Fetas siera līdzinieks, mājās gatavots. Recepte fotogrāfijās soli pa solim 5
Fetas siers ir viens no vecākajiem sieriem pasaulē, ko gatavoja jau Bizantijas impērijā. Izmanto aitas vai vismaz kazas pienu, bet līdzīgu sieru var pagatavot arī mājās no govs piena. Vēlams īsts lauku piens, jo no veikalā nopērkamā pasterizētā piena var neizdoties tik labs un, uzglabājot sāls šķīdumā, var apglumēt un izšķīst.
Recepte
• 4 l svaiga piena
• ⅛ tējkarotes siera ierauga pulvera
• ⅓ tējkarotes renīna
• Ūdens termometrs, marle, 5 l nerūsējoša tērauda katls
1. Pienu silda uz lēnas uguns līdz +34 °C – tā būs ideāla temperatūra. Pirms darbošanās jāpadomā, kā nodrošināt siltu vidi siera kultūras augšanai, piemēram, malkas plītij silta būs virsmas mala, bet katlu var likt arī uz radiatoriem.
2. Pievieno ⅛ tējkarotes siera ierauga un uzmanīgi samaisa pienu, uzliek katlam vāku un siltā vietā stundu raudzē. Svarīgi, lai šajā laikā neviens katlu nekustinātu un netraucētu augt siera kultūrai. Tāpat jāraugās, lai nepazeminātos temperatūra. Aukstā telpā katlam noteikti jāuzklāj sega, jo zemākā temperatūrā siera kultūra nespēs pietiekami savairoties.
3. ⅓ tējkaroti renīna atšķaida ar trim ēdamkarotēm auksta ūdens.
4. Renīnu lēnām iejauc piena masā, taču nevis maisot uz riņķi, kā esam pieraduši, bet gan cilājot ar karoti uz augšu un uz leju.
5. Jau aptuveni pēc 10 minūtēm piens sabiezēs, bet jāpagaida vismaz 40 minūtes, lai tas kārtīgi savelkas. To pārbauda, masu paņemot pirkstos. Ja sūkalas ir pienīgas un masa nav stingros kunkuļos, tas nozīmē, ka nākamajā reizē jāpievieno vairāk renīna. Savukārt, ja sūkalas ir īpaši caurspīdīgas un masa cieta, renīna pievienots par daudz. Tikai pirmā reize ir liels eksperiments, bet nākamajās jau būs paredzams rezultāts.
6. Kad izveidojies saturīgas konsistences receklis, to ar garu nazi, kas sniedzas līdz katla apakšai, abos virzienos sagriež 6 mm platās strēmelēs jeb 6 x 6 mm lielos kubiciņos. Pēc tam katlu mazliet sagāž slīpi, lai arī siera masa ir 45 grādu leņķī (ja pirmajā reizē neizdodas, siera kvalitāti un garšu tas neietekmē).
7. Sagrieztajam receklim ļauj 10 minūtes atsuloties, vislabāk siltā vietā, lai temperatūra strauji nekrītas. Šajā laikā jāatdalās sūkalām.
8. Siera struktūra – stingrums un cietība – atkarīga no maisīšanas. Recekli uzmanīgi un lēni maisa 25–30 minūtes. Ja masa kļūst irdena, ļauj tai 10 minūtes pastāvēt katlā. Masai jābūt lielgraudainai, līdzīgai kā veikalos nopērkamajam mājas sieram ar saldo krējumu.
9. Masu izkāš. Ideāli, ja ir speciālas siera formiņas ar maziem caurumiņiem, bet sākumā, kamēr nezināt, vai siera gatavošana būs ikdienas nodarbe, var izmantot vairākās kārtās salocītu marli.
10. Sieru četras stundas notecina. Ja vēlas blīvu struktūru, var atstāt pat uz nakti. Slogu izmantot nevajag. Siera kultūra siltumā turpina patērēt cukurus, no kā rodas skābe, tāpēc produkts būs viegli skābens.
11. Gatavo sieru sagriež 2 cm biezās šķēlēs un pēc tam 2 cm lielos kubiciņos (lielums var atšķirties atkarībā no siera izmantošanas).
12. Kubiciņus apkaisa ar sāli, uzmanīgi samaisa, liek bļodā ar vāku un ledusskapī četras dienas nogatavina.
13. Otrs variants – siera kubiciņus liek sāls šķīdumā (litram ūdens pievieno 45 g smalkā galda sāls bez joda) burkā un gatavina ledusskapī vismaz nedēļu (siers labi glabājas vairākus mēnešus). Garšas dažādībai Fetas sieram var uzliet olīveļļu, kam pievienoti dažādi garšaugi.