Farmaceits nav tikai aptiekārs 0
“Man vienmēr patikusi aptiekas smarža. Atceros, kā bērnībā, atnākot ar vecākiem uz aptieku, ikreiz brīnījos par daudzajām atvilktnītēm farmaceitam aiz muguras.
Tagad man ir iespēja ar šiem brīnumlīdzekļiem darboties pašai,” stāsta Latvijas Universitātes Farmācijas studiju programmas trešā kursa studente Anete Aišpure, kura paralēli mācībām nu jau otro gadu strādā “Mēness aptiekā” Jelgavā.
Perspektīva nozare
Lai gan Anete vidusskolā interesējās par politiku, bija aktīva debašu kluba dalībniece un ar labiem panākumiem piedalījās reģionālajos turnīros, viņa nevēlējās būt viena no daudzajiem simtiem jauniešu, kas mācās standarta profesijas kā politoloģiju, ekonomiku, jurisprudenci, bet zināja, ka vēlas savu dzīvi saistīt ar eksaktajām zinātnēm.
Farmācijas studijas Aneti vilinājušas galvenokārt jau ar plašajām profesionālās pilnveides iespējām. “Joprojām pastāv stereotips, ka farmaceits ir vienīgi aptiekārs. Taču viņš var darboties arī laboratorijās, pētnieciskajos centros, zāļu ražotnēs. Farmācija ir ļoti perspektīva nozare, un Latvijā tā turpina strauji attīstīties. Turklāt nozares ražotā produkcija cilvēkiem būs nepieciešama vienmēr,” viņa teic.
Studijas nav no vieglākajām
Jau uzreiz Anete sapratusi, ka farmācijas studijas nebūs nekāda spēle. Pirmajā kursā jāapgūst farmakognozija – zinātne par ārstniecības augiem, specifiskā angļu valoda, farmācijas vēsture un likumdošana. Otrajā kursā – tradicionālā farmakoloģija, kur māca zāļu vielu darbības mehānismus, iespējas tās kombinēt, izmantojumu medicīnā. Jāapgūst vairāki desmiti zāļu vielu. Taču meitenei palīdzējušas vidusskolā iegūtās zināšanas, un visus studiju kursus izdevies nokārtot teicami.
Anete uzskata: “Ja studiju laikā nestrādātu, daudzas lietas piemirstos. Taču darbs aptiekā teorētiskās zināšanas ļāva nostiprināt praksē.” Topošā farmaceite darba gaitas sāka jau pirmajā kursā. “Tā kā dzīvoju Jelgavā, nolēmu vietējā aptiekā atstāt savas koordinātas. Ilūzijas gan neloloju, tāpēc liels bija mans pārsteigums, kad apmēram pēc mēneša saņēmu zvanu. Izrādījās, ka nepieciešams darbinieks uz pusslodzi.”
Sākumā bijis grūti apvienot darbu ar mācībām. “Pa dienu – studijas galvaspilsētā, vakarā – darbs un brīvajā laikā – mēģinājumi tautas deju ansamblī.” Tikt galā ar daudzajiem pienākumiem Anetei palīdzējis kolēģu atbalsts. Tiesa, pagājušajā semestrī meitene nolēmusi izmantot bezalgas atvaļinājumu, lai varētu intensīvāk pievērsties studijām.
Ar medikamentiem Anete gan vēl nestrādā. “Lai gatavotu un arī pārdotu zāles, nepieciešams farmaceita diploms. To iegūšu, pabeidzot maģistrantūras studijas. Pagaidām esmu atbildīga par preču izlikšanu plauktos, preču pieņemšanu, klientu apkalpošanu. Taču, kad vien iespējams, cenšos mācīties no savām pieredzējušajām kolēģēm, kuras ir sertificētas farmaceites.”
