Finansējuma apjomi 5
“IV” uzskata par pasaulē visbagātāko organizāciju no tām, kuras Rietumos dēvē par teroristiskām. Tās aizsardzības budžetu var pilnā mērā salīdzināt ar vidējas Eiropas valsts tēriņiem drošībai un aizsardzībai, katrā ziņā tas pārsniedz, piemēram, Latvijas militāro budžetu. Nav jābūt īpašās aģentu vai pretizlūkošanas skolās specifisku izglītību guvušam speciālistam, lai rastos dabisks jautājums: kā gan tāds faktiski nelegāls veidojums vispār var eksistēt, karot, izdot savus “likumus” un tamlīdzīgi, sak, kas par to visu maksā?
Vācu izdevums “Frankfurter Allgemeine Zeitung” min skaitli: vismaz 1,9 miljardi eiro – tieši tik liels esot “IV” rīcības kapitāls. Tiesa, pilnībā pārliecinošu apstiprinājumu šiem skaitļiem nav. Taču pagājušā gada nogalē vācu izdevums “Focus” aprakstījis galvenos iespējamos un laikam jau arī gluži reālos “IV” finansējuma avotus.
Noteiktu, bet absolūti ne lielāko “IV” finansējuma daļu veido starptautiski ziedojumi. Vācijas ekonomiskās sadarbības un attīstības ministrs Gerds Millers oficiāli paudis, ka “IV” dāsni sponsorējot Katara. Savukārt Krievijas prezidents Vladimirs Putins nācis klajā ar paziņojumu, ka krievu specdienestiem esot pārliecinoša informācija: kopumā “IV” finansējot vismaz 40 valstis, kuru vidū esot arī G20 grupējuma dalībnieces. “Focus” uzsver, ka tie, kuri finansē “IV” no ārpuses, nav teroristiski veidojumi. Tāpēc pat tad, ja tos izdodas atklāt, tiem neko nevar padarīt, nav iespējamas ne sankcijas, ne pat puslīdz vērā ņemama finanšu plūsmas kontrole. Tomēr galvenais, ko uzsver visi pētnieki un analītiķi: “IV” atšķirībā no citiem līdzīgiem grupējumiem ir pilnībā pašpietiekams veidojums, kas vajadzības gadījumā var arī iztikt bez finanšu pieplūduma no ārpuses. Un tas biedē visvairāk.
Bijušais “JP Morgan” baņķieris Toms Kītings, kurš tagad specializējies terorisma finansēšanas jautājumos, akcentē, ka novērojama praktiski nekontrolējama finansējuma plūsma no ārējiem uz iekšējiem “IV” avotiem, un šā veidojuma finansējuma modelis ir ieguvis iepriekš vēl nekad neiepazītu formu.