Fitopreparātu ābece ārīgai lietošanai 1
Ārstniecības augi veselības stiprināšanai un atgūšanai noderīgi ne tikai zāļu tēju veidā, kā tos lietot ierasts visbiežāk. Fitopreparāti efektīvi palīdz, arī izmantoti ārīgi, – kā uzlējums, novārījums vai izvilkums, kompresēm, skalojumiem, peldēm, krēma vai ziedes formā. It īpaši, lai ārstētu ādas slimības, – norāda „Mēness aptiekas” eksperts Dr.biol. Dailonis Pakalns.
Ārīgi fitopreparātus bieži lieto ādas slimību ārstēšanā. Tie ir viens no kompleksās terapijas līdzekļiem, jo augu sastāvvielu darbība ietekmē vairākus slimības norises mehānismus.
Slimības, kuru ārstēšanā ārīgi izmantojami fitopreparāti
Dermatīta un ekzēmas novēršanai izmanto augus ar pretiekaisuma, pretmikrobu, miecējošu un pārklājošu jeb sedzošu darbību.
Lai mazinātu eksudāciju (iekaisuma šķidruma pāriešanu no kapilāriem audos), lieto ozola mizas novārījuma, asinszāles lakstu un piparmētras lapu uzlējumu kompreses. Tas palīdz ierobežot mikroorganismu attīstību, sekmē audu reģenerāciju. Slimības remisijas periodā, kad tās simptomi mazinās, ādas apmazgāšanai un mitriem apliekamajiem ieteicams izmantot paegļa čiekurogu un priežu pumpuru novārījumu, raudenes lakstu uzlējumu. Hroniskas ekzēmas gadījumā peldēm noderīgs auzu salmu novārījums.
Neirodermatīta izraisītas niezes mazināšanai lokāli var lietot paegļa čiekurogu novārījumu, bet
ādas bojājumu novēršanai – trejdaivu sunīša, tīruma kosas lakstkumelītes ziedu uzlējuma kompreses.
Strutaina ādas iekaisuma jeb piodermatīta ārstēšanā bez pretmikrobu līdzekļiem un antibiotikām izmantojami kliņģerītes ziedu izvilkuma mitrie apliekamie.
Psoriāzes jeb zvīņēdes fitoterapijā lieto jau minētās drogas, peldes papildinot ar baldriāna sakņu, priežu pumpuru novārījumu un skuju ekstraktu.
Patogēno sēnīšu izraisītu ādas slimību gadījumā kā terapijas palīglīdzekļi noder apmazgājumi ar pelašķa, asinszāles lakstu, paegļa čiekurogu, ceļtekas lapu uzlējumu.
Brūču, apdegumu un nedzīstošu čūlu kopšanā galvenais mērķis ir mazināt sāpes, novērst infekciju, sekmēt audu reģenerāciju. Parasti izmanto augu valsts līdzekļus, kam raksturīga pretiekaisuma un/vai pretmikrobu darbība.
Varikozi paplašinātu apakšstilbu vēnu un ar tām saistīto asinsrites traucējumu ārstēšanai noderīgi zirgkastaņas sēklu(sadzīviski sakot – kastaņu) preparāti, kam raksturīgs pretiekaisuma un pretsāpju efekts, kā arī asinsreci, kapilāru caurlaidību un tūsku mazinoša darbība. „Līdzīgas īpašības piemīt amoliņa lakstu un kliņģerītes ziedu preparātiem,” piebilst Rīgas farmaceitiskās fabrikas Dr. Pakalna produktu līnijas tēvs Dailonis Pakalns.
Trofisko čūlu pamatterapiju vienmēr vēlams papildināt ar augu preparātu lietošanu.
Podagras gadījumā, kad recidivējošs locītavu iekaisums saistīts ar stiprām sāpēm, ārīgi lietojams priežu pumpuru un jauno dzinumu izvilkums. Uz sāpošām locītavām var likt tvaicētu linsēklu kompreses.