Farmaceits nav dakteris
Anete novērojusi, ka sabiedrībā pastāv kļūdains priekšstats par ārsta un farmaceita lomu. “Cilvēki bieži vien vai nu laika, vai naudas trūkuma dēļ neiet pie ārsta, poliklīnikas vietā priekšroku dodot farmaceita padomam. Taču farmaceits nevar ārstēt. Viņam nav iespēju noskaidrot, kas cilvēkam kaiš, un attiecīgi izrakstīt atbilstošo preparātu. Arī vēders var sāpēt vismaz piecos dažādos veidos.” Tāpēc farmaceita darbs ir ļoti atbildīgs. “Jāatceras, ka diabēta slimniekam nedrīkst pārdot preparātus, kuru sastāvā ir cukurs. Jāzina, kādas tējas drīkst lietot grūtniece, bet kādas – sieviete, kas baro bērnu ar krūti. Ja cilvēks vēlas iegādāties konkrētus medikamentus, piemēram, “Theraflu” un paracetamolu, vienmēr jāpabrīdina, ka tos nedrīkst lietot vienlaikus, pretējā gadījumā notiks organisma saindēšanās.”
Kā galveno ieguvumu savā profesijā meitene uzsver dinamiskumu. “Farmācijas nozare nemitīgi attīstās, rodas arvien jauni preparāti, kas arī farmaceitam liek papildināt savas zināšanas.” Savukārt kā būtiskāko trūkumu min nesakārtoto nozares likumdošanu. “Latvijā farmaceits tiek uztverts vienīgi kā zāļu pārdevējs, viņa rīcības brīvība ir ļoti ierobežota.” Meitene domā, ka nākotnē farmaceita darbības spektru vajadzētu paplašināt, piemēram, ļaujot pagarināt receptes hroniskiem slimniekiem.
Jābūt labam psihologam
“Cilvēki uz aptieku nāk ar dažādām problēmām. Visbiežāk tie ir neveseli, rūpju mākti klienti, kas savas vainas un slikto noskaņojumu uzveļ aptiekas darbiniekam. Taču farmaceitam ar to jāprot tikt galā.” Tāpat farmaceitam jābūt mērķtiecīgam, jāpatīk eksaktajām zinātnēm.
Anete uzsver, ka jauniešiem, kuri nolēmuši studēt farmāciju, jārēķinās ar mūžizglītību. Meitene apzinās, ka arī viņai līdz farmaceita diploma iegūšanai vēl tāls ceļš ejams. Pagaidām viņa strādā pie bakalaura darba izstrādes.
Pēc studiju programmas direktores pamudinājuma nolēmusi veikt glikoalkaloīdu daudzuma noteikšanu kartupeļos gaismas ietekmē. Vienlaikus tiek gatavota publikācija LU Medicīnas fakultātes konferencei, kurā studente iepazīstinās ar projekta rezultātiem.
Anete ir apņēmības pilna pabeigt maģistrantūras studijas un iegūt farmaceita licenci. Par tālāko profesionālo attīstību viņa vēl nav droša. “Mani nesaista zinātniskā darbība, bet darbs ar cilvēkiem.”
Uzziņa 1. līmeņa augstāko izglītību un farmaceita asistenta diplomu var iegūt, mācoties Rīgas 1. Medicīnas koledžā. Mācību ilgums – 2,5 gadi. Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātē ir iespēja mācīties farmācijas bakalaura studiju programmā. Pēc trīs gadu studijām tiek piešķirts veselības zinātņu bakalaura grāds farmācijā. Pēc tam var turpināt divu gadu studijas maģistrantūrā. Rīgas Stradiņa universitāte piedāvā profesionālo piecu gadu studiju programmu farmaceita grāda iegūšanai. Pēc absolvēšanas ir iespējams turpināt studijas klīniskās farmācijas maģistra studiju programmā, akadēmiskajā maģistrantūras studiju programmā “Biomedicīna”, kā arī doktorantūrā. Darba iespējas ir plašas: farmaceiti var strādāt aptiekās, laboratorijās, zinātniskās pētniecības institūtos, zāļu ražošanas uzņēmumos, ārzemju medikamentu ražotņu pārstāvniecībās, veselības aprūpes centros, tiesu medicīnā, par pasniedzējiem augstskolās. Farmaceiti pelna no Ls 250 līdz 800 atkarībā no tā, vai farmaceits ir algots darbinieks aptiekā vai aptiekas īpašnieks. Lielā ražošanas uzņēmumā un zāļu izplatīšanas kompānijā alga būs daudzreiz lielāka. |