Mazgāties vajag mēreni 0
Zooloģijas speciālists brīdina, ka cilvēku augstie higiēnas standarti un pārāk biežā mazgāšanās izjauc dabisko balansu un ķermenis svīst vēl vairāk. – Kopā ar sviedriem, kas ir vienkāršākas vielas, līdzīgas urīnam, izdalās arī feromoni. Taču organisms tos ražo ierobežotā daudzumā, tāpēc to koncentrācija sviedros ir mazāka. Varbūt arī tas vainojams, ja trūkst piekrišanas pie pretējā dzimuma? – joko speciālists.
Dziedzeru darbību nomāc arī dezodoranti, un, jo spēcīgāks līdzeklis, jo vairāk. Turklāt vietā tie atstāj pievienoto ķīmisko aromātu, kas pilnībā nomāc dabiskos. Taču nedrīkst krist arī otrā galējībā – vairākas siltas dienas krāta sviedru smaka nomāks visus feromonus, un abu dzimumu līgotāji metīs lielu līkumu šādam īpatnim.
Dodoties uz ballīti, vajadzētu rast kompromisu starp dabisko un mākslīgo smaržu pasauli. Labāk, lai Jāņu naktī mati smaržo pēc puķēm un ugunskura dūmiem.
UZZIŅA
• Feromonus liek lietā arī kukaiņu un dzīvnieku pievilināšanai. Mākslīgi ražotus feromonus izmanto kukaiņu lamatās. Tajās salidojušie kaitēkļi netiek vairs prom, un atlikušajiem ir mazāka iespēja apaugļoties, veidot jauno paaudzi. Pēc feromonu lamatām var arī noteikt, kurš kaitēklis un kādā daudzumā dārzā vai mežā parādījies un vai jāveic radikāli indēšanas darbi.
• Feromonus dzīvnieku pievilināšanai izmanto mednieki. Taču tas jādara apdomīgi. Ir hipotēze, ka tieši ar šiem hormoniem uz Eiropu no Ziemeļamerikas ir atvesta bīstamā t.s. briežu novājēšanas slimība.
• Ar feromoniem informāciju izplata zivis. Tās ir jutīgas pret smaržām, turklāt aromāti ūdenī izplatās ļoti labi.
• Feromonu atstātās zīmes nav īpaši aktuālas putniem, jo tie atraduši citas izrādīšanās un satikšanās metodes.