Vidēja stipruma sāpju remdēšanai papildus iekšķīgi lietojamiem pretsāpju līdzekļiem ierīvēšanai var izmantot krēmu vai ziedi, kuras sastāvā ir kampars, terpentīneļļa, mentola, eikalipta, tējaskoka, krustnagliņu eļļa, kā arī aerosolu, kas satur ēterisko eļļu un drogu izvilkumu spirtā.
Biežāk lietotie fitopreparāti
Arnikas tinktūra
Iekļauta pretsāpju, pretiekaisuma un sporta ziedēs, krēmos, gelos; kā arī šķīdumos, ko izmanto kompresēm un skalojumiem uz gļotādas. Šiem fitopreparātiem piemīt pretiekaisuma, pretsāpju, brūces dziedējoša darbība.
Arnikas ziede ir lokāli kairinošs līdzeklis, tā lietojama, lai mazinātu muskuļu un locītavu sāpes un iekaisumu, vidēji smagu apsaldējumu un apdegumu dziedēšanai, iekaisumu pēc insektu kodumiem, hemorāģijas un hematomu gadījumā; krēms noderīgs mikrocirkulāciju uzlabošanai.
Ņem vērā – arnikas tinktūru saturoši preparāti lietojami tikai ārīgi, uz nebojātas ādas, ievainojumu un nelaimes gadījumu seku novēršanai: ja ir slēgts orgānu audu bojājums, izmežģījums, sastiepums, kontūzija (zilumi), lai veicinātu lūzuma izraisītu pietūkuma uzsūkšanos, lai iesildītos pirms sporta aktivitātēm.
Kliņģerītes tinktūra
Noderīga kā antiseptisks līdzeklis skalojumos, arī ziedēs un krēmos virspusēju brūču, ādas, mutes dobuma un kakla gļotādas iekaisuma novēršanai.
Asinszāles preparāti
Izmanto kā savelkošu un pretiekaisuma līdzekli smaganu iekaisuma (gingivīta) un mutes gļotādas iekaisuma (stomatīta) gadījumā.
Terpentīna eļļa
To iegūst no priedes pumpuriem un sveķiem; terpentīna eļļu saturoša ziede ir kairinošs un pretiekaisuma līdzeklis artrīta, muskuļu iekaisuma (miozīta), neiralģijas gadījumā.
Līdzekļi, kam piemīt perifērisko nervu sistēmu ietekmējoša kairinoša darbība, iedarbojas uz jušanas receptoriem ādā un gļotādā, izraisot reflektoriskas reakcijas; tā ir atvelkoša darbība, kas nomāc sāpju sajūtu, uzlabo vielmaiņu iekaisušos orgānos un audos. Pazīstamākie ir sinepju un piparu plāksteri, dažādu augu ēteriskā eļļa un tās komponenti (mentols, kampars), ko iestrādā dažādās zāļu formās.
Populāri ārstniecības augi ārīgai lietošanai
Kumelītes ziedi
Pagatavojumi no tiem ir universāls līdzeklis skalojumiem, kompresēm, peldēm, ziedēs, krēmos.
Liepziedi
Uzlējums noderīgs mutes dobuma un kakla skalošanai smaganu iekaisuma (gingivīta) un mutes gļotādas iekaisuma (stomatīta) un citu iekaisumu gadījumā.
Ozola miza
Tās dezinficējošās īpašības kavē iekaisuma rašanos, aptur asiņošanu. Pagatavojumi no ozola mizas noderīgi gļotādas iekaisuma akūtā fāzē, nedzīstošu čūlu kopšanai, skalojumiem kakla, mutes gļotādas un smaganu iekaisuma gadījumā. Tos pievieno peldēm ādas iekaisuma novēršanai.
Trejdaivu sunīša laksti
Izmantojami peldēm ekzēmas, furunkulozes, ādas iekaisuma gadījumā – īpaši bērniem. Rasaskrēsliņa laksti, salvijas lapas
Uzlējums no šīm drogām lietojams čūlu un ekzēmas skarto audu apmazgāšanai; iekaisušas mutes un rīkles gļotādas skalošanai.