Foto-Stock.xchng

Farmaceiti īstenos sociālo kampaņu “Zāles var kļūt bīstamas! Aprunājies ar farmaceitu!” 0

Šodien tiek sākta sociālā kampaņa “Zāles var kļūt bīstamas! Aprunājies ar farmaceitu!”, biznesa portālu “Nozare.lv” informēja Latvijas Farmaceitu biedrības prezidente Kitija Blumfelde.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

Septembrī veiktā “Snapshots” aptauja liecina, ka 96% Latvijas iedzīvotāju nezina, kā pareizi ir jālieto medikamenti. Lai to mainītu, pirmo reizi Latvijas aptiekas ir apvienojušās kopīgā sociālajā kampaņā “Zāles var kļūt bīstamas! Aprunājies ar farmaceitu!”, ko organizē Latvijas Farmaceitu biedrība un veselības portāls “medicine.lv”, bet atbalsta “Aptieka 1”, “Aptieku alianse”, “Benu aptieka”, “Euro aptieka”, “mana Aptieka” un “Mēness aptieka”.

“Kampaņā vēlamies pievērst ikviena Latvijas iedzīvotāja uzmanību tam, ka farmaceits ir profesionāls un pieejams padomdevējs bezrecepšu medikamentu izvēlē un konsultācijās par medikamentu lietošanu,” norādīja Blumfelde.

CITI ŠOBRĪD LASA

Farmaceits ir arī vispieejamākais speciālists pirmajam padomam par zāļu lietošanu un, aprunājoties ar farmaceitu, ikviens ne tikai izvairīsies no riska, ko var radīt nepareiza zāļu lietošana, bet iegūs kompetentu padomu par jaunākajām zālēm un to pielietojumu.

 

Vairākas aptaujas rāda, ka vairumā gadījumu viena no pirmajām izvēlēm konsultācijām saslimšanas gadījumos ir ģimenes locekļi un interneta resursi, ārstu un farmaceitu atstājot kā otro izvēli. Tas apliecina satraucošu tendenci – vairums Latvijas iedzīvotāju par medikamentu izvēli saslimšanas gadījumā konsultē viens otru, nevis dodas pie speciālista.

 

“Šāds risinājums paaugstina risku izvēlēties nepareizo ārstēšanās metodi un cilvēks var nepamanīt kādu būtisku simptomu, jo pat galvas sāpēm var būt vairāk nekā 200 dažādu iemeslu,” skaidroja Blumfelde. Tāpēc konkrēta medikamenta iegāde, pirms tam konsultējoties ar farmaceitu, būs vērtīgāka, nekā jau gadu desmitiem zināmo zāļu iegāde, uzsvēra sociālās kampaņas rīkotāji.

Šā gada septembrī veiktajā “Snapshots” aptaujā noskaidrots, ka ļoti daudziem iedzīvotājiem nav skaidri arī zāļu lietošanas nosacījumi, kas parasti tiek aprakstīti medikamentiem pievienotajās instrukcijās. “Tas mums liek domāt, ka sabiedrība šo jautājumu uztver kā vispārzināmu un nevēršas pie speciālista, šajā gadījumā pie farmaceita, lai to noskaidrotu,” sacīja Blumfelde.

Kampaņā, kas norisināsies līdz oktobra beigām, ar reklāmas materiāliem vidē un medijos, ar diskusijām presē tiks aktualizētas situācijas, kad ikdienas paradumi un lietotie medikamenti var izraisīt riska situācijas un cilvēki, neapzinoties un nekonsultējoties ar farmaceitu par zālēm, ko lieto vai kā kombinē, var apdraudēt savu veselību.

Reklāma
Reklāma

Kampaņā farmaceiti aicina sabiedrību atcerēties, ka farmaceits aptiekā ir gatavs konsultēt par zāļu lietošanu, izvēli un veselības saglabāšanas un atjaunošanas jautājumiem.

Īpaša uzmanība tiks pievērsta mazpilsētām un ciematiem, kur farmaceits aptiekā nereti ir pirmā pieejamā un kompetentākā izvēle starp veselības profesionāļiem.

Kampaņā plānots stāstīt, kāda ir farmaceita loma veselības aprūpē. Mūsdienās farmaceita loma aptiekās balstās uz trīs pamatprincipiem: drošība konsultācijā; kompetence; konfidencialitāte.

Latvijā esošajās 787 aptiekās strādā vairāk nekā 1500 farmaceiti ar augstāko izglītību un vairāk nekā 1300 farmaceitu asistenti, kuri ieguvuši profesionālo izglītību.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.