Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto – LETA/Lita Krone

Farmaceiti: e-veselības nepilnību dēļ zaudējam laiku pacientu konsultēšanai 1

E-veselības sistēmā joprojām notiek sistēmas darba pārtraukumi, aģentūru LETA informēja Latvijas Farmaceitu biedrības (LFB) prezidente Dace Ķikute.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Martā tādi bijuši vismaz astoņi, līdz šim aprīlī – jau trīs.

Ķikute arī stāstīja, ka pagājušā nedēļā LFB un aptieku pārstāvji tikās ar Veselības ministrijas (VM) un Nacionālā veselības dienesta (NVD) darbiniekiem, lai sadzirdētu atbildi, kad būs sistēmas darba uzlabojumi.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Ministrija ir atzinusi, ka farmaceitu norādes un prasības ir pamatotas, un tāpēc jāveic gan tehniski uzlabojumi, gan izmaiņas noteikumos, piemēram, pagatavojot zāles vai konsultējot par to lietošanu, farmaceitam svarīgi zināt, cik bērnam gadu, bet ņemot vērā, ka izmaiņu veikšanai sistēmā ir jāveic valsts iepirkums, uzlabojumi tiek solīti tikai rudenī,” norādīja Ķikute.

Viņa arī teica, ka jau ceturto mēnesi Latvijā ārsti receptes izraksta elektroniski un iedzīvotāji tās aptiekā saņem uzrādot farmaceitam dokumentu – pasi vai identifikācijas karti. Sākuma periodā tika plaši runāts par sistēmas darbības traucējumiem un citām nepilnībām, kuru rezultātā zāļu saņemšana aptiekās bieži bija apgrūtināta.

Biedrība ir rakstiski informējusi VM par daudzām nepilnībām, kas radījušas riskus pacientam. Piemēram, lai gan e-receptes ātrdarbība ir uzlabojusies, farmaceitiem un iedzīvotājiem joprojām ir daudz neērtību ar kļūdaini izrakstītām receptēm, jo sistēmā nav iestrādāti brīdinājuma mehānismi, ārstam parakstot receptes.

Noteikumi prasa farmaceitam veikt receptes kontroli, kas elektroniskajā vidē prasa nesamērīgi lielu laika patēriņu, jo informācija jāmeklē citos reģistros. Problēmas rodas, ja ārstam nav līguma ar NVD par recepšu izrakstīšanu, ārstam nav līguma par recepšu izrakstīšanu no konkrētās medicīnas iestādes, ja ārsts strādā vairākās darba vietās, vai arī, ka noteiktas specialitātes ārsts nedrīkst izrakstīt zāles konkrētai diagnozei. Ir arī gadījumi, kad ārsts izraksta recepti pacientam, kurš nav pacientu reģistrā un kuram valsts neapmaksā kompensējamās receptes, klāstīja Ķikute.

LFB prezidente atzīmēja, ka farmaceiti aicina ārstus pievērst uzmanību norādītajām problēmām. Aptiekā izlabot recepti vai elektroniski nosūtīt to atpakaļ ārstam labojumiem nav iespējams. Līdz ar to pacients jāsūta atkārtoti vērsties pie ārsta. Farmaceiti arī mudina ārstus ar pacientu pārrunāt, vai viņi ir e-veselības sistēmā iereģistrējuši tās personas, kuras vēlas deleģēt zāļu izņemšanai.

Reklāma
Reklāma

“Diemžēl patlaban laiks, kas ārstiem un farmaceitam jāpatērē e-receptes nepilnību dēļ, ir nesamērīgi liels un atņem laiku konsultācijām un atbildēm uz pacientu jautājumiem. Aicinām veselības aprūpes speciālistus, kas strādā e-veselības sistēmā, aktīvi ziņot NVD par sistēmas nepilnībām,” uzsvēra Ķikute.

Kā ziņots, no 1.janvāra Latvijā tika sākta obligāta valsts e-veselības sistēmas lietošana. E-veselības sistēmas lietošanai kļūstot par obligātu, uz problēmām sistēmas darbībā norādīja vairākas Latvijas medicīnas iestādes, ģimenes ārsti un aptiekas. Daļa ārstu darbu ar sistēmu sauca par neiespējamu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.