FIVB paziņo par būtiskām izmaiņām nākamajā pludmales volejbola sezonā 1
Gints Narogs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Starptautiskā Volejbola federācija (FIVB) paziņojusi par būtiskām izmaiņām nākamajā pludmales volejbola sezonā, kas ļaus augstākā līmeņa duetus jūnija sākumā vērot arī Jūrmalā.
Kopš 1997. gada pludmales volejbolā bija Pasaules tūre, pēdējos piecos gados turnīrus dalot piecās kategorijās, to svarīgumu nosakot ar zvaigznīšu skaitu. Augstākā līmeņa sacensības ar lielāko naudas balvu fondu tika pie piecām zvaigznēm, tam sekoja attiecīgi četru, trīs, divu un vienas zvaigznes turnīri.
Nu Pasaules tūre pārdēvēta par “Beach Pro Tour”, kurā būs trīs līmeņu turnīri – “Elite16”, “Challenge” un “Futures”. To var salīdzināt ar profesionālo tenisu, kur gradācija pirms kāda laika bija gana līdzīga. Atšķirība no Pasaules tūres ir tā, ka “Elite16” turnīros startēs pa 16 duetiem vīru un dāmu konkurencē, kamēr “Challenge” turnīros pa 24 pāriem katrā no dzimumiem.
Skaidrs, ka augsta līmeņa pāru ir vairāk, tāpēc ne visi uzreiz tiks pie “krējuma”. Tiesības spēlēt elitē gan varēs izcīnīt caur “Challenge” sacensībām, kādi būs nosacījumi, vēl nav izziņots.
Šobrīd izziņots arī “Elite16” turnīru kalendārs, kurā iekļauti astoņi posmi, tostarp no 2. līdz 5. jūnijam Jūrmalā, kur notikuši divi Eiropas čempionāti, bet Pasaules tūrē augstākais līmenis līdz šim bijis trīs zvaigžņu turnīrs.
“Tas, ka sistēma mainīsies, bija skaidrs. Tā nav FIVB viena pati, ir izveidots kopuzņēmums ar “Volleyball World”, kas saņēmusi tiesības rīkot “Beach Pro Tour”. Jā, to var salīdzināt ar mēģinājumu sekot tenisa pēdās, lai gan finanses pludmales volejbolā ar tenisu šobrīd nav salīdzināmas.
Komandu migrācija pa līmeņiem notiks, bet, kā, neviens īsti nezina, paši sportisti sociālajos tīklos par šo ir satraukušies. Tiesa, sportisti apzinās, ka šādā sistēmā nākotnē būs labāk, sporta veidam būs lielāka publicitāte, jo tiek solīts, ka augstākā līmeņa mačus varēs vērot televīzijā vai internetā. Jautājums, kā tas sanāks. Jūrmalas posmam milzīgs pluss bija tas, ka esam taisījuši posmus kopš 2014. gada.
No “Satellite” līmeņa posma līdz diviem Eiropas čempionātiem, jo īpaši pērn, kad tikām galā ar visiem pandēmijas un laika apstākļu izaicinājumiem. Jūrmalas “Elite16″ posma izmaksas vēl nav skaidras, bet tās varētu būt tuvu 900 000 eiro,” “Latvijas Avīzei” saka Andris Blaka, Latvijas Volejbola federācijas padomes loceklis, kurš daudzus gadus bijis tieši saistīts ar Jūrmalā notiekošo lielā mēroga pludmales volejbola sacensību rīkošanu.
Tīnai Graudiņai/Anastasijai Kravčenokai, tāpat kā Aleksandram Samoilovam/Jānim Šmēdiņam nevajadzētu rasties problēmām, lai tiktu pie spēlēšanas “Elite16” turnīros. Mārtiņam Pļaviņam, Edgaram Točam, kuri pirms mēneša paziņoja, ka kopā vairs nespēlēs, tas var radīt papildu spriedzi. Pļaviņš vakar publiski atklāja pludmales volejbola aprindās jau iepriekš izskanējušās runas, ka viņš nākamajā sezonā spēlēs kopā ar Mihailu Samoilovu.
“Šobrīd sajūta, ka Latvijas pludmales volejbolistiem šīs pārmaiņas vismaz sākumā nenāks par labu. Jo mums ir viena pāra šķiršanās un būs divi jauni pāri. Vai viņi uzreiz tiks pie augstākā līmeņa, grūti teikt. Skaidrs, ka pa vienam vīru un dāmu duetam tur vajadzētu būt.
Kā tur varēs noturēties, vai no zemāka līmeņa tikt augstāk, tas ir jautājums. Cik noprotu, pastāv iespēja, ka “Elite16″ turnīros organizatori var arī izvēlēties un taisīt turnīru ar lielāku dalībnieku skaitu. Latvijai nebūtu loģiski divu pašmāju pāru dēļ taisīt tik lielu pasākumu.
Ja iespēja spēlēt vairākiem mūsējiem, tad cita lieta. Šīs pārmaiņas ir saistītas ar biznesa plānu, kā pludmales volejbolu pacelt vēl augstākā līmenī,” saka Latvijas Volejbola federācijas ģenerālsekretārs Arnis Tunte, kurš šajā amatā ir tikai no oktobra pirmās dienas.