Finierēti koka gabaliņi siena dekoram 0
Savdabīgu sienas dekoru var izveidot no nelieliem finierētiem koka gabaliņiem. Visas puzles detaļas ir pilnīgi vienādas. Kokšķiedru salikuma un grafiskās konstrukcijas dēļ zīmējums uz sienas rada iluzorus telpiskus kubus.
Darbu sākot, vispirms uzkonstruē pamata šablonu. Zīmējuma bāze ir vienādmalu rombs, kura platais leņķis veido 120 grādu atvērumu. Pretējās malas ir paralēlas. No romba sāna izņem vienu ceturto daļu kopējā laukuma un izveido dekora bāzes detaļu kāša formā. Tās izmēri svārstās no 15 līdz 35 cm. Ja laukums ir prāvāks, aplūkojams arī no lielāka attāluma, pamatdetaļai jābūt lielākai. Lai uzturētu dekora telpiskumu, vēlams, lai detaļu finierējums atšķirtos. Vislabāk, ja tas būtu trīs toņos – virspusei gaišāks, sāniem tumšāks un priekšpusei vidējs. Tas nozīmē, ka vajadzīgi trīs dažādu koku sugu nažfinieri, piemēram, gaišais bērza, tumšais sarkankoka un vidējais oša. Telpiskuma efektu dod tikai tā koksne, kurai ir šķiedru spīdums, tāpēc, piemēram, riekstkoks šim nolūkam nav interesants, jo tam tāda nav.
Mājas apstākļos parasti finierē ar skrūvspīlēm, piespiežot nažfinieri pie mēbeļu kartona vai saplākšņa sagataves. Līmēt var kaut vai ar balto PVA. Sagatavi noslīpē, pēc šablona rūpīgi izzāģē detaļas. Sānu malas pielīdzina ar vīli. Augšējās maliņas var būt viegli slīpas, tas pastiprina telpiskuma efektu. Detaļas var piesūcināt, beicēt vai lakot, var kombinēt dažādas tehnikas. Pie sienas stiprina ar flīžu līmi, nelielās spraudziņas savienojumu vietās arī noder telpiskumam. Priekšējo plakni veido ar vertikālu šķiedru, virsējo — ar šķiedru paralēli grīdai un sānos to liek šķērsām detaļas garenvirzienā.
Protams, to visu var pasūtīt profesionāļiem galdniecībā, tomēr šis ir tādas sarežģītības oriģināldarbs, ko vaļasprieka dēļ vērts paveikt pašam, ja vien kokapstrāde iet pie sirds.