Viņiem te nekas nepienākas – viņu valsts ir tur, kur ir Putins! Politologs par Latvijā dzīvojošajiem Krievijas pilsoņiem 202
“Viņiem te nekas nepienākas! Viņu valsts ir tur, kur ir Putins,” tā par Latvijā dzīvojošo Krievijas pilsoņu žēlabām par prasību kārtot valsts valodas eksāmenu, lai saņemtu jaunu uzturēšanās atļauju, TV24 raidījumā “Kur tas suns aprakts” izteicās politologs Filips Rajevskis.
Viņš uzsver, ka šie cilvēki, kas, visticamāk, bija nepilsoņi, paši apzināti pieņēmuši lēmumu, ka viņi negrib Latvijas pilsonību, viņi negrib naturalizēties, viņi negrib mācīties to “suņu” valodu utt.
“Šajā situācijā viņi absolūti negrib pieņemt, ka viņi ir īstenībā citas valsts pilsoņi,” uzskata Rajevskis.
Viņš atgādina, ka līdz šim Latvijā dzīvojošajiem Krievijas pilsoņiem faktiski bijušas tādas pašas tiesības kā nepilsoņiem. Izmaiņas Imigrācijas likumā, viņaprāt, ir solis, lai šo lietu sakārtotu, padarot viņus šeit par “normāliem ārzemniekiem”.
“Neviens jau nesaka, ka viņus uzreiz tagad autobusos krāmēs uz Zilupi,” viņš uzsver, piebilstot, ka Krievijas pilsoņiem būs tikai ik pa laikam jāaiziet uz Naturalizācijas pārvaldi, lai pagarinātu uzturēšanās atļauju.
Protams, brīdī, kad tiek pieņemts lēmums par uzturēšanās atļaujas piešķiršanu, tiek vērtēts, cik lojāls tu esi šai valstij, un var atklāties, ka patiesībā tu vai tavi bērni atbalsta Putinu, tad Krievijas pilsoņiem var nākt sapratne, ka jāpako mantas, jo tu esi nedraudzīgs pret valsti, kurā atrodies.
Rajevskis norāda, ka to valsts valodas līmeni, ko prasa zināt Krievijas pilsoņiem, var iemācīties, pat valodu nemācoties. Galvenais esot šī statusa maiņa.
“Viņi izbeigs šeit justies, ka viņiem te kaut kas pienākas. Viņiem te nekas nepienākas – viņiem kaut kas pienākas 300 kilometru pāri robežai, jo viņi ir tās valsts pilsoņi.[…] Šeit nav viņu valsts. Viņiem jābūt pateicīgiem, ka viņiem ir tiesības uzturēties šajā valstī,” politologs sacīja.
Jau vēstīts, ka 2023.gada 1.septembrī visas Krievijas Federācijas pilsoņiem izsniegtās pastāvīgās uzturēšanās atļaujas, kas izsniegtas saskaņā ar Imigrācijas likuma 24.panta pirmās daļas 8.punktu, kļūs nederīgas.
Personai, kura vēlas turpināt uzturēties Latvijas Republikā, nezaudējot pastāvīgā iedzīvotāja statusu, līdz 2023.gada 1.septembrim jāsaņem jauna pastāvīgās uzturēšanās atļauja jeb Eiropas Savienības pastāvīgā iedzīvotāja statuss.
Lai pieprasītu Eiropas Savienības pastāvīgā iedzīvotāja statusu, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē jāiesniedz dokuments, kas apliecina nokārtotu valsts valodas pārbaudi, un, ka viņam ir nepieciešamie finanšu līdzekļi, lai uzturētos Latvijas Republikā.