Fēlikss Baumgartners – dzimis, lai lidotu 0
“Dzimis, lai lidotu” – šāds ir 43 gadus vecā austriešu izpletņlēcēja Fēliksa Baumgartnera dzīves moto, kas uztetovēts arī uz viņa rokas.
Jau iepriekš pasaules sabiedrības iepazīts ar saviem avantūristiskajiem lēcieniem no dažādām augstceltnēm, īpašu uzmanību dēkainis izpelnījies tieši tagad, kad nolēcis no 39 kilometru augstuma. “Man vienmēr bijusi vēlme atrasties gaisā. Bērnībā kāpu kokos, es gribēju pasauli redzēt no augšas,” austriešu laikrakstam “Kurier” stāsta Baumgartners.
Lai piepildītu šo savu bērnības sapni – apskatīt pasauli no augšas –, austriešu dēkainim bija jānoiet garš ceļš. Dzimis 1969. gada 20. aprīlī gleznainajā Zalcburgā, jau 16 gadu vecumā viņš sāka nodarboties ar izpletņlēkšanu. Vēl viņu aizrāva bokss un alpīnisms. Sākotnēji Baumgartneram lēkšana ar izpletni bija tikai vaļasprieks, sev uzturu viņš gādāja, vietējā autoservisā labojot automašīnas un motociklus, raksta avīze “The Daily Telegraph”. Vēlāk izpletņlēkšanas mākslu Baumgartners sāka slīpēt Austrijas armijā. Tas viņam tik ļoti iepatikās, ka reiz sarunā ar austriešu plašsaziņas līdzekļiem avantūrists atzina: “Gaisā es jūtos kā mājās.” Deviņdesmitajos gados austrietis sāka nodarboties ar lēkšanu no dažādām celtnēm, tiltiem un kalniem. 1999. gadā, nolecot no Malaizijas galvaspilsētā Kualalumpurā esošajiem Petronas torņiem, Baumgartners uzstādīja rekordu augstākajam lēcienam ar izpletni no celtnes. Tam sekoja vairāki citi iespaidīgi lēcieni, viņam vairākkārt pārspējot paša uzstādītos rekordus.
Savam vērienīgākajam lēcienam – no stratosfēras augstākajiem slāņiem – Baumgartners gatavojās septiņus gadus. Šī projekta sponsors bija enerģijas dzērienu ražotājs “Red Bull” no Austrijas, kas avantūristiskā lēciena organizēšanā ieguldīja miljoniem dolāru. Lēciens Baumgartneram atnesa naudu un slavu, tāpat tā laikā tika veikta virkne medicīnisku eksperimentu. Taču, kā interneta blogā “Red Stratos” raksta Baumgartners, motivācija iesaistīties šādā piedzīvojumā viņam radusies no vēlmes būt atšķirīgam.
“Es mīlu izaicinājumu. Un grūti atrast lielāku izaicinājumu kā mēģinājumu kļūt par pirmo cilvēku, kurš brīvajā kritienā pārspēj skaņas ātrumu,” žurnālam “Forbes” stāstījis austriešu piedzīvojumu meklētājs. Turklāt, ņemot vērā to, ka stratosfēru Baumgartners sasniedza īpašā kapsulā, viņam bija jāpārvar teju visu dzīvi mokošā klaustrofobija.
Motivāciju nodoties bīstamajiem lēcieniem Baumgartners skaidro ar nerimstošu vēlmi sasniegt to, ko citi vēl nav iespējuši.
Uzziņa Baumgartnera slavenākie lēcieni 2012. gada 25. jūlijā, gatavojoties pagājušās svētdienas lēcienam, Baumgartners ar izpletni noleca no 31 kilometra augstuma. 2007. gada 12. decembrī austriešu izpletņlēcējs uzstādīja rekordu lēcienā no augstākās celtnes, nolecot no tobrīd pasaulē garākā torņa – Taivānā esošā 508 metrus augstā “Taipei 101”. 2004. gada 27. jūnijā Baumgartners nolēca no pasaulē garākā tilta – Milo viadukta – masta, kas ir 343 metrus augsts. 2003. gada 30. jūlijā viņš kļuva par pirmo cilvēku, kurš pārlidojis Lamanša šaurumu. 2002. gada 8. janvārī Baumgartners saviem atbalstītājiem sagādāja elpu aizraujošu skatu, nolecot no kalna Riodežaneiro. 1999. gada 1. decembrī Baumgartners nolēca no Riodežaneiro esošās 39 metrus augstās Jēzus Kristus statujas labās rokas. |