Bitkoini un citi 5
Izraēlas izlūkdienesti informējuši, ka “IV” jaunu kaujinieku un finanšu līdzekļu piesaistīšanai izmanto pagrīdes jeb alternatīvos datortīklus un tā dēvētās kriptovalūtas jeb bitcoin norēķinu sistēmu, ko pagaidām nav iespējams būtiski kontrolēt.
Virtuālā valūta bitcoin izveidota 2009. gada sākumā,un tas ir gluži jauns elektroniskās naudas veids. Galvenā šīs naudas priekšrocība: tās īpašnieks nepieciešamības gadījumā var palikt pilnībā anonīms, jo bitkoinu emisiju īsteno, izmantojot speciālu un ļoti sarežģītu algoritmu, ko nekontrolē (vismaz vēl gluži nesen joprojām nekontrolēja – lai gan nevajadzētu domāt, kā tā būs mūžīgi) neviena valsts vai banku uzraudzības iestāde.
Konstatēts, ka “IV” speciālisti tīmeklī aicinājuši veikt ziedojumus, izmantojot visdažādākos līdzekļu pārskaitīšanas veidus, taču piebilstot, ka visērtāk to esot izdarīt tieši bitkoinos. Izraēliešu analītiķi uzsvēruši, ka šī tīmekļa vietne uzrādot vērienīgu un īpaši bīstami tendenci: terorisms var plaukt slēgtajos virtuālajos tīklos, un “aizdomīgo” rēķinu vai vietņu slēgšana parastajos tīklos un sociālajās vietnēs īpašu kaitējumu nespēj nodarīt.
Pagājušajā gadā, kad Pakistānā arestēja iespējamo vietējās “IV” šūniņas līderi Jusufu al Salafī, viņš atzinās, ka regulāri saņēmis līdzekļus, kas nākuši caur ASV. Vietējā imama atbalstīts, viņš par šo naudu vervējis kaujiniekus karošanai Sīrijā, par katru turp nosūtīto jaunkareivi pats saņemot 600 ASV dolāru prēmiju. Lai arī bijušais ASV finanšu ministra vietnieks Džimmijs Guruls, kurš tagad kvalificējies kā eksperts cīņā ar terorisma finansēšanu, atzīst, ka būtiskākā “IV” atšķirība no “Alkaida” un vispār visiem agrāk zināmajiem ekstrēmistiskajiem grupējumiem ir tāda, ka “IV” pilnībā spēj finansēt pati sevi arī bez finanšu pieplūdes no ārpuses.