Foto: pixabay.com

“Facebook” tumšā puse – kā atpazīt bīstamus “draugus” 0

Uzziniet, kā atpazīt tīmeklī “tumšus” cilvēkus, un jo ātrāk, jo labāk.

Reklāma
Reklāma

Draugs vai ienaidnieks?

Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Jūs esat iepazinies ar valdzinošu svešinieci, ko satikāt kādā saviesīgā pasākumā, ko rīkoja jūsu kopīgs paziņa. Nākamajā rītā jūs sociālajā tīklā “Facebook” saņemat no viņas lūgumu pievienot viņu jūsu draugu sarakstam. Atminoties patīkamo sarunu iepriekšējā vakarā, jūs, ilgi nedomādams, ātri nospiežat “Apstiprināt”. Viņa taču šķita visnotaļ jauka.

Ko jūs tikko izdarījāt? Piešķīrāt praktiski nepazīstamam cilvēkam tiesības sīki izpētīt jūsu privāto dzīvi un uzzināt daudz personiskas informācijas.
CITI ŠOBRĪD LASA

Lielākoties draudzības uzaicinājuma apstiprināšana ne ar ko nedraud, jo vairums cilvēku izmanto “Facebook” kā nevainīgu līdzekli, lai internetā uzturētu attiecības, kas ir izveidotas reālajā dzīvē. Tomēr dažreiz jūsu spontānais lēmums ielikt svešiniekam rokā atslēgas uz jūsu virtuālo pasauli var izrādīties liela kļūda.

Tumšās personības tīklā “Facebook”

Uzsākot jaunu draudzību, otra cilvēka rakstura īpašībām ir liela nozīme. Jūs noteikti nevēlēsieties, lai jūsu jaunajam draugam vai draudzenei piemistu personības iezīmes, kas ir raksturīgas t.s. tumšajai triādei, ko veido psihopātija, makjavellisms un narcisisms*. Bet vai tās ir iespējams nešaubīgi atpazīt tiešsaistē? Pamatojoties uz dažiem pētījumiem (un ņemot talkā veselo saprātu), atbilde ir “jā”, tomēr dažas no šīm iezīmēm izpaužas uzkrītošāk nekā citas.

Pētījumā “Secinājumi par tumšo triādi, balstoties uz “Facebok” kontiem”(1) tika konstatēts, ka atpazīt narcisismu šī tīkla kontos ir vieglāk nekā psihopātiju un makjavellismu.

Citā pētījumā (2) secināts, ka katrs no trim tumšo personību tipiem tīmeklī uzvedas citādāk. Piemēram, makjavellistiskas personības pievērš daudz lielāku uzmanību paštēla veidošanai tīklā “Facebook” un vairāk nododas pašslavināšanai.

Daži no “tumšajiem” var būt arī bīstami. Pētījumos atklāta tieša sakarība starp uzvedību sociālajos tīklos un vardarbību.

Partnera “Facebook” konta pētīšana – gan svētība, gan lāsts

Tīkls “Facebook” dod greizsirdīgiem partneriem iespēju sekot savas otrās pusītes gaitām, un līdz ar to vietne, kas tika radīta, lai sekmētu pozitīvas attiecības, tiek pārvērsta par ieroci.

Tomēr regulārai sava mīļotā cilvēka “Facebook” konta caurlūkošanai var būt arī pozitīvas sekas – ikviens jutīsies pacilāts, ieraugot, ka partneris savā kontā ir oficiāli atzinis jūsu attiecības, bieži piemin jūs savos ierakstos un publicē kopīgus foto. Jūsu attiecībām tas noteikti nāks par labu.

Reklāma
Reklāma

Citi psiholoģijas eksperti savā pētījumā (3) norāda, ka stratēģijas, kas tiek izmantotas partnera noturēšanai tīklā “Facebook”, līdzīgi kā stratēģijas, kas šim mērķim tiek izmantotas reālajā dzīvē, liecina par paaugstinātiem vardarbības draudiem, jo abos gadījumos galvenais motīvs ir greizsirdība.

Taču sava partnera “Facebook” konta regulāra aplūkošana ir plaši izplatīta parādība virtuālajā vidē, tāpēc, balstoties tikai uz šo faktu, nevar apgalvot, ka tas noteikti novedīs pie psiholoģiskas vai fiziskas agresijas.

Interneta randiņi – ar ko tas draud

Ja attiecības, kas izveidotas pēc iepazīšanās internetā, beidzas neveiksmīgi, pastāv iespēja, ka atraidītais cilvēks nespēs tik vienkārši samierināties ar notikušo. Pētījumā par interneta randiņiem (4) noskaidrots, ka dažkārt pamestais vai atraidītais sāk vajāt savu bijušo vai iedomāto iecerēto, publicējot rupjus komentārus vai draudus, kā arī atklātas fotogrāfijas.

Pētnieki norāda, ka jauno tehnoloģiju laikmetā vardarbīgam indivīdam ir daudz iespēju kontrolēt un pazemot savu partneri internetā, nevis klātienē.

Tomēr cilvēki, kas dod vaļu rokām reālajā dzīvē, biežāk ķeras pie vardarbības arī internetā.

Psihologus uztrauc arī fakts, ka pastāvīga atrašanās tiešsaistē, kas mūsdienās ir tik plaši izplatīta, apdraud personības individualitāti un nostiprina uzskatu, ka visiem visu laiku jābūt lietas kursā par to, ko katrs dara.

Izvēlieties draugus ar apdomu

Ko mēs ar to gribējām jums pateikt? Nesteidzieties slēgt savu “Facebook” kontu! Drošai komunikācijai tīmeklī vajadzīga nevis paranoja, bet apdoms. Rūpīgi apsveriet, ar kādu informāciju dalīties, kādus ierakstus publicēt un ar kuriem cilvēkiem draudzēties.

***
Zemsvītras piezīmes:

* Tumšā triāde ir psiholoģijas termins, ar kuru apzīmē trīs negatīvas personības iezīmes – psihopātiju, makjavellismu (kas parasti izpaužas kā amorāla manipulēšana ar citiem, melošana un pašlabuma gūšana) un narcisismu.

(1) Randy J. Vander Molen, Seth Kaplan, Ellim Choi, and Diego Montoya, “Judgments of the Dark Triad based on Facebook profiles,” Journal of Research in Personality 73, 2018, 150-163.
(2) L. Abell and G. Brewer, “Machiavellianism, Self-monitoring, Self-promotion and Relational Aggression on Facebook,” Computers in Human Behavior Vol. 36, 2014, 258-262.
(3) Meagan J. Brem, Laura C. Spiller, Michael A. Vandehey, “Online Mate-Retention Tactics on Facebook Are Associated With Relationship Aggression,” Journal of Interpersonal Violence 30, No. 16, 2014, 2831–2850.
(4) Erika Borrajo, Manuel Gamez-Guadix, Noemi Pereda, and Esther Calvete, “The development and validation of the cyber dating abuse questionnaire among young couples,” Computers in Human Behavior Vol. 48, 2015, 358-365.

Avots: psychologytoday

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.