Finanšu ministrija: Deflācija sevi izsmēlusi, inflācija nesteidzas 1
Autors: Finanšu ministrija
Mēneša laikā patēriņa cenas ir kāpušas par 0,3%, un pārsvarā cenu kāpumu noteica oktobrim raksturīgā sezonalitāte dārzeņu un kartupeļu, kā arī apģērbu un apavu cenās. Samērā spēcīgu spiedienu uz inflāciju pazeminošā virzienā radīja degvielas cenas, kas pēdējā laikā uzrāda ļoti izteiktu svārstīgumu. Citiem vārdiem – dažas paredzamas cenu svārstības iekšējā tirgū un praktiski neprognozējama ārējās vides ietekme naftas cenu veidā turpina noteikt inflācijas dinamiku Latvijā.
Pēc samērā neilgas deflācijas šā gada oktobrī gada inflācija atkal ir nonākusi līdz nullei un, ņemot vērā šī brīža inflāciju nosakošos faktorus, visticamāk, ka arī paliks tuvu nulles līmenim līdz gada beigām. Šobrīd pamatā inflāciju mazina ar pasaules naftas cenu indeksiem tiešā veidā saistītās preču un pakalpojumu cenas. Salīdzinot ar iepriekšējā gada atbilstošo mēnesi, degvielas cenas ir par 7,1% zemākas, bet siltumenerģijas un gāzes tarifi šajā pašā laikā ir mazinājušies par attiecīgi 7,4% un 5,1%. Degvielas cenu lejupvērstā ietekme uz gada inflāciju jau nākamajos mēnešos sāks sarukt, līdzīgi, nākamā gada sākumā, tas notiks arī ar siltumenerģijas un gāzes tarifiem. Turpmāk ir gaidāms pakāpenisks inflācijas kāpums, tiecoties uz Latvijas ekonomikai daudz raksturīgāku līmeni ap 2%, kuru visdrīzāk sasniegsim nākamā gada otrajā pusē. Finanšu ministrijas prognoze 2014. gada vidējai inflācijai ir 2,3%.
Jāatzīmē, ka tik zema inflācija Latvijā ir visai netipiska parādība. Latvija diezgan padevīgi „peld” ārējās vides viļņos un diezgan plašu spektru no izcenojumiem nākas pieņemt, kādi tie ir, un visizteiktāk tas ir manāms energoresursu tirgū, kur Latvijai kā importētājvalstij ir jāpakļaujas daudz plašāka mēroga tirgus untumiem. Runājot par inflāciju ārējā vidē, nesen gan Eiropas Komisija, gan arī Eiropas Centrāla Banka ir pārskatījusi inflācijas prognozes, kas praktiski visās Eiropas Savienības valstīs tika pazeminātas. Līdz ar to ne ārējā vide, ne arī iekšējie procesi neliecina, ka inflācija tuvākajā laikā varētu negaidīti kāpt. Ir zināmi vairāki vienreizēja rakstura pasākumi, kuriem nākamgad būs manāma ietekme uz inflāciju, piemēram, elektroenerģijas tarifu pārskatīšana, vai akcīzes nodokļa kāpums tabakai. Taču par sistemātisku cenu kāpumu pilnīgi noteikti nav pamata uztraukties.