Festivāla "BILDES" rīkotāji aicina apgleznot pastkastītes.

Festivāla “BILDES” rīkotāji aicina apgleznot pastkastītes. Kā piedalīties? 0

Gaidot mūzikas un mākslas festivāla „BILDES” 35 gadu jubileju, pavasarī „Bilžu Birojs” izsludināja akciju „ApGLEZNO un noBILDĒ arī Tu savu pastkastīti!”. Iespējams, ka koronavīrusa pandēmijas dēļ svinēšana tiks atlikta uz nākamo gadu, taču bēdāties nevajag, jo festivāla direktore Tija Auziņa izdomājusi, kā vienam otru uzmundrināt, radīt prieku sev un apkārtējiem. Mākslinieciskojot savu pastkastīti ikviens Latvijas iedzīvotājs var kļūt par festivāla „BILDES” neklātienes dalībnieku.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

„Lai gan informācijas nesēja lomu arvien vairāk pārņem internets, tomēr gandrīz katrai mājai Latvijā ir arī sava pastkastīte, kura nereti pastnieku sagaida nedaudz noskumusi – zaudējusi krāsu, ierūsējusi. Tādēļ radās doma aicināt un pamudināt cilvēkus sarosīties un padarīt savas pastkastītes pamanāmākas un košākas, lai arī vide ap viņu dzīvesvietu kļūtu krāsaināka,” atklāj Tija Auziņa.

Pērn ideju par pastkastīšu māksliniecisku noformēšanu īstenoja festivāla „BILDES” dalībnieki – mūziķi, mākslinieki, fotogrāfi, žurnālisti, citas radošās personības un viņu bērni, pie viena domājot arī par vēstuļu sūtīšanas un saņemšanas burvību, kas sociālo tīklu uzplaukuma laikā pamazām zudusi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nu ikvienam pastkastītes īpašniekam kārta ķerties pie otas un krāsām, lai akcijas ietvaros izdaiļotu savas pastkastītes, padarot tās par mājas vizītkarti un oriģinālu vides objektu.

Līdz šim „Bilžu birojs” saņēmis vairākus simtus fotogrāfiju ar apgleznotajām pastkastītēm no vairāk nekā piecdesmit novadiem, un katrai bildei ir savs stāsts.

Jelgavas valsts Spīdolas ģimnāzijas mākslas skolotāja Dace Lejēja rosinājusi darbam savus 7. – 11. klašu audzēkņus, un tapušas 377 pastkastītes. „Gāja mums visādi, jo darbošanās notika karantīnas laikā. Divas trešdaļas no visām bija sapņu paskastītes – aplīmētas kurpju kastes, kur glabāt saņemtās vēstules, apsveikumus.

Bija vecāki, kas domāja, ka bērni sabojās mājas pastkastītes, tādēļ neļāva tām ķerties klāt. Dažiem izdevās projektu pa kluso saskaņot ar vectēviem un vecmāmiņām.

Galu galā tapa ļoti neparasti darbi. Viens puisis paskastīti bija pat izgrebis no koka, vēl pāris finiera maketi, bet pārsvarā metāla dizains, aplīmējot pastkasti ar īpašu plēvi vai apgleznojot ar eļļas krāsām,” atceras Dace. Par pastkastīšu ideju un tapšanu ir radušies arī daudzi ļoti interesanti un emocionāli stāsti.

Visgarāko ceļu mērojusi mākslinieciskotas pastkastītes fotogrāfija no Baškortostānas republikas Krievijā.

Ilona Saverasa tur nostrādājusi vienpadsmit gadus par latviešu valodas un kultūras skolotāju un bija nolēmusi atgriezties Latvijā, taču vīruss licis mainīt plānus, un negaidot uzradies brīvais laiks mudinājis atsvaidzināt mazliet noplukušās lietas.

„Pastkaste bija pirmā, kura dabūja jaunu noformējumu, izpelnoties vietējo iedzīvotāju uzmanību, jo lielākoties cilvēki te pastkastes nopērk veikalā un vēlāk tām vairs nepiegriež vērību. Ja pirms vairāk nekā simt gadiem uz Baškīriju atbraukušie latvieši atšķīrās ar ziedošajām puķēm pagalmos, tad tagad varam lepoties ar krāsainām un oriģinālām pastkastēm.”

Reklāma
Reklāma

„Būtu jauki apgleznot pastkastes arī tematiski, piemēram, Ābeļu ielā noformējumam izvēloties ābeļziedu motīvu vai ko citu raksturīgu.

Dažādu vecumu kaimiņi, kuri iepriekš varbūt pat nav bijuši pazīstami, varētu kopā izveidot pastkastīšu galeriju un sarīkot savas ielas mazos svētkus.

Šajā ziņā iniciatīva gan iedzīvotāju, gan vietējo pašvaldību rokās. No „Bilžu” puses, aktivizējot akciju, jau esam uzdāvinājuši Kandavas Tūrisma informācijas centram un novada muzejam apgleznotas pastkastītes ar pilsētas simbolu – ozolzīlēm. Vēl septiņas tematiskas pastkastītes aizceļojušas uz īpašām vietām Kandavas un Tukuma novados,” teic festivāla „BILDES” direktore.

Akcijas „ApGLEZNO un noBILDĒ arī Tu savu pastkastīti!” noslēgums paredzēts 10. septembrī, tāpēc Tija Auziņa mudina sameklēt krāsu kasti un ņemt otu rokās arī tos, kuri tikko uzzinājuši par iespēju piedalīties pastkastīšu apgleznošanas akcijā.

Pastkastītes pārveidošanai var izmantot jebkādus materiālus, strādājot brīvā tehnikā – gleznojot, kaļot, šujot, pinot, veidojot kokgrebumus un kolāžas, ploterējot, izmantojot datorsalikumu vai pavisam citā īpašā autortehnikā.

Vienīgi jāatceras, ka ikdienā pastkastīte būs pakļauta mainīgajiem laika apstākļiem, tādēļ ieteicams izvēlēties āra darbiem piemērotus materiālus un noturīgas krāsas.

Lai piedalītos akcijā darba autoram vai tā pārstāvim ar pastkastes īpašnieka piekrišanu tā nofotografē labā kvalitātē (divas fotogrāfijas – viena tuvplānā, otra – reālajā vidē) un līdz 2020. gada 10. septembrim jānosūta uz e-pastu [email protected], vēstulē norādot darba autora (ja bijuši palīgi, arī viņu) vārdu, uzvārdu, vecumu, pilnu pastkastītes atrašanās vietas adresi, darba nosaukumu un īsu stāstu par pastkastītes mākslinieciskās apdares ideju. Vēlams pievienot arī fotogrāfijas, kas uzņemtas pirms pastkastītes pārvēršanas mākslas darbā.

Mākslas darbu autori aicināti publicēt savas apgleznotās pastkastītes un to tapšanas gaitu sociālajos tīklos Facebook, Instagram, Draugiem.lv, izmantojot tēmturus #Pastkastites un #paliecmājās un pievienojot/ietagojot@FestivalsBildes, lai „Bilžu Birojs” varētu sekot līdzi un dalīties ar šiem ierakstiem savos sociālajos tīklos.

Interesantāko darbu autori saņems „Bilžu biroja” un VAS „Latvijas Pasts” pateicības rakstus un pārsteiguma balvas. Nolikums un pārējā informācija par akciju mājaslapā www.bildes.lv.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.