Fasāde kā konfekte. Kā remontēt apmetumu? 1

Fasādes krāsas dekorē un aizsargā sienas. Ar vienām klāj koka, ar citām minerāla (akmens, ķieģelis, apmetums) virsmas. Pie krāsas funkcijām pieder arī sienu sargāšana no saules ultravioletā starojuma un nokrišņiem, no pelējuma un sūnām. Dekoratīvā krāsa atsvaidzina nomelnējušās sienas, izlīdzina sīkos nelīdzenumus un dod ēkai pavisam citu izskatu.

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Labai krāsai jābūt kā membrānai, lai no iekštelpām caur sienām varētu izkļūt ūdens tvaiki, tāpēc tajā nedrīkst būt pārāk daudz saistvielas, jo tad tā kļūst kā plēve, kas neļauj sienai elpot, veicinot tās sabrukšanu (Vecrīgā daudzas ēkas padomju laikos sabendēja, krāsojot ar eļļas krāsām).

 

Virsmas sagatavošana

Visdarbietilpīgākais process fasādes krāsošanā ir virsmas sagatavošana, kura var aizņemt pat līdz 90 % laika, – plaisu aizdarīšana, bojāto detaļu atjaunošana un gruntēšana. Ja bojāts (brīvi atdalās no sienas) vairāk par 30 % apmetuma, to noņem visu un sienu apmet vienlaidus. Robus remontē ar to pašu javu vai stipri līdzīgu, kas ir jau izmantota. Īpaši svarīgi tas ir vēsturiskām ēkām, kurās plaši lietots kaļķu apmetums, kas ir irdens un labi laiž cauri mitrumu. Ja remonta laikā izmanto dažādas cietības javas, to savienojuma vietās ar laiku rodas plaisas, ko ļoti grūti novērst.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

– Apmetumu remontējot, labāk izmantot mīkstāku nekā cietāku bāzes sastāvu.

 

Vēsturisko ēku sienu atjaunošanai vietējais ražotājs “Sakret” kopā ar Tehniskās universitātes mācību spēkiem izstrādājis kaļķu apmetumu līniju. Ar šiem materiāliem pašlaik restaurē, piemēram, Daugavpils cietoksni. Veca kaļķa apmetuma remontam piemērotākais ir irdenais HM 12, kura sastāvā ir kaļķis, 4 % cementa, kā arī līdz 6 mm garas mikrošķiedras, kas apmetumu padara elastīgāku, – iesaka “Sakret” speciālists Gatis Petrovs.

Sagatavotu apmetuma fasādi nogruntē. Labākai saķerei arī ķieģeļus iepriekš nogruntē ar speciālo grunti vai atšķaidītu cementa špakteļmasu. Šādi apstrādāta virsma saglabā savu rakstu zem jebkuras minerālai sienai piemērotas fasādes krāsas. Tās klāj tikai stingri pēc ražotāja instrukcijas, netaupot arī grunti, savādāk krāsojums var iznākt pleķains.

– Minerālas fasādes virsmas var kvalitatīvi nokrāsot ar vietējā ražojuma akrilāta ūdens dispersijas krāsu Forakril vai silikona ūdens dispersijas krāsu Forsilan, vispirms nogruntējot ar Forakril base. Piemeklējot toni, jāņem vai nu gaišā (A) vai tumšā (C) bāzes krāsa un jāizmanto kāda no mūsu tonēšanas krāsām, – iesaka RILAK speciāliste Sintija Loce.

 

Krāsošana

Pirms krāsošanas vienmēr jāizpēta mājas apmetums. Vecākām ēkām bieži fasādi klāj kaļķu apmetums, kuram ideāli piemērota ir kaļķu krāsa. Sienām, kuras mūrētas no silikāta ķieģeļiem, vislabāk der fasādes silikāta krāsas, bet māla ķieģeļu sienām – cementa vai kaļķu-cementa krāsa.

– Fasādes krāsošanā izmanto speciālos ruļļus, kurus izgatavo no kvalitatīvām izejvielām. Tiem apvalks veidots it kā no mazām virvītēm, kuras ar krāsu nosedz visus sienas iedobumus, – iesaka SIA “Krāsu grupa” speciālists Andris Purvens. – Viens rullītis maksā ap Ls 2,60, kāts – Ls 1,03, divus metrus garš pagarinātājs – Ls 2,55, trīs metru – Ls 3,65.

Reklāma
Reklāma

Fasādes dekoratīvos elementus krāso tikai ar labām otām, jo speciālisti neiesaka izmantot lētās, kas, piemēram, met spalvas vai sarus. Jāatceras, ka, pārklājot nožuvušās krāsas robežas, salaiduma vietas paliek redzamas, tāpēc jācenšas visu fasādi pieveikt vienā laidienā. Ja tas nav iespējams, var izveidot krāsošanas kārtu robežas 2 – 3 m augstumā gar karnīzēm vai citiem elementiem. Ja fasāde ir lielāka, var noderēt augstspiediena krāsu smidzinātājs, kurš, iekļūstot visās spraugās, turklāt ļauj ekonomēt izejvielas. Tomēr smidzinātāja iegāde ir jūtams finanšu ieguldījums, kas sadārdzina kopējās izmaksas.

 

 

Svarīgi

• Pārkrāsojot fasādi, nepieciešams identificēt iepriekšējo krāsu. Minerālās bāzes kaļķa un silikāta krāsas var klāt vairākas reizes, nemazinot sienas kvalitāti, jo to ūdens tvaiku caurlaidības līmenis ir pietiekami liels. Toties ūdens emulsijas krāsas elpo mazāk, un tās nav ieteicams klāt vienu uz otras. Tās labāk piesardzīgi, nebojājot apmetumu, nomazgāt ar uzkarsētu ūdeni un speciālu augstspiediena ierīci.

• Ja visu sienu nevar nokrāsot vienā paņēmienā, to var klāt 2 – 3 metru augstumā, par robežām izmantojot karnīzes vai ar krāsotāju lenti veidojot taisnas līnijas, kuras fasādē pēcāk būs mazāk pamanāmas.

• Mīkstu sienas apmetumu nevar remontēt ar cietāku, labāk vienmēr izvēlēties nedaudz mīkstāku apmetumu.

 

Padomi

• Fasādes krāsas jaukšanā izmanto speciālas piedevas, kas garantē, ka UV staru ietekmē krāsas tonis nemainīsies.

• Labu virsmas krāsojumu iegūst temperatūras diapazonā no +10…+20 °C. Zemākā pieļaujamā robeža ir +5 grādi. Ja virsmas temperatūra pārsniedz +25…+26 °C, mūra virsmas krāsojums nav ideāls. Darbam lielākā temperatūru diapazonā izmanto speciālas krāsas.

• Karstā laikā krāsot fasādi ieteicams vai nu no rīta, vai vakarā, turklāt krāsai 5 – 10 % robežās var pievienot atšķaidītāju. Siltinātās fasādes karstā laikā jākrāso sevišķi uzmanīgi, jo to virsmas akumulē saules siltumu un var būt pārlieku karstas.

• Tikai kaļķu krāsa ir piemērota darbam uz mitrām sienām.

• Svaigs apmetums žūst apmēram 28 dienas (dekoratīvais ap 1mm dienā). Ja vēl nenožuvušu nokrāso, var izveidoties raksts, ko var likvidēt, tikai sienu pārkrāsojot.

• Krāsojot precīzi jāievēro paredzētā tehnoloģija, un arī uz grunts rēķina nedrīkst taupīt. Krāsotājiem amatieriem iesaka izmantot organiskās krāsas, jo izturīgās silikātu krāsas prasa īpaši precīzu virsmas sagatavošanu.

 

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.