. Augiem vajag trūdvielām bagātu, irdenu, labi aerētu augsni. Tajā var iestrādāt sadalījušos kūtsmēslus vai kompostu. Jāpievieno arī kompleksie minerālmēsli (vismaz 50 g/m2).