Foto: seeker.com

Faraona Tutanhamona duncim ārpuszemes izcelsme 1

Ēģiptiešu faraons Tutanhamons dzīves laikā bijis bruņots ar dunci, kura izgatavošanā lietotais metāls vārda tiešā nozīmē nācis no debesīm – nesen veiktie spektrometriskie pētījumi liecina, ka ierocis, kas likts līdzās faraona mūmijai Tutanhamona kapenēs, izgatavots no meteorīta, vēsta portāls “seeker.com”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Lasīt citas ziņas

Faraons Tutanhamons jeb Tutanhatens jeb vienkārši Tuts Ēģiptē valdīja aptuveni no 1332. līdz 1323. gadam p.m.ē. un gāja bojā neskaidros apstākļos 18 gadu vecumā. Viņa praktiski neskartās kapenes 1922. gadā atklāja angļu arheologi Hovards Kārters un Džordžs Herberts, un kopš tā laika, gan faraona mūmija, gan tai līdzi dotais pastāvīgi atrodas zinātnieku uzmanības centrā un tiek detalizēti pētīts.

Tajā skaita arī faraona greznais, ornamentētais duncis, kas glabājas Ēģiptes muzejā Kairā. Ieroča asmens ir izgatavots no nerūsējoša, homogēna metāla. Zinātniekiem jau sen zināms, ka pirmos dzelzs priekšmetus cilvēce izgatavoja no meteorītu izcelsmes metāla, taču par Tutanhamona dunča asmens ķīmisko sastāvu līdz šim bija strīdi. Īstenība noskaidrota tikai tagad, itāliešu un ēģiptiešu zinātnieku grupai pielietojot rentgena fluoriscences spektrometrijas metodes.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Augstā niķeļa procenta klātbūtne nešaubīgi liecina par dzelzs meteorisko izcelsmi,” žurnālā “Meteoritics and Planetary Science” raksta pētījuma galvenā autore, Milānas politehnikuma fiziķe Daniela Komeli. Dzelzs meteorīta pamatmasu parasti veido dzelzs un niķelis ar nelielu kobalta, fosfora, sēra un oglekļa piejaukumu. Parasti dzelzs meteorītu izcelsmes priekšmetos ir ap 4% niķeļa, taču Tutanhamona duncī tā ir pat 11%. Komeli komanda noskaidrojusi, ka attiecīgais meteorīts nācis no Aleksandrijas pilsētas apkaimes, jo tur kādā kaļķakmens plato arī mūsdienās konstatēti debess ķermeņa fragmenti ar līdzīgu ķīmisko sastāvu.

Senie ēģiptieši meteoriskās izcelsmes dzelzi vērtēja ļoti augstu kā dievu sūtītu un no tā izgatavoja tikai īpašus priekšmetus. Savukārt tas, cik meistarīgi senēģiptiešu kalēji pratuši apstrādāt no debesīm nākušo “dievu dāvanu”, liecina par metalurģijas augsto līmeni. Interesanti, ka Tutanhamonam bijusi vēl kāda ārpuszemes izcelsmes rota, kas dota līdzi kapenēs – amulets stikla skarabeja formā. Stikls tā izgatavošanai nācis no Lībijas tuksneša, kur atrodami smilšu sakusumi, kas veidojušies meteorīta vai komētas trieciena ietekmē.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.