Farmaceite Ilze Kesmina: “Mums ir tik daudz uzticīgu klientu!” 0
Zanda Jankevica
Pēc nozīmīgiem atjaunošanas darbiem jaunu mūsdienīgu seju ieguvusi daudziem Latvijā labi zināmā Mēness aptieka Kamēlija. Savā vietā Rīgas centrā – Brīvības un Stabu ielas stūrī – aptieka pastāv jau 100 gadus, un farmaceitiskās aprūpes augstā latiņa, kā arī tradīcijas tiek ar mīlestību nodotas no paaudzes paaudzē. Enerģiskā aptiekas vadītāja farmaceite Ilze Kesmina gādā, lai kolektīvs sniedz aptiekas klientiem labāko, atrisinot pat vissarežģītākās situācijas. Ilze saka: “Ja reiz esmu šeit, tam ir mērķis un nozīme.”
Aptiekas rekonstrukcija ilgusi sešus mēnešus. Ilze stāsta: “Iecere radās jau pirms vairākiem gadiem, viss tika rūpīgi plānots un visbeidzot tas ir īstenots. Pārmaiņas bija nepieciešamas, lai aptieka kļūtu ērtāka, mūsdienu prasībām atbilstošāka gan klientiem, gan darbiniekiem. Paveikts pamatīgs darbs – telpās ir jaunas grīdas, sienas, mēbeles, apgaismojums. Lieliski, ka aptiekas rekonstrukcija sakrīt ar tās simtgadi! Tam, kas padarīts, ir praktiska, estētiska, simboliska un vēsturiska nozīme, un tas savieno pagātni ar mūsdienām,” teic Ilze, norādot uz šīs aptiekas unikālo kultūrvēsturisko vērtību, ko tai rada mākslinieka Teņa Graša veidotā vitrāža, kas sākotnēji aptiekas skatlogā izstādīta pagājušā gadsimta astoņdesmitajos gados, un nu tā ir restaurēta un atgriezusies savā vietā, priecējot aptiekas apmeklētājus un ikvienu garāmgājēju.
Unikāls vēsturisks akcents
“Vitrāža ir spilgts mākslas darbs un nes noteiktu vēstījumu, jo apvieno tēlus un priekšmetus, kas simbolizē aptieku, tās lomu veselības uzturēšanā. Vitrāžas sižets ir arī kā aptiekas nozīmīguma un ilgmūžības apliecinājums, aicinājums ienākt un uzticēties farmaceitiem, kuri vienmēr ir līdzās – viņi šeit strādājuši pirms simt gadiem un strādā šodien, lai ikvienam palīdzētu uzturēt veselību.
Vitrāžās autentiskums un unikalitāte vienmēr piesaistīja ne vien vietējās apkaimes iedzīvotājus, bet arī ikvienu garāmgājēju, un nešaubos, ka tā tas būs atkal. Lepojamies, ka mūsu aptiekā ir šāds vēsturiskais mantojums, un ļoti novērtējam, ka mums ir klienti, kas dzimuši tepat līdzās, pieauguši, veidojuši savas ģimenes un aizvien iegriežas tieši Mēness aptiekā Kamēlija. Viņi jo īpaši gaidīja vitrāžas atgriešanos. Apzināmies šīs aptiekas un arī vitrāžas unikalitāti un centīsimies to saglabāt nākamajām paaudzēm,” uzsver Ilze un saka lielu paldies ikvienam farmaceitam un aptiekas darbiniekam, kurš gadu gaitā ir ieguldījis darbu, sirdi un zināšanas šajā aptiekā. “Mums ir tik daudz uzticīgu klientu, jo visos laikos šeit strādājuši lieliski darbinieki. Latiņu, kas pacelta pirms daudziem gadiem, turam augstu.”
Labākais cauri laikiem
Aptiekai ir pamatīgas farmaceitiskās aprūpes tradīcijas: vienmēr gādāt par to, lai apmeklētājs saņem visu, kas viņam vajadzīgs, pat, ja tas nekur citur nav izdevies. Ilze saka: “Nekas nav mainījies! Darām visu, lai mūsu aptiekas klienti aizietu ar to, pēc kā nākuši, vai ar risinājuma piedāvājumu savai problēmai. Tā ir mūsu misija. Domāju, savā ziņā tagad strādāt ir vieglāk, jo mums ir vadlīnijas darbam ar klientiem, ir farmaceitiskās aprūpes standarts, kam sekojam, taču pāri visam tāpat ir mīlestība pret farmaceita darbu un patiesa vēlme palīdzēt ikvienam, kam tas nepieciešams. Protams, klienti ir dažādi – gan nesteidzīgi un ieinteresēti, gan skrejoši, tomēr katram cenšamies atrast pieeju, lai izveidotu jēgpilnu sarunu.”
Savulaik šī aptieka bija populāra ne tikai kā diennakts aptieka, bet arī kā vieta, kur daudz gatavo zāles. “Līdz ar farmācijas nozares attīstību un rūpnieciski ražotu zāļu sortimenta un pieejamības palielināšanos, nepieciešamība gatavot zāles uz vietas ir mazāka. Taču aptiekas diennakts darba funkcija arvien ir aktuāla – strādājam 24/7 režīmā,” stāsta Ilze un raksturo klientus un iemeslus, kādēļ aptieku apmeklē arī neparastā diennakts laikā. “Naktī cilvēkiem vajag ne tikai zāles, bet arī higiēnas preces un citus aptiekas produktus. Iemesli aptiekas apmeklējumam var būt dažādi, piemēram, ārkārtas situācijas – avārijas, traumas – vai vajadzība pēc kāda konkrēta medikamenta, atgriežoties no slimnīcas uzņemšanas nodaļas, ja gadījies kas slikts. Bieži mūsu klienti ir ģimenes ar bērniem – vecākiem gribas ātrāku risinājumu bērna veselības problēmai un viņi ir gatavi doties uz aptieku jebkurā laikā. Nakts stundās mēdz nākt arī hronisku slimību pacienti, kuri pēkšņi attapušies, ka zāļu mājās nav. Nereti cilvēki aptieku apmeklē pa ceļam uz lidostu vai iegriežas to profesiju pārstāvji, kuri strādā maiņu darbu. Naktī mēdz nākt arī jaunieši, studenti, vietējie iedzīvotāji, kuri dodas vēlās (vai agrās) pastaigās ar suni. Jā, arī nakts stundās ir pastāvīgie klienti – cilvēki zina, ka te ir diennakts aptieka un, visticamāk, būs kāds risinājums viņu veselības problēmai.”
Farmaceits un klients – empātija un mijiedarbība
Par to, ko šodien aptiekas apmeklētājs sagaida no farmaceita, Ilze saka: “Laipnu attieksmi, sajūtu, ka te ir droši uzticēt savu bēdu. Sagaida risinājumu vai vērtīgu padomu, ja tūlītējs risinājums kāda iemesla dēļ nav iespējams. Uz aptieku cilvēki nāk ļoti sarežģītos dzīves brīžos, un ikviens cer uz sapratni un atbalstu. Nereti arī meklē atbildes uz jautājumiem par veselību, ko nav izdevies iegūt citur.”
Par farmaceita profesionalitātes nozīmi Ilzei nav šaubu: “Farmaceitam ir svarīgi būt kompetentam, nepārtraukti jābūt nozares jaunāko notikumu plūsmā, jāseko pētījumiem. Farmaceitam ir jāspēj gan plaši pārredzēt profesionālo lauku, gan arī sajust katru cilvēku individuāli, uztaustīt, kāda pieeja katram ir vajadzīga.”
Gandrīz pilngadība vienā aptiekā
Neapšaubāmi, pieredze ir viena no profesionāļa priekšrocībām. Ilze šajā aptiekā ir jau 17 gadus: “Strādāt man ir viegli! Atnācu šurp, pabeigusi augstskolu, taču ar aptiekas darbu iepazinos jau studiju laikā, kad mana pirmā darbavieta bija aptieka tirdzniecības centrā. Gan strādāju pie kases, gan slaucīju plauktus un grīdas, tāpēc es zinu un novērtēju katra darbinieka nozīmi aptiekas veiksmīgā funkcionēšanā un neviens darbs mani nebaida. Mums ir fantastisks kolektīvs – kompetenti, lojāli darbinieki, kuri saprot un pieņem manu pieeju.”
Farmaceita profesiju Ilze izvēlējās vecvecmāmiņas iespaidā – viņa mazo meiteni veda pļavā, stāstīja par dažādām zālītēm, abas kopā vāca augus, žāvēja un gatavoja tējas.
“Jau pamatskolas pirmajās klasēs zināju, ka vēlos strādāt aptiekā, lai gan nebija skaidra priekšstata, ko šī profesija īsti nozīme. Nevaru teikt, ka farmaceita profesionālais ceļš ir viegls, jo sevišķi, sakumā, kad jāspēj līdzsvarot jauna, dedzīga speciālista entuziasms un ideālisms ar aptiekas ikdienu. Tas man ir izdevies – jūtos savā vietā un ar prieku daru savu darbu. Domāju, ka maza aptieka manām lielajām darba spējam un pāri plūstošajai enerģijai nebūtu piemērota. Labi, ka šeit ir daudz darāmā! Pat aptiekas renovācija nebiedēja – tā man bija kā medusmaize! Esmu priecīga, ka šis darbs ir labi padarīts.”
Vadītājas atbildība
Vadot aptieku, ir jāuzņemas liela atbildība – par normatīvā regulējuma ievērošanu, par kolektīvu, farmaceitiskās aprūpes kvalitāti, jābūt labai stresa noturībai, jāspēj risināt dažādas situācijas, jāgādā, lai aptiekā vienmēr būtu viss, kas klientiem nepieciešams. Kā šo vadības stūri noturēt savās rokās? Ilze atklāj: “Neesmu vadītāja, kura cenšas kontrolēt visu un visus. Ja tā būtu, es vienkārši sabruktu. Iespējams, ko līdzīgu mēģināju pāris pirmajos gados vadītājas amatā, taču drīz vien sapratu, ka tas nav nepieciešams. Tagad jūtu lielu mieru, uzticos saviem darbiniekiem, uzticos dzīves ritumam un daru, ko varu, ja rezultāts ir atkarīgs no manis. Nozīmīgs ir mūsu uzņēmuma kopējais atbalsts darbā. Tiesa, kolēģēm esmu pieejama jebkurā laikā, vienmēr atbildu uz visiem jautājumiem un, ja nepieciešams, iesaistos sarežģītāku gadījumu risināšanā. Pašlaik, piemēram, ir daudz jautājumu par jauno zāļu cenu politiku, samaksu par farmaceita pakalpojuma. Cilvēki un pat ārstniecības personas nav labi informētas par izmaiņām, taču mēs, farmaceiti, sekojam visam līdzi un darām to, kas mums jādara.”
Aptieka pastāv un attīstīsies
Lai arī gadu gaitā aptiekas spērušus lielus soļus uz priekšu, Ilze domā, ka noteikti ir, kur augt. “Būtu svarīgi, lai farmaceitu iesaiste aizvien pieaug, jo farmaceits var dod būtisku pienesumu, īpaši, kā pastāvīgu atbalstu terapijas (tai būtu jākļūst maksimāli individualizētai) laikā. Noteikti jāattīsta plašāka sadarbība ar ārstiem, jāievieš digitālās veselības tehnoloģijas. Vērtīgi būtu paplašināt attālināto komunikāciju ar klientiem – ja pašlaik ir iespēja sazināties un saņemt farmaceita konsultāciju pa tālruni, nākotnē to varētu darīt arī video režīmā. Mums ir jāorientējas uz maksimāli personificētu farmaceitisko aprūpi, ņemot vērā klienta slimības vēsturi un veselības vajadzības plašā spektrā. Aptieka varētu vēl aktīvāk iesaistīties veselību veicinošās kampaņās, veselīga dzīvesveida popularizēšanā.”
Veselība sākas ar rūpēm par sevi
Spriedzi, ko nereti tomēr rada darba slodze, Ilzei palīdz mazināt sports – nemainīgi ik rītu septiņos ir treniņš, kas iedod adrenalīna devu un pozitīvu stimulu jaunai dienai.
“Man ir daudz enerģijas, ko ieguldu it visā, ko esmu darījusi (no jaunsardzes līdz tautas dejām) un daru. Pašlaik nodarbojos ar fitnesu un jogu.”
Ilzes spēka avots ir viņas saknēs dzimtajā Zaņas pagastā, Saldus novadā un ģimenē – gan tajā, kurā augusi, gan pašas radītajā, bez kuras atbalsta, kā pati atzīst, nevarētu tik daudz strādāt. Divas meitas ir ne mazāk aktīvas un aizņemtas kā mamma, un šodien ir Ilzes galvenais iedvesmas avots.
“Paldies vecākiem – viņi manī ieaudzināja darba tikumu. Pateicoties tam spēju uzņemties atbildību un vadīt darbu cilvēkiem tik svarīgā vietā, kāda ir aptieka. Domāju – ja reiz šeit esmu nonākusi, tad tam ir mērķis un nozīme,” saka Ilze un atklāj, ka viņas pašas veselības recepte ir pavisam vienkārša – rūpes par sevi un fiziska aktivitāte, kas ir gan labsajūtas stūrakmens, gan teicams piemērs līdzcilvēkiem